Hrvatska pogotkom Pašalića na Parkenu svladala Dansku

Hrvatska je došla do prve pobjede u UEFA Ligi nacija. Vatreni su u trećem kolu skupine A1 na stadionu Parken u Kopenhagenu slavili protiv Danske rezultatom 0:1 (0:0). Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Marija Pašalića u 69. minuti susreta.

Izabranici Zlatka Dalića su do slavlja došli boljom igrom u drugom poluvremenu kada je konce igre preuzeo Luka Modrić. Prvih 45 minuta bolji takmac su bili domaćini.

U drugom susretu skupine Austrija i Francuska su Beču odigrali bez pobjednika, bilo je 1:1. Nakon polovice odrađenih dvoboja u grupi na vrhu ljestvice je Danska sa šest osvojenih bodova, Austrija i Hrvatska imaju po četiri dok se aktualni svjetski prvak Francuska s dva osvojena boda nalazi na posljednjem mjestu. U idućem kolu koje je narasporedu već u ponedjeljak Hrvatska će gostovati kod Francuske dok će Danska biti domaćin Austriji.

Danska je bolje otvorila utakmica te je prvu priliku kreirala u 6. minuti kada su Šutalo i Erlić čistili opasnost da bi na koncu udarac Corneliusa bio neprecizan.

Pet minuta kasnije Eriksen je okomitim dodavanjem u priliku izbacio Maehlea koji se ubacio s lijeve strane, ali njegov udarac s desetak metara iskosa ne pronalazi okvir gola.

Hrvatska uzvraća dvije minute kasnije kada je Pašalić donio loptu do Oršića koji se odlučio za udarac s desetak metara iskosa kojim je gađao suprotni gornji kut, no lopta je otišla iznad grede.

Nova prilika za Dance uslijedila je u 20. minuti kada je Brozović uspio blokirati pokušaj Andresena.

U 23. minuti Oršić je nakon kombinacije iz kornera na drugoj stativi pronašao Kramarića koji je povratnim dodavanjem u peterac tražio Šutala, ali Andersen je uspio otkloniti opasnost.

Nakon pogreške Jakića pri dodavanju u 40. minuti Cornelius je pucao sa 17 metara, a Livaković je paradom odbio loptu u korner.

Danci su u 43. minuti zatresli mrežu Vatrenih preko Corneliusa kojem je asistirao Maehle, no sudac Frankowski je potom označio prethodni prekršaj danskog beka nad Vrsaljkom.

Hrvatska je u šansi u 56. minuti kad se Modrić odlično oslobodio Corneliusa nakon čega je na vrhu peterca tražio Kramarića, no lopta je za njega ipak bila malo previsoka tako da nije uspio uputiti udarac.

Kramarić je nakon sat vremena igre dobro pucao s ruba kaznenog prostora nakon asistencije Stanišića, ali je Schmeichel upisao obranu nakon čega je pomoćni sudac označio zaleđe desnog beka Hrvatske.

Tri minute kasnije je iz daljine sposobnosti golmana domaćih testirao i Modrić. Vidjeli smo još jednu dojmljivu i sigurnu paradu.

U 69. minuti nakon ubačaja Modrića iz slobodnog udarca lopta se odbija do Stanišića, a njegov udarac s desetak metara od bloka odlazi pokraj gola.

Hrvatska do vodstva dolazi minutu kasnije kada je nakon kombinacije iz kornera s Modrićem ubačaj uputio Brozović, a lopta koju je prenio Kramarić se potom odbija do Pašalića koji sa šest metara šalje kroz noge matira Schmeichela za svoj sedmi gol u dresu Vatrenih.

Braithwaite je u 82. minuti s dvadesetak metara prizemnim udarcem gađao bliži kut, no lopta je prošla malo pokraj stative.

Domaćini su mrežu Hrvatske zatresli u 87. minuti kada je Poulsen glavom prebacio loptu do Winda koji je poslao loptu kraj Livakovića, no zbog zaleđa pogodak opravdano nije priznat.

Posljednje minute dvoboja prošle su u terenskoj inicijativi Danske, ali njeni igrači nisu došli do nove prilike kojom bi ugrozili gol gostiju.

Danska – Austrija 13.6.

U trećem kolu skupine A1 UEFA Lige nacija od 20:45 na Parken stadionu u Kopenhagenu počinje dvoboj Danske i Hrvatske. Domaćini su u uvodna dva susreta slavljima kod Francuske (1:2) i Austrije (1:2) ostvarili maksimalni učinak dok su Vatreni nakon poraza u Gradskom vrtu protiv Austrije (0:3) na Poljudu remizirali s Francuskom (1:1).

Hrvatska i Danska su dosada odigrale šest međusobnih susreta, a omjer je na strani Vatrenih koji su upisali tri pobjede, jedan sraz je završio bez pobjednika dok su Danci upisali dva trijumfa. Posebno su u sjećanju ostale dvije utakmice sa Svjetskog odnosno Europskog prvenstva koje su završile pobjedom Hrvatske. 1996. godine u Engleskoj izabranici Ćire Blaževića su golovima Šukera i Bobana slavili s uvjerljivih 3:0 dok je na svjetskoj smotri u Rusiji 2018. pobjednik u osmini finala odlučen tek nakon jedanaesteraca.

Danska u današnjem ogledu ne može računati na Dolberga i Norgaarda dok je Hrvatska bez Sose, Gvardiola, Lovrena, Perišića, Livaje i Muse.

Danski strateg Kasper Hjulmand u je u najavi dvoboja rekao: “Hrvatska ima definitivno jedan od najboljih veznih redova, duboko sam impresioniran, i tako je već mnogo godina, ali i mi imamo sjajnu veznu liniju. Već dugi niz godina obožavam Modrića. On je nevjerojatan.”

Zlatko Dalić je dodao: “Danska ima dvije pobjede, mi nismo u toj situaciji. Međutim, ako ćemo biti angažirani kao protiv Francuske, možemo im parirati. Došli smo napraviti dobar rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Bartosz Frankowski iz Poljske kojem će pomagati sunarodnjaci Marcin Boniek, Jakub Winkler i Krzysztof Jakubik dok će u VAR sobi biti Pawel Raczkowski te Marcin Borkowski. Kontrolor suđenja je Moldavac Vladimir Antonov, a delegat je Rudolphe Mannaerts iz Belgije.

Izbornici su od prve minute na travnjak poslali sljedeće igrače, a u redovima Hrvatske debi će upisati stoper Dinama Josip Šutalo: