HNL u 2022. godini – GNK Dinamo

U novoj godini vraća nam se HNL, pa bi bilo dobro podsjetiti se kakva je bila prošla, 2022. godina iz perspektive naših klubova. Prošli smo bitku za ostanak i sigurnu sredinu, analizirali smo Osijek, a došao je red i na lidera i aktualnog prvaka Dinamo.

Iza Plavih je još jedna vrlo uspješna godina, godina u kojoj su osvojili peti uzastopni naslov prvaka (navijači Dinama bi rekli 16. od posljednjih 17), igrali su šesnaestinu finala Europske Lige, a natjecali su se i u skupinama Lige Prvaka, u kojoj su bodovno konkurirali za nastavak natjecanja, što je samo po sebi već uspjeh.

U ovom pregledu skenirat ćemo samo utakmice HNL-a u 2022., a tu vidimo da je Dinamova statistika kod kuće nestvarna. Od 16 utakmica, pobijedili su u njih 15, a jedini tko je otišao iz Maksimira neporažen je bila Lokomotiva (0:0). U 12 od 16 utakmica je Dinamo zabio 3 ili više golova (aktualan je niz od 11 uzastopnih). 13 od 16 utakmica je Dinamo pobijedio s 2 ili više golova razlike (iznimke su Gorica i dva puta Lokomotiva). Tako je prosječan rezultat u Maksimiru 2.94:0.69, a koliko je to izvan ove lige, pokazat ćemo grafički (Slika 1).

Slika 1: Hajdukova odlična godina umanjuje značaj Dinamove senzacionalne godine

U prvom poluvremenu Dinamo bilježi skor W8 D6 L2, uz prosječan rezultat 1.00:0.31. Obje utakmice koje je Dinamo gubio na poluvremenu, na kraju je uvjerljivo pobijedio (Hajduk 4:1, Varaždin 3:1). Četiri puta je na poluvremenu bilo 0:0, a Dinamo je na kraju pobijedio u njih tri (2:1, 2:0, 3:1).

U drugom poluvremenu je Dinamo posebno uvjerljiv, prosječan rezultat je čak 1.94:0.38! 13 pobjeda i svega 3 neriješena poluvremena (2x Rijeka). U čak 10 navrata su postigli i 2+ pogotka u drugom poluvremenu. U 6 navrata su ostvarili tzv. dvostruku pobjedu odnosno pobjedu u oba poluvremena.

Dinamo kod kuće prosječno ima 64% posjeda lopte, a teško je vidjeti ikakve uzorke u rezultatima s obzirom da uvjerljivo pobjeđuju u skoro svim utakmicama. Možemo samo spomenuti da je u samo tri navrata suparnik ograničio Dinamov posjed lopte na manje od 60%, i to sva puta na drastično manje (49-53%). Iako su u udarcima na gol donekle parirali, na kraju su svi uvjerljivo izgubili (3:1, 4:1, 5:2).

Dinamo je prešao igricu u kategoriji udaraca, prosječno ih imaju 19.56 naspram suparničkih 8.69, dok je kod udaraca u okvir 7.19 naprama 3.19. Dinamo je imao više udaraca i udaraca u okvir od suparnika u svim domaćim utakmicama u 2022! Također, znači da Dinamovih skoro 41% udaraca u okvir završi u golu.

Kod kornera je Dinamo također dominantan, osvaja ih 7.00 naspram 2.31, a dva puta su imali manje kornera od suparnika, u ranije navedenim utakmicama u kojima su bili limitirani u posjedu.

Dinamo radi i jako malo prekršaja, tek 8.19, ali ih jako malo rade i suparnici, 11.56. To objašnjava i jako mali broj žutih kartona na njihovim utakmicama, 1.06 naspram 2.25. U samo jednoj domaćoj utakmici u 2022. je Dinamo dobio više od 2 žuta kartona – čak 5, u pobjedi nad Goricom (2:1). Dinamo je bio lišen i crvenih kartona, a gosti su ih dobili 3.

U gostima Dinamo nije ni približno toliko zadivljuljuć. Skor je donekle dobar, W9 D4 L3, a prosječan rezultat 0.81:1.69 sugerira da je „to sve dobro“. Međutim, prosjek je poprilično napuhan zbog masakra nad Rijekom u posljednjem jesenskom kolu (2:7). Sveukupno gledajući, rezultati su poprilično binarni, iako uvijek nekako u korist Dinama. Baš ta Rijeka je jedini put da su primili više od jednog gola u utakmici (iako su primili točno jednog čak 11 puta), a izuzev Rijeke, pobjeda od 1:5 u Koprivnici je jedina Dinamova u kojoj su zabili više od dva gola. Svega tri puta su pobijedili s 2+ gola razlike.

U prvom poluvremenu prosječan rezultat je 0.44:0.81 (skromnih 0.44:0.56 bez Rijeke), pa je i skor skroman W5 D8 L3. Dinamo nije izgubio u sva tri navrata dok je gubio na poluvremenu (W1 D2), a možemo reći da je neriješeno na poluvremenu znak siromašne utakmice, jer je u 7/8 takvih utakmica u drugom poluvremenu pao samo jedan gol – četiri puta u Dinamovu korist, tri puta na njihovu žalost. Drugo poluvrijeme je generalno Dinamov teritorij. Zabijaju 0.88 golova naspram suparničkih 0.38, ukupno za W10 D2 L4. 8/10 tih pobjeda je s jednim golom razlike, 7 puta 0:1.

Dinamo u gostima prosječno ostvaruje 59% posjeda lopte, a pokazuju ranjivost u nedostatku posjeda. Kako ubiti Dinamo? Oduzmite im loptu. U 7 utakmica u kojima im je posjed lopte ograničen na 53-56%, po broju udaraca se izjednačavaju sa suparnikom, a prosječan rezultat je 0.71:0.71 (W2 D3 L2). Također, uzeli su 15 bodova iz 6 utakmica u kojima im je posjed bio preko 60% (1.00:2.50).

Što se tiče udaraca, prosjek je 9.75:13.75 u korist Dinama, a u okvir 2.63:5.06. Kod kornera je prilično izjednačeno, 3.50:4.00.

Kod prekršaja, Dinamo ih opet radi značajno manje od suparnika (13.00:10.19), ali i dobiva značajno manje žutih kartona (2.69:1.69). Dinamo je bez crvenog kartona u 2022., a njihovi domaćini su dobili 3.

Previše je vremena prošlo, a da je u Dinamu cvalo cvijeće. Za loše vijesti iz Dinamova tabora pobrinuli su se ljudi iz najviših katova Dinamovih ureda kojima u 2022. prosječan navijač nije niti znao imena, tako da je ovo jedan od rijetkih tekstova o Dinamu u dosadašnjoj 2023. u kojem se spominje nogomet. Dinamo je pokazao da je sam sebi najveća prijetnja u lovu na još jednu titulu, i biti će vrlo zanimljivo popratiti što će se tu sve dogoditi do kraja prijelaznog roka, a i prvenstva.