HNL u 2022. godini – Hajduk

Zimska stanka je i službeno završila, HNL je opet glavna tema među nogometnim zaljubljenicima, pa bi bilo dobro podsjetiti se kakva je bila prošla, 2022. godina iz perspektive naših klubova. Prošli smo  bitku za ostanak i sigurnu sredinu, analizirali smo Osijek i Dinamo, a u puni pogon vratio se i Hajduk.

Iza Bilih je jedna od najboljih godina u novijoj povijesti kluba (Slika 1), godina u kojoj su ponovno postali konkurentni za naslov prvaka Hrvatske, a osvojili su i Kup pobijedivši Rijeku u finalu (3:1).

Slika 1: Hajduk od uvođenja Lige 10. Za prosjek su uzeti učinci u kalendarskim godinama

Hajduk je u 2022. na Poljudu odigrao 17 HNL utakmica, uz učinak od 13 pobjeda, 3 remija i 1 poraz. Zabili su najmanje jedan gol u svim utakmicama, osim Dinama u ožujku (0:0), pa je tako njihov prosječan rezultat 2.18:0.88. 7 utakmica su pobijedili s 2+ pogotka razlike, a iznenađujuće je da su u oba poluvremena pobijedili jednu jedinu utakmicu, Lokomotivu 4:0 (2:0 na poluvremenu) prije sad već punih deset mjeseci.

U prvom poluvremenu je prosječan rezultat 0.82:0.35, a Hajduk ima W8 D7 L2. Primjetno je „povlačenje“ u slučaju pozitivnog rezultata, jer dok Hajduk dobije prvo poluvrijeme, u drugom ima skor W1 D5 L2 (gol razlika 6:6). Utakmica s Dinamom (1:1) je, doduše, jedini put da im se to obilo o glavu i da nisu upisali pobjedu. U slučaju da Bili ne vode na poluvremenu, u drugom poluvremenu ostvare skor W6 D3 L0, uz gol razliku 17:3. Prosječan rezultat drugog poluvremena tako je 1.35:0.53 (W7 D8 L2), ali je primjetno da je ishod drugog poluvremena iznimno ovisan o ishodu prvog.

Hajduk kod kuće prosječno ostvaruje posjed lopte 56%, što je drugi najbolji prosjek lige, ali svejedno debelo ispod Dinama.  U četiri utakmice u kojima je Hajduk bio podređen posjedom (Dinamo x3, Gorica) palo je zbrojeno 4 pogotka! U četiri utakmice u kojima je Hajduk imao posjed 63+%, palo ih je ravno 15.

Hajduk generalno suparnicima ostavlja jako malo prostora za pozitivan rezultat, jer su jako dominantni u broju udaraca na gol (prosječno 15.82:7.24). U svim domaćim utakmicama su imali više ili jednako udaraca na gol, a u samo dvije (uzastopno) je suparnik imao više udaraca u okvir (prosječno 5.76:2.41). Primjetno je i da imaju bolje obrambene brojke od Dinama, ali primaju više golova. Kod kornera je prosjek 6.06:2.59, uz opasku da je Hajduk imao sve napadačke brojke znatno bolje u prvih 6 mjeseci 2022., pod sad već davno arhiviranim trenerom Valdasom Dambrauskasom.

Što se tiče prekršaja, Hajduk ih očekivano radi manje od suparnika (11.88:13.29), pa time i dobiva manje opomena – žuti kartoni 2.18:2.82, crveni kartoni ukupno 0:5. Ponovno, Dambrauskasovi puleni su radili manje prekršaja, pretrpjeli ih više, dobivali manje kartona, a izborili ih više. Indikativno.

U gostima Hajduk ima prosječan rezultat 0.94:1.65 u svoju korist, i W8 D6 L3. Zaslužili su 1.2 pobjede više, s obzirom da su čak 6 svojih gostovanja pobijedili s 2 ili više pogotka razlike. To mogu zahvaliti posebno uvjerljivom prvom poluvremenu, u kojem imaju prosjek 0.18:0.88 (Slika 2)! Svega tri primljena gola u prvom poluvremenu u ukupno 17 gostovanja, pa otuda i W9 D7 L1. Sedam puta 0:0.

Slika 2: Katastrofalan rezultat Lokomotive na grafu vizualno umanjuje Hajdukov rezultat

Grafovi mogu biti jako manipulativni kad se nepravilno koriste, pa tako i ovaj „zbog Lokomotive“ ispada jako rastegnut, odnosno vertikalna os koja je dosta kraća od horizontalne osi označava veću vrijednost (1.40:1.00). Konkretno, svaki od ovih malih pravokutnika koji čine mrežu bi trebao biti kvadrat. Graf se čita na način da se povuče pravac kroz točke (0.00,0.00) i (1.00,1.00), a (ne)uspješnost se vidi po duljini okomice na taj pravac. Tako vidimo da Hajduk u datom segmentu nije malčice, nego dvostruko bolji od Dinama (Slika 3).

Slika 3: Ispravan način čitanja grafa sa Slike 2

U drugom poluvremenu Hajduk ima omjer od W7 D6 L4, a prosječan rezultat je 0.76:0.76 uslijed nekoliko teških poraza u drugom poluvremenu (Dinamo 3:1 i 4:0). Sveukupno, nisu primili gol na 9/17 gostovanja, a model kaže da su trebali uzeti 1.2 pobjede više na gostovanjima.

Hajduk u gostima prosječno ima 54% lopte, a zanimljiv je uzorak da je od 8 utakmica s najmanjim posjedom (38-51%), u njih 7 Hajduk vodio na poluvremenu (ta osma je 0:0 na poluvremenu na Maksimiru). To povlačenje im se u gostima (za razliku od Poljuda) obijalo o glavu, pa su u tih 8 utakmica 4 puta izgubili drugo poluvrijeme, i umjesto 22 boda s poluvremena, u konačnici osvojili 14.

Bili u gostima u prosjeku imaju manje udaraca na gol (12.82:11.65), ali su zato precizniji (4.00:4.47). Ovaj put biram biti pristojan i prešutjeti činjenicu da su sve četiri brojke bile povoljnije po Hajduk dok je na Poljudu stolovao izvjesni Litavac…

Hajduk i u gostima skrivi manje prekršaja od suparnika (13.12:12.41), pa shodno tome dobiva i manje žutih kartona (2.59:2.29). Hajdukovi domaćini su dobili ukupno 2 crvena kartona, a Emir Sahiti je u posljednjem jesenskom kolu po tom pitanju uništio savršenu Hajdukovu 2022. godinu.