Hoxha doveo Slaven u vodstvo, Hajduk s pet pogodaka u drugom dijelu stigao do preokreta i uvjerljivog slavlja

U posljednjoj utakmici programa 8. kola SuperSport HNL-a Hajduk je na Poljudu rezultatom 5-1 (0-1) svladao Slaven Belupo i tako stigao do 12 osvojenih bodova uz omjer od četiri pobjede i dva poraza dok su ‘Farmaceuti’ ostali na drugom mjestu s 14 osvojenih bodova uz omjer od četiri slavlja, dva remija i dva poraza.

Šokantno je, prema viđenom, goste u vodstvo doveo svojim prvijencem u dresu koprivničkog prvoligaša Arber Hoxa u 43. minuti, ali preokret splitskom klubu u drugom dijelu pogocima donose Jan Mlakar (51.), David Čolina (60.), Jani Atanasov (77.) i Nikola Kalinić (81., 92.).

Domaćini su u današnjem srazu bili bez usluga Lovre Kalinića i Mikanovića koji su ozlijeđeni dok je Kalik bio kartoniran, a gosti iz istog razloga nisu mogli računati na Božića, a Sušak i Zirdum su van terena zbog povreda dok je Caimacov pred potvrdom transfera u moskovski Torpedo.

‘Bili’ su od prve minute očekivano dominirali posjedom i u velikom broju nastojali doći u posljednju trećinu, što je momčadi Valdasa Dambrauskasa učestalo i uspijevalo, ali konkretnijih poteza u samoj završnici nije bilo. Nekoliko opasnih ubačaja i dolazaka domaćina u šesnaesterac gosti su uvodno uspješno otklanjali.

U ovom razdoblju jedinu pravu prijetnju za vratare vidjeli smo od gostiju u 8. minuti kada je Hoxha s lijeve strane napada ubacio oštru loptu na desni rub peterca gdje je Crnac pobjegao pažnji Melnjaka, ali u padu glavom nije uspio zahvatiti loptu.

Zekić je već u 17. minuti bio primoran na promjenu jer zbog ozljede igru nije mogao nastaviti Jambor, a umjesto njega je (uz očekivane zvižduke Poljuda) na travnjak istrčao ‘standardni egzekutor Hajduka’ Krstanović.

Dosta su ubačaja domaćina gosti čistili ‘u posljednji trenutak’ ispred suparničkih igrača, a prvi put je ubačaj Hajduka prošao obranu Slavena u 25. minuti kada su na Elezovo oštro dodavanje u liniji peterca zamalo zakasnili Livaja u sredini te Awaziem lijevo.

Vrlo visoko bio je postavljen Hajduk kojem su stoperi gotovo cijelo vrijeme bili na centru igrališta, a napadački dio momčadi u šesnaestercu Slavena čiji su braniči, na trenutke dramatično, velikim trudom i požrtvovnošću držali Markovića nezaposlenim.

Pad u koncentraciji gostiju bio je vidljiv negdje nakon pola sata igre kada su ‘Bili’ konačno uspijeli doći u nešto čišće situacije za prijetnju. Prvo je u 32. minuti Mlakar pobjegao uz desni rub šesnaesterca i pod pritiskom uspio odigrati kvalitetnu loptu u sredinu gdje je Bosec nakratko odbio ispred Biuka kojem u nastavku udarac sa šest metara uspio blokirati požrtvovni Tepšić.

Dvije minute poslije veliki posao je na desnoj strani domaćeg napada odradio Lovrencsics koji je oduzeo posjed Hoxhi na centru i sjurio se sve do ruba šesnaesterca odakle je oštro ubacio, ali je lopta od bloka završila u vanjskom dijelu mreže pored prve vratnice.

Uz dosta sreće su gosti sačuvali mrežu u 39. minuti kada je na još ubačaj Sahitija s desne strane u sredini na četiri metra lopta ispred Livaje završila u tijelu Markovića koji je postavljanjem upisao veliku obranu. Minutu poslije je kontru domaćina završio Mlakar, pucao je lijevo sa sedamnaest metara iznad okvira vrata, a svega nekoliko desetaka sekundi poslije i Biuk prijeti s lijeve strane napada no i njegov je udarac s deset metara završio pored okvira vrata bez potrebe za intervencijom Markovića.

‘Farmaceuti’ su se zaista rijetko i ‘teško’ sastajali s loptom pod stalnim pritiskom domaćina (70 posto posjed Bilih u prvom dijelu), ali u 43. minuti šokantno stižu do prednosti. U borbi za posjed na centru terena Kocijan je ispred Livaje napucao loptu naprijed gdje Krstanović glavom prosljeđuje za Hoxhu koji je uspio izdržati pritiske Lovrencsicsa i Eleza te s ruba šesnaesterca preciznim prizemnim udarcem pogoditi desni kut za 0-1 i svoj ligaški prvijenac u 26. S/HNL nastupu. Dvije minute trajala je VAR provjera Kolarića i Šarića koji su u konačnici zaključili da je pogodak regularan.

Čolina umjesto Lovrencsicsa bila je jedina izmjena odrađena na poluvremenu kojeg je Hajduk otvorio jednako agresivno i izravno kao što je igrao cijeli prvi dio, ali u nastavku se ‘Bilima’ pristup isplatio već u 51. minuti kada je Melnjak u samom začetku napada kompliciranjem zamalo izgubio posjed, a zatim u samoj završnici nakon ‘odbijanca’ asistirao s lijevog ruba šesnaesterca Mlakaru koji je mirnim postavljanjem noge s tri metra matirao Markovića za 1-1 i svoj prvi ligaški ovosezonski pogodak, ukupno 8. u 32. S/HNL nastupu. Bio je ovo ujedno i prvi pogodak koji su u ovoj sezoni na (petom) gostovanju primili ‘Farmaceuti’.

Svega tri minute nakon primljenog pogotka gosti su bili vrlo blizu novog vodstva. Jović je dosudio dvojben prekršaj tijekom napada Slavena na lijevoj strani napada, iz tog prekida je uslijedila kombinacija poslije koje je Crnac imao čist šut na jedanaest metara, opalio je snažno, ali i malo, malo iznad gornjeg lijevog okvira Sentićevih vrata.

Strijelac pogotka za goste u 56. minuti radi zakašnjeli i grub start nad Sahitijem za što mu Jović opravdano pokazuje drugi žuti i isključujući crveni karton te je Zekićeva momčad u nastavak ušla s igračem manje. Prvu opomenu je 23-godišnji Kosovar zaradio u 33. minuti kada je također na centru terena rukom u lice udario Krovinovića.

Nije dugo Slaven izdržao s igračem manje. Poslije još jednog intezivnog vala pritiska Elez je u 60. minuti preciznom loptom proigrao Čolinu koji je razvučenoj (i primarno na Livaju koncentriranoj) posljednjoj liniji gostiju pravovremeno pobjegao te savršeno preciznim postavljanjem noge u padu s deset metara pogodio sami donji lijevi kut za 2-1 i svoj treći pogodak u jubilarnom stotom nastupu u dresu ‘Bilih’.

Smanjio je ‘konačno’ Hajduk malo tempo pritiska nakon preokreta te rutinski kontrolirao događanja na terenu, sada dosta strpljivije i manje rizično tražeći rješenja u izlascima prema naprijed. U 77. minuti je Atanasov izveo slobodni udarac po sredini sa sedamanest metara, a Hlevnjak je u pokušaju otklanjanja opasnosti atraktivno zakucao loptu u vlastitu mrežu prevarivši svog vratara za 3-1.

Nastojao je povremeno Slaven nekako stići u konkretniju poziciju u posljednjoj trećini u narednom periodu, ali to im se osvetilo u 81. minuti kada su domaćini odigrali savršenu kontru. Atanasov je iz dubine otvorio Livaju lijevo, on se okretom riješio nedovoljno čvrstog pritiska suparnika te precizno u prostor dodao za Kalinića koji sa sedamnaest metara prelijepim lobom prebacuje Markovića za 4-1.

Veliku priliku za peti pogodak imao je Livaja u 86. minuti kada je ostao usamljen nakon ubačaja Čoline s lijeve strane napada, ali njegov snažan udarac sa sedam metara fantastičnom je reakcijom obranio Marković.

Gostujući vratar ipak je i po peti put morao vaditi loptu iz vlastite mreže jer je u drugoj minuti nadoknade, nakon što je Marković obranio prizemni udarac Livaje sa sedamnaest metara, Kalinić mirno pospremio odbijanac za konačnih 5-1 i svoj ukupno 44. pogodak u 87. S/HNL nastupu.

Hajduk je u sljedećoj prvenstvenoj obvezi gost kod Šibenika koji je ovo kolo odigrao 1-1 s Osijekom u Gradskom vrtu dok će Slaven Belupo na u Koprivnici biti domaćin Istri koja je ranije danas u Puli poražena od Lokomotive (1-2).

Gorica – Dinamo (21:05)
  3. rujna, Slaven Belupo – Istra 1961 (18:55)
    Lokomotiva – Varaždin (21:05)

Osmo kolo SuperSport Hrvatske nogometne lige od 21:05 na Poljudu će zaključiti Hajduk i najugodnije iznenađenje otvaranje sezone, Slaven Belupo. Farmaceuti u Split dolaze kao prvi pratitelj vodećeg Dinama, a u dosadašnja četiri gostovanja su osvojili čak deset bodova te pri tome nisu primili ni zgoditak.

Domaćini su u današnjem srazu lišeni usluga Lovre Kalinića i Mikanovića koji su ozlijeđeni dok je Kalik kartoniran, a gosti iz istog razloga ne mogu računati na Božića, a Sušak i Zirdum su van terena zbog povreda dok je Caimacov pred potvrdom transfera u moskovski Torpedo.

Trener Bilih Valdas Dambrauskas je u najavi rekao: “Slaven Belupo je momčad sa samopouzdanjem, imaju par pobjeda u nizu te ne očekujem laganu utakmicu. Trebamo dosta gledati i na sebe. Nikada nije dobro izgubiti utakmicu, treba nakon toga znati reagirati. Trenirali smo dobro i vjerujem da imamo samopouzdanja vratiti se na pobjedničke staze. Vjerujem kako ćemo u nedjelju biti pravi i započeti naš pobjednički niz. Sezona je tek počela, ali svakako ne smijemo ovako lako poklanjati bodove. Dobro smo trenirali i analizirali kroz ovaj tjedan i vjerujem kako ćemo biti pravi.”

Strateg Slavena Zoran Zekić je dodao: “Hajduk je izraziti favorit u nedjelju. Ne sjećam se kada su imali takvu individualnu kvalitetu u svojoj momčadi. Ipak, nama do sada nitko nije ništa poklonio. Moramo biti hrabri i kompaktni i vjerujem da ćemo pružiti dobru igru.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati Anto Marić (Zagreb), Ivan Janić (Ilok) i Dario Kulušić (Šibenik) dok su za VAR zaduženi Patrik Kolarić (Čakovec) i Kruno Šarić (Županja). Delegat susreta je Ivan Jurina (Zabok), kontrolor suđenja Domagoj Ljubičić (Šibenik), a ispred Saveza za sigurnost će brinuti Marko Svilić.