Hrvatska prvi put u povijesti slavila na U21 Europskom prvenstvu (VIDEO)

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija je u svojoj 11. utakmici i četvrtom nastupu na U21 Europskim prvenstvima upisala prvu pobjedu. Izabranici Igora Bišćana su u drugom kolu skupine D u slovenskom Kopru bili bolji od Švicarske rezultatom 3:2 (1:0).

Vatreni su do tri gola prednosti stigli zahvaljujući pogocima