HNL u 2022. godini – Sigurna sredina

HNL je pred vratima, a mi vam donosimo statistički pregled svih sudionika u 2022. godini. Nakon bitke za ostanak na redu su momčadi koje nakon prvog dijela aktualne sezone okupiraju sredinu prvenstvene ljestvice.

6. Istra 1961

Istrijani su se nakon godina tavorenja pri dnu ljestvice napokon malo trgnuli te ovo izgleda kao godina u kojoj bi se mogli etablirati u “sredini” ljestvice. Kako su došli do toga?

Iza Puležana je još jedna turbulentna godina, godina u kojoj je „matični“ Alaves ispao iz španjolske Primere, što naravno zahvaća i sve klubove ispod njega u hranidbenom lancu. Problemi s novcem, odlasci igrača, dolazaka nema, a kad ono – Istra pod vodstvom Gonzala Garcije nikad bolja!

Letimični pogled na rezultate kaže da je skor kod kuće W4 D4 L7, što je donekle pristojno, ali dok razdvojimo poluvremena vidimo da u prvom poluvremenu baš nikoga nisu pobijedili! Štoviše, u 15 domaćih utakmica postigli su svega 3 gola u prvom poluvremenu! Za to vrijeme su primili 12, što je rezultiralo s ukupnih 8D i 7L nakon prvih 45 minuta. Ne treba biti jako pametan za zaključiti da su 3/4 pobjede došle nakon neriješenog na poluvremenu, a 5/7 poraza je ostvareno nakon što su gubili na poluvremenu. Ono što posebno imponira je drugo poluvrijeme.

U drugim poluvremenima Istra ima W7 D4 L4 uz prosječnu gol razliku 0.93:0.60, što je dobrano iznad prosjeka HNL-a. Za primjer, u 2022. bolje rezultate u datom segmentu ostvarili su samo Dinamo i Hajduk.

Sveukupno, kod kuće ostvaruju prosječnu gol razliku 1.13:1.40, te su konačni rezultati otprilike očekivani. Vidi se da igra Zeleno-žutih poprilično ovisi o posjedu, prosječno drže loptu 53% vremena. Primjetno je da su u velikim problemima ako je taj posjed ispod 50%, a ravnotežu na terenu uspostavljaju jedino ako im je posjed lopte preko 54%. Veći ili manji posjed lopte im se ne odražava posebno na konačni rezultat, ali je zanimljivo da im, iako na malom uzroku, veliki posjed uzrokuje lošije rezultate u prvom i bolje u drugom poluvremenu.

U prosjeku, iako ima nešto veći posjed, Istra kod kuće kaska u svim ostalim statističkim pokazateljima. Ostvaruju tek 9.47 udaraca na gol naspram suparničkih 12.33, od čega je u okvir 3.73:4.53. Zanimljivo, kod kornera je odnos snaga 3.80:4.60, iako je broj kornera neizravno uzrokovan posjedom lopte. U utakmicama s najvećim posjedom Istre broj kornera ipak odlazi na njihovu stranu.

Zanimljivo je kod prekršaja, iako ih Istra radi malo ispod prosjeka, 11.47, gosti to debelo premašuju, čak 15.13! Također, primjetan je trend u aktualnoj sezoni gdje Istra radi oko dva prekršaja više po utakmici, a gosti oko jedan i pol prekršaj manje. Kontraindikativno je da Istra ispada poprilično gruba momčad, s obzirom da dobivaju 3.00 žutih kartona po utakmici, a u tih 15 domaćih utakmica su dobili i 2 crvena kartona. Gosti su na 2.67 žutih kartona, bez crvenih. Možda je još rano za zaključke dok ne prođemo sve momčadi, ali zasad je uočena „nestašica“ domaćinskog suđenja. Iako se nogomet ne igra na računalu, puno češće podaci sugeriraju da su favorizirane gostujuće momčadi.

