HNL u 2022. godini – Bitka za ostanak

Uoči nastavka prvenstvene sezone, koja je zbog odigravanja Svjetskog prvenstva u Kataru, mirovala više od dva mjeseca donosimo statistički osvrt za sve članove najvišeg ranga natjecanja u 2022. godini.

Počinjemo s Goricom kojoj je prošla godina bila za zaborav obzirom da ju je okončala na posljednjem mjestu SuperSport HNL-a. Ostvarili su samo 5 pobjeda u 32 HNL utakmice. Zanimljivo je da su im rezultati podjednako loši i kod kuće i u gostima – konkretno, osvojili su 14 bodova kod kuće i 9 u gostima.

Iako u 16 domaćih utakmica postiže 0.88, a prima 1.44 gol po utakmici (0.31:0.50 u 1. poluvremenu), Gorica nije nadigrana u ostalim segmentima igre. Prosječno imaju 52% posjed lopte, a u udarcima na gol zaostaju minimalno – 12.81 po utakmici naspram suparničkih 12.88. Ključ je što ti udarci očito nisu najbolje izrađeni, s obzirom da ih samo 3.94 po utakmici završava u okviru gola, naspram suparničkih 5.25. Dominacija Gorice se odražava i u kornerima – prosječno ostvaruju 1.19 kornera više od suparnika (5.25 : 4.06).

Zanimljivo je kod prekršaja. Gorica radi 11.19 prekršaja po utakmici (manje rade samo Dinamo i Rijeka), a druga je po broju žutih kartona za domaćine – ukupno 47 što je jedan manje od Istre, koja je rekorder. Zanimljivo, Goričini suparnici su u tih 16 utakmica dobili ravno 20 žutih kartona manje. U prekršajima očito i leži ključ Goričinih pobjeda. Naime, sve tri pobjede i ukupno 10 od 14 domaćih bodova došlo je u 5 utakmica u kojima je na utakmici bilo manje od 20 prekršaja. Očito je i u sudačkom kriteriju problem. A i 5 crvenih kartona ide tome u prilog.

U gostima – slična priča. 1.44 golova po utakmici za domaćine naspram 0.81 Goričinih. Takav prosjek bi na 16 utakmica trebao dati 4.3 remija i 3.4 pobjede, a Gorica je uhvatila 3 remija i 2 pobjede. Nesretno. U HNL-u vodstvo na gostovanju rezultira pobjedom u 71.54% utakmica. A Gorica je od 6 takvih situacija uhvatila samo 2 pobjede. Štoviše, čak 3 puta su takvu utakmicu – izgubili. Gol razlika na poluvremenu je mršavih 7:7, ali u 10/16 utakmica je na poluvremenu bio – točno 1 gol.

Neriješen rezultat na poluvremenu inače ide gostujućoj momčadi u prilog – ako maknemo neriješeno na kraju utakmice, šanse gostima rastu s 39.8% na 43.5%, ali u Goričinom slučaju – 5 remija na poluvremenu je rezultiralo s 4 poraza i jednim remijem na kraju utakmice.

Da podvučemo crtu – da se igra samo prvo poluvrijeme, Gorica bi sa svojih 16 gostovanja osvojila 23 boda. Ovako su ih upisali 9. Primaju 1.00 gol u 2. poluvremenu, a zabijaju 0.37. U njihovu obranu – 9 od 11 gostujućih poraza došlo je s točno jednim golom razlike. Prosječno ostvaruju 47% posjeda lopte, a s udarcima je isti problem. 13.31 naprama 10.69 udaraca, ali 4.63:2.81 u okvir. 4.88:3.88 u kornerima, uz napomenu da bi bez gostovanja na Maksimiru taj omjer bio skoro pa jednak (u toj utakmici je omjer bio 14:1 u korist Plavih).

U gostima poprilično dižu broj prekršaja, na 11.44 domaćih ide 13.81 Goričin. Pravi „Maniac mode“ vidi se u kartonima – na Goričinim gostovanjima bude prosječno 6.50 žutih (3.25:3.25) i 0.44 crvenih kartona! Ukupno 2:5, svih 7 u 8 utakmica tekuće sezone. Također, ako gledamo samo tekuću sezonu, broj žutih kartona po utakmici penje se na 7.25! Najmanje u jednoj utakmici je bilo 6. Turopoljski Crazy Gang.