U gostima ta lepršava Istra ipak postaje pragmatičnija. Prosječna gol razlika od 1.35:0.94 sa 17 gostovanja sugerira da su ipak zaslužili oko 2 poraza više od ostvarenih 6, ali i oko 1.5 pobjedu više od ostvarene 3. 8/17 remija je ipak dugoročno neodrživo, ali i dok se to uravnoteži, prosjek bodova se neće puno mijenjati. Istrina filozofija gostovanja izgleda kao da je sve iznad nula bodova – dobro, pa im je tako rezultat prvog poluvremena skromnih 0.53:0.35, uz opet nerealnih, W2 D11 L4.

Devet od tih 11 remija na poluvremenu je bilo 0:0! U 7 od tih 11 remija je utakmica završila neriješeno. Samo 3 puta 0:0.

Generalno se utakmica u drugom poluvremenu otvara (kao i svugdje u svijetu) uz napomenu da Istra ipak bolje reagira ako je na poluvremenu bilo neriješeno. Ukupan prosjek drugog poluvremena je 0.82:0.59 u korist domaćina, uz zaključak da ti silni remiji nisu vječni, ali rezultati Istre bi svejedno trebali biti u redu.

U gostima ostvaruju posjed lopte 50%, a primjetna je “španjolizacija” njihovog nogometa u kojem veliki posjed lopte koriste samo zato da bi ga imali, koristeći loptu kod sebe kao alat kojim neće primiti gol radije nego to usmjeriti u postizanje gola. Da se razumijemo, dok si ispodprosječna momčad, to je opravdana i dugoročno isplativa strategija.

Možemo ponuditi usporedbu:

U 7 utakmica Istre gdje imaju posjed 54+%, prosjek golova na utakmici je 1.29. W0 D5 L2.
U 6 utakmica Istre gdje imaju posjed manji od 47%, prosjek golova na utakmici je 3.67. W1 D2 L3.

Po broju udaraca su jako inferiorni, 14.18:7.71 u korist domaćina, od toga u okvir 4.53:3.35. Pomalo i smiješno, prosječan broj udaraca Istre raste u obje kategorije sa smanjivanjem prosjeka posjeda lopte. Napadačka “nezainteresiranost” se vidi u jako malom broju kornera koji ostvaruju, 5.65:2.53. Samo tri puta u 2022. su izborili više kornera od suparnika, iznenađujuće zadnji put u srpnju na Maksimiru protiv Dinama.

I u gostima, kao i kod kuće, rade puno manje prekršaja od suparnika, 14.35:11.24, a u gostima, kao i kod kuće, dobivaju puno više žutih kartona od suparnika – 2.12:2.71. I u crvenim kartonima to je ukupno 1:2.

5. Varaždin

Odlični rezultati Varaždina u ovoj sezoni su uzrokovali da se i pomalo zaboravilo da su oni u stvari novi prvoligaš. Ako je u prvoj sezoni u najvišem rangu samo najbitnije osigurati ostanak, možemo reći da su na dobrom putu.

Naime, plus je da je trenutnih 22 boda bilo dovoljno za ostanak u 5 od 9 dosadašnjih izdanja Lige 10. Minus je da u 2 navrata nije bilo dovoljno niti 30.

S obzirom da su Varaždinci pola kalendarske godine proveli u 2.HNL, podaci su ograničeni pa ćemo im gledati samo aktualnu sezonu.

Kod kuće imamo uzorak od samo 8 utakmica što je varljivo, sve izgleda odlično do poraza od Rijeke (0:3) u zadnjem jesenskom kolu što poprilično kvari brojke, ali što je tu je. Prosječna gol razlika je 1.25:1.50 (W2 D3 L3).

Krasi ih (rezultatski) atraktivna igra, a Slaven u prvom kolu je jedina utakmica u kojoj je bilo manje od 1.5 golova. Primjetno je i da su Varaždinci primili gol u svih 8 domaćih utakmica. U prvom poluvremenu se događa većina akcije, gol razlika 0.88:0.63 sugerira da rade dobru pripremu utakmice, skor na poluvremenu je W3 D3 L2, s tri uzastopna W, a ukupno rezultati skoro pa savršeno odgovaraju očekivanom. Pad se događa u drugom poluvremenu gdje su dobili samo dva poluvremena (Dinamo i Osijek!), a izgubili četiri.

Prosječan rezultat 2.pol je 0.38:0.88, a do ranije spomenute katastrofe u drugom poluvremenu protiv Rijeke, na njihovim utakmicama je u 7 drugih poluvremena palo ukupno 7 golova. Prosječno ostvaruju 51% posjeda lopte, uz napomenu da je visoki posjed lopte opasan po njih, jer su u 2/3 utakmice gdje su imali posjed veći od 55% gosti imali značajno veći broj udaraca na gol i udaraca u okvir, a ukupno su osvojili jedan bod.

Za usporedbu: u tri utakmice u kojima su imali najmanji posjed (42-46%) osvojili su 5 bodova, a u 2/3 su imali veći broj udaraca na gol. Nije popularno mišljenje govoriti kako je posjed lopte loš, ali očito je da ne odgovara svim momčadima jednako.

Jedno je sigurno – na Varaždinovim utakmicama neće nedostajati udaraca na gol. Omjer je 14.38:13.38, a zbrojeno je to:

3x 20-21 udarca
5x 32-33 udarca

U okvir je prosjek ipak na drugoj strani – 4.38:4.88, a kod kornera je 4.75:4.13.

Jedno od obilježja je i veliki prosječan broj prekršaja – 13.25:12.75, ali je primjetno da je veliki broj bio u prvim utakmicama (Slaven, Hajduk, Dinamo), a puno manji u sljedećih 5 utakmica. Utakmica protiv Hajduka je i rekord u dosadašnjem dijelu sezone: 37 prekršaja (sudac Čulina). Njihove utakmice obilježava i veliki prosjek žutih kartona, čak 5.38 (2.50:2.88). Doduše, u samo tri utakmice je broj žutih kartona bio veći od 4 (9,7,9), a to nije niti jedna od ranije navedenih utakmica s najviše prekršaja. Varaždinci su dobili i 2 crvena kartona, njihovi gosti 1.

U gostima je jedna stvar sigurna – golovi. Prosjek je 1.50:1.50, sve osim jedne utakmice su bile s 3 ili više golova, Varaždinci su ponovno u svim utakmicama primili gol, a savjetujem vam da još jednom pročitate segmente poluvremena kod igre kod kuće prije nego krenemo dalje.

Varaždinci imaju W4 D1 L3, a sve 4 pobjede su stigle po istom receptu. Poluvrijeme 0:0, kraj 1:2. Čak 5 utakmica je bilo 0:0 na poluvremenu, a “ta peta” je gostovanje u Osijeku koje je “greškom u svemiru” završilo 2:2. Ukupno 3 gola u 8 prvih poluvremena, od toga 2 puta za domaće.

Zato se to sve nadoknadi u drugom poluvremenu – prosjek od 2.63 gola (1.25:1.38). W4 D3 L1, a Maksimir je jedino mjesto na kojem su Varaždinci pokleknuli, uz napomenu da su u toj utakmici dobili crveni karton još u prvom poluvremenu. U ukupno 6/8 utakmica palo je 3+ gola u drugom poluvremenu.

Sveukupno, Varaždinci su u gostima od 16 poluvremena izgubili u njih 3 te su izgubili 3 utakmice. Nesretno.

Posjed lopte je nešto što biraju ne imati u gostima – u samo dva navrata je taj posjed bio veći od 51% – 65% u Koprivnici i 55% u Šibeniku. Od Slavena su izgubili, a bizarno je bilo gostovanje u Šibeniku gdje su igrali s igračem manje od 65. minute pa preokrenuli utakmicu.

Domaćini pucaju više od Varaždina, 12.75:11.13, ali Varaždinci su precizniji, 3.63:4.50. Imaju jako mali broj udaraca u obje kategorije, s obzirom na broj pogodaka koji se postiže…

Korneri su kategorija koja je zanimljivo skromna. 4.75:2.00. Varaždinci nijednom nisu imali više od 4 kornera, a na posljednja dva gostovanja imali su ravno – 0.

U kategoriji prekršaja, kod Varaždina je frapantno koliko malo prekršaja rade, tek 10.63, a koliko puno ih rade njihovi domaćini, čak 16.13 po utakmici. Domaćini ipak dobivaju manje žutih kartona, 2.75:2.88, a u tih 8 utakmica svatko je dobio i dva crvena kartona.

4. Slaven Belupo

Nakon (sad već kultnog) 7. mjesta u prošloj sezoni, Slaven u aktualnoj doživljava svoju renesansu. Nakon odlaska mnogih prvotimaca na ljeto, mnogi su najavljivali ispadanje iz lige, a Slaven je – nikad bolji! Koliko je to održivo?

Otkako je ubrzo nakon početka sezone 21/22 postavljen na mjesto glavnog trenera, Zoran Zekić je instalirao iznimno pragmatičan sustav u kojem je rezultat u prvom planu, ali najčešće proizvodi utakmice koje ne obiluju golovima i prilikama. Kontrolirani nogomet u svom punom smislu riječi.

U čak 8 od 17 domaćih utakmica je bilo 0 ili 1 gol. Od sveukupno 15 HNL utakmica u 2022. koje su završile 0:0, 4 su imali priliku vidjeti gledatelji u Koprivnici. Svega 4 utakmice su proizvele 4 ili više pogotka, što nije dobra vijest za njih jer niti jednu od te četiri nisu pobijedili. Ukupno je to W5 D7 L5.

Prosječna gol razlika je 0.82:1.29, pa možemo primijetiti da je svih 5 pobjeda bilo s točno jednim golom razlike, a porazi su bili jednom sa 3, a dva puta sa čak 4 pogotka razlike. U prvom poluvremenu su posebno neefikasni, postigli su samo 4 pogotka u zadnjih godinu dana, a primili čak 15 (0.24:0.88). W2 D7 L8 nije neki kapital za drugo poluvrijeme, a vidimo i da od 7 utakmica koje su na poluvremenu bile neriješene, 6 ih je i završilo bez pobjednika.

Drugo poluvrijeme je golovima neatraktivnije, ali povoljnije za Slavenaše. Prosječna gol razlika 0.59:0.41 uz W4 D10 L3. Početkom godine su imali sekvencu od 7 uzastopnih utakmica u kojima nisu primili gol u drugom dijelu utakmice. Doduše, 5 od tih 7 ih je bilo 0:0.

Primjetan je kontinuitet nedostatka kontinuiteta, preciznije – prerijetke su sekvence u kojima zabijaju ili primaju točno 1 gol, obično to bude 0 ili 2, što nije dugoročno realno. Zato model očekivanih rezultata daje jako neuobičajene brojke. Naime, sasvim očekivano je da toliko često gube u prvom poluvremenu, prosjek odgovara. U drugom poluvremenu su “oštećeni” jer su zaslužili 1.6 pobjedu više nauštrb 2.1 neriješenih, a kod konačnog ishoda su sretni jer su “trebali” imati 1 pobjedu i 2 remija manje.

Prosječno imaju 48% posjeda lopte, a u svih 5 utakmica u kojima im je posjed bio preko 50% su neporaženi, uz gol razliku – skromnih 4:2. Prosječno imaju 10.94 udaraca na gol, od čega 3.18 u okvir. Gostima dozvoljavaju još manje udaraca, 9.29, ali više u okvir – 3.82. Osvajaju jedan korner više po utakmici, iako je zbroj poprilično nizak – 4.29:3.24.

Rade nadprosječan broj prekršaja, više od gostiju – 13.59:11.94, ali dobivaju manje žutih kartona 2.35:2.76. Nisu dobili niti jedan crveni karton na svom terenu, a gosti su dobili tri, i to na posljednje tri utakmice (Rijeka, Lokomotiva, Hajduk).

U gostima prosječno raste zbroj golova, pa je prosjek 1.53:1.12, ali primjetno je da je zbroj golova bio 3.25 u prvoj polovici 2022., a u zadnjih drugoj polovici je 2.11, s time da je u 7/9 jesenskih utakmica bilo 0-2 gola. Zanimljivo, nekadašnji “Kraljevi remija” imaju W7 D3 L7, a suluda je razlika u distribuciji:

Na posljednjih 13 gostovanja, Slaven Belupo je zabio 13 golova, na način:

1x 0 golova

11x 1 gol

1x 2 gola

Dodat ću da se sjećam tih 0:0 s Osijekom i toga da je Žuljević išao 1 na 1 s vratarom u završnici utakmice.

Kod primljenih golova je suprotno. Prosjek prvih 6 mjeseci je 2.00 primljena gola po utakmici, a drugih 6 mjeseci 1.11 po utakmici. U drugih 6 mjeseci, distribucija je redom – 0,0,0,0,5,0,4,0,1. Takve brojke stavljaju očekivani skor (u ovoj sezoni) na W2.9 D2.7 L3.4, a realnost je: W5 D2 L2. Sličan “problem” imamo i na domaćim utakmicama – Slaven ima rezultate na suprotnim stranama spektra, gdje prečesto ili poprilično prebaci očekivanja ili odigra debelo ispod očekivanja. Uzorak nije mali, pa su dva moguća ishoda koja objašnjavaju trenutno 4. mjesto na ljestvici:

1. Zoran Zekić je genije.

2. Zoran Zekić je nevjerojatno sretan čovjek.

Istina je vjerojatno negdje između, a sa svakom slijedećom utakmicom ćemo s povećanjem uzorka vidjeti u kojem smjeru ide.

Slično kao i kod kuće, niti u gostima Slaven ne postoji u prvom poluvremenu. Za razliku od utakmica kod kuće, ovdje ne postoje niti njihovi suparnici. Prosječan rezultat prvog poluvremena je 0.41:0.29 u korist domaćih, a samo u aktualnoj sezoni, u 9 utakmica gol razlika je ukupno 2:2. Ukupno je to W3 D10 L4 na poluvremenu, a prava akcija počinje u drugom. Prosjek 1.12:0.82 za domaćine, a Slaven tu ima – W9 D3 L5! Suludo! U tih 9 poluvremena koje su dobili, zabili su ukupno 11 golova, a u 5 poluvremena koje su izgubili, primili su 17 (3,3,3,5,3).

U 5 gostujućih pobjeda u aktualnoj sezoni zabili su ukupno 6 golova, a zanimljivo – svih 5 su na poluvremenu bile 0:0.

U gostima prosječno drže loptu tek 42% vremena. U Samo 4 utakmice taj posjed je bio preko 46%, i to čak 57-63% (u dvije je suparnik dobio crveni karton), a od spomenute 4 pobijedili su tek jednom – Goricu u rujnu. Domaćini imaju značajno više udaraca po golu – 14.12:9.94, kao i udaraca u okvir – 5.06:4.06. U 7 gostujućih pobjeda Slavena, prosjek udaraca je 13.00:10.14 (3.00:5.29 u okvir). U niti jednoj utakmici od tih 7 Slaven nije imao manje udaraca u okvir od svojih domaćina. Kod kornera je situacija 4.59:3.94, s time da su suparnika čak 6 puta limitirali na 0-2 kornera, a 9 puta su oni bili limitirani na 0-3. Što se tiče prekršaja, Slaven je i u gostima dosta agresivnija momčad, 11.12:13.82, a dobivaju i puno više žutih kartona – 1.59:2.53. U samo 2/17 navrata je njihov domaćin dobio više od 2 žuta kartona. Kod crvenih kartona je situacija izjednačena, ukupno 3:3.

Valja spomenuti da je Slaven, uz trenutno 4. mjesto, i dalje živ i u Hrvatskom kupu, gdje su dogurali do četvrtfinala. Dugo se Europa nije igrala u Koprivnici.