9. Šibenik

Šibenik je najveća enigma HNL-a. Nitko ih ne smatra lošima, daleko su od vrha, ali gola činjenica je da su u 2022. u 33 utakmice ostvarili ukupno 4 pobjede.

Na Šubićevcu su padali redom Istra, Slaven Belupo i Lokomotiva, identičnim rezultatom, 2:1. U 18 utakmica imaju skor 3-3-12, s prosječnom gol razlikom 0.83-2.06. Prosječna gol razlika na poluvremenu je 0.44-0.78, te su ovi rezultati u skladu s prosjecima. Šibenik je ekipa koja kod kuće izrazito ne teži igri u posjedu. Prosječno loptu imaju 43%, a malo i pucaju, svega 9.11 udaraca po utakmici (3.22 u okvir). Gosti imaju 13.78 udaraca, s 5.28 u okvir. Prosječno izbore 3.50 kornera po utakmici, naspram suparničkih 4.11.

Rade neznatno više prekršaja od suparnika -12.72:12.28, a na njihovim utakmica bude prosječno tek 3.89 žutih kartona (2.06-1.83). Ukupno je bilo i 6 crvenih kartona (3:3), a zanimljivo je da su dodijeljeni na ukupno 3 utakmice.

U gostima – manje pobjeda, ali manje i poraza. U 15 utakmica, tek jedna pobjeda, čak 8 neriješenih rezultata i 6 poraza. S prosječnim rezultatom od 1.53:0.80, očekivane bi bile 2.9 pobjede, ali i samo 3.9 neriješenih rezultata. Izgleda da ih je manjak hrabrosti koštao više pobjeda. Šibenik je samo jednom i vodio na poluvremenu – kod Istre – jedina utakmica koju su i dobili, što je otprilike i očekivano s obzirom na napadačku sterilnost – ukupno 5 zabijenih golova u prvom poluvremenu. 7 remija i 7 puta su gubili na poluvremenu.

Uz jedan zapanjujući dodatak – u 14 od 15 utakmica je ishod na poluvremenu bio jednak ishodu na kraju utakmice! 6 puta 1/1, 7 puta X/X, 1 put 2/2. Jedina iznimka je utakmica u Osijeku početkom rujna prošleg godine., koja je nakon vodstva Bijelo-plavih na poluvremenu, završila 1:1.

Slično kao i na domaćem terenu, Šibenčani i u gostima prepuštaju posjed, pa tako imaju prosječno svega 41% loptu u nogama. Domaćinu prepuštaju i udarce, prosječno čak 17.67 naspram svojih 10.07. U okvir je to 6.07:3.67. U samo 5 utakmica su imali 5+ udaraca u okvir. Protivnici ostvaruju skoro pa dvostruko više kornera (6.73-3.67). Kod prekršaja i kartona nema ništa šokantno. 12.13:11.87, a žuti kartoni 2.40:2.60. U samo jednoj gostujućoj utakmici je bio crveni karton. Nesretnik je bio, sad već umirovljeni, veznjak Lokomotive Mate Maleš.

8. Rijeka

Riječka godina se može podijeliti u dva dijela, prvu polovicu u kojoj su bili u igri za naslov prvaka, i drugu u kojoj su čak i koketirali s ispadanjem iz lige. Izgleda da bolji dani ipak dolaze, ili…

U prosjeku drže loptu 52% vremena i pucaju po golu malo više od suparnika (12.88:12.19). Ne izgleda obećavajuće za ekipu kojoj je mjesto u vrhu ljestvice, ali valja napomenuti da je samo malo bolje bilo na proljeće (13.57:11.14). Razlika se bolje vidi u udarcima u okvir gola:

Prva polovica 2022.  – Udarci u okvir gola 5.86:3.86

Druga polovica 2022. – Udarci u okvir gola 3.00:4.67

Prva polovica 2022.  – Korneri 5.14:3.86

Druga polovica 2022. – Korneri 3.89:4.33

Rijeka je jedna od ekipa koja radi najmanje prekršaja, prva utakmica u 2022. u kojoj su skrivili više od 10 je bila prva domaća utakmica sezone 22./23. protiv Gorice (13) koja je odigrana koncem srpnja! Kroz rujan i listopad su u svih 5 domaćih utakmica napravili više od 10 prekršaja. Da nije da je samo do Rijeke, i njihovi gosti također rade više prekršaja. S prosječno 9.86, došli su na 11.89. Moglo bi biti povezano s poprilično usporenom igrom Rijeke posljednjih mjeseci…

A sad najveći skok:

Prva polovica 2022.  – žuti kartoni 1.86:1.86
(5/7 utakmica s 3 ili manje žutih kartona)

Druga polovica 2022. – žuti kartoni 3.67:3.22
(1/9 utakmica s 3 ili manje žutih kartona)

6 crvenih kartona pokazanih na Rujevici u 2022, od toga 5 igračima Rijeke!

Rijeka u gostima je ipak nešto drugačija momčad, momčad koja ipak gleda kako održati “nulu” na poluvremenu, pa će vidjeti kako dalje. Prosjek prvog poluvremena je 0.71:0.41 (W2 D9 L6). Na kraju utakmice to bude 1.47:1.41 (W6 D2 L9). Ako izoliramo samo tekuću sezonu, Rijeka je na 8 gostovanja u prvom poluvremenu zabila ukupno 2 gola (W0 D5 L3). Utakmice je završavala s W3 D1 L4. Fizička nepripremljenost? Teško. Skor 2. poluvremena je W3 D3 L2, ili ako produžimo kroz cijelu 2022. – W5 D8 L4.

Statističke karakteristike ne treba posebno razdvajati na prošlu i aktualnu sezonu, jer Rijeka igra slično na gostovanjima kroz cijelu godinu. U prosjeku drže 51% posjeda lopte, A po svemu ostalom, statistički – nevjerojatno prosječna hrvatska gostujuća momčad. Iako neznatno više drže loptu, ipak domaćinu prepuštaju više udaraca – 13.18:11.18. Kod udaraca u okvir je to ipak bliže, 4.29:3.94, a kornera 4.94:3.76 što je nevjerojatno blizu prosjeka HNL-a u sve tri kategorije.

Razdvojit ćemo ih, opet, u segmentu prekršaja. Iako je prosječna vrijednost ponovno jako blizu prosjeka HNL-a, da se primijetiti da je to u prvoj polovici godine bilo 9.89:10.00, a u drugoj 12.88:13.50. Da Rijeka više nije miroljubiva ekipa, pokazuje i rast u broju žutih kartona. Sa 1.67 po utakmici na 3.00. Zanimljivo je da brojka nije rasla kod njihovih domaćina, u oba perioda su skoro pa isti (2.56 pa 2.50). Crveni kartoni nisu neki indikator, pa ćemo samo spomenuti da je skor 2:3.

Zaključak je da Rijeka u ovoj sezoni, unatoč uvriježenom mišljenju, nije toliko imala problema s fizičkom, nego psihičkom spremom, koja se odražavala u lošim drugim poluvremenima kod kuće, ali vrlo dobrim u gostima. Igra više nije lepršava nego sporija i fizički zahtjevnija, a na novom treneru Sergeju Jakiroviću je da se ponovno vrate dobri rezultati.

7. Lokomotiva

Lokomotiva je prošlu sezonu završila kao “best of the rest”, tek jedno mjesto ispod onih koja vode u Europu. U aktualnoj su prestigli Rijeku, ali sumnjam da na Kajzerici imaju razloga biti zadovoljni.

Lokomotiva je klub koji igra nevjerojatno dobro kod kuće i nevjerojatno loše u gostima. Ista priča je i u 2022. W9 D5 L3 kod kuće i W2 D5 L9 u gostima. Lokomotiva prosječno upućuje 15.94 udaraca na gol naspram suparničkih 10.88. U okvir to bude 4.82:3.24. Zanimljivo je da se takva dominacija ne odražava po broju kornera, gdje su izjednačeni, svaki po 4.47.

Rade jako puno prekršaja, skoro 4 više od suparnika (14.24:10.41), a Rijeka je jedina koja je u aktualnoj sezoni na Kranjčevićevoj napravila više prekršaja od njih. Najviše prekršaja Lokomotiva je napravila u utakmici protiv – Dinama, čak 21! HNL prosjek je oko 24 po utakmici (obje ekipe). Zanimljivost je da njihove utakmice obilježava manji broj žutih kartona, posebno za goste! 2.24:2.06 je jako niska brojka, posebno za HNL, ali valja napomenuti da je taj prosjek za prvih 6 mjeseci 3.50 (zajedno), a u drugih 6 mjeseci 5.00. Dobili su 2 crvena kartona, suparnik 1.

U gostima – druga pjesma. Gol razlika 6:20 u prvom poluvremenu rezultira da u 10/16 utakmica gube na poluvremenu, a u 5 je to i 2+ razlike i utakmica je riješena. Godinu su završili sa 7 poraza u zadnjih 9 gostovanja.

Na nekim stvarima ipak mogu graditi optimizam:
a) Lokomotiva često gubi s točno jednim golom razlike pa distribucija kaže da su ipak zaslužili dvije pobjede više s gostovanja.
b) Lokomotiva pobjeđuje druga poluvremena svojih gostovanja (W5 D7 L4).

S prosjekom 0.81:0.94 ispada da, kada pridodamo domaće utakmice, su Lokosi prosječno bolji u 3/4 poluvremena koja igraju. Loša stvar kod takve teorije je da je minus iz tog jednog poluvremena veći od plusa iz ostala tri.

Lokomotiva je u gostima puno atraktivnija gledateljima nego kod kuće, prosječan zbroj golova se diže s 2.59 na 3.37. Na njihovu žalost, njima na štetu. Prosječna gol razlika je 2.06:1.31 (1. pol 1.25:0.38). Obje momčadi su dale gol u 11/16 utakmica, a u njih 6 je bilo 5+ golova.

Prosječan posjed je ponovno okruglo 50%, u 3 utakmice je bio manji od 40% (1W 1D 1L), a u 3 je bio veći od 60% (1W 1D 1L). Sve tri utakmice s najvećim posjedom su gubili 1:0 na poluvremenu (2x Šibenik i HD). Pucaju po golu više od svojih domaćina (12.00:13.94), a bode u oči podatak da su u upravo utakmicama sa Šibenikom i Hrvatskim dragovoljcem najviše izdominirali udarcima – Lokosi su uputili ukupno 67 naspram njihovih 16! Ponavljam, 1W 1D 1L.

U udarcima u okvir prednjače domaćini – 5.00:4.63. Nemam podatke, ali nagađam da su Lokomotivini prosječno iz puno veće udaljenosti.

U kornerima malo kaskaju, 5.19:4.63.

Zanimljivo je u kategoriji prekršaja – Lokomotiva ponovno radi nevjerojatno puno prekršaja, a zajednički prosjek je manji – jer njihovi domaćini rade nevjerojatno malo – 9.44:14.06. Lokomotiva je dosad primila 4 gola (doma i u gostima) nakon slobodnog udarca – najviše u ligi. Samo dva puta u 2022. je Lokomotiva igrala gostovanje gdje je njihov domaćin napravio više prekršaja (Šibenik i Hajduk), a najviše prekršaja je Lokomotiva napravila na dva gostovanja kod – opet Dinama, 19 pa 20.

Očito takva igra rezultira i velikom količinom žutih kartona, pa su i tu značajno ispred suparnika (2.38:2.94), uz napomenu da je primjetan pad u posljednjih 6 mjeseci, s 3.13 na 2.75 kod Lokomotive, ali i s 2.88 na 1.88(!) kod suparnika. Nikakav pad zato nije zabilježen u kontekstu crvenih kartona (ukupno 7, od toga Lokomotivi 4).

Lokomotiva, slično kao i Rijeka, pokazuje ogroman prostor za napredak, i bit će zanimljivo popratiti dokle ih to može dovesti.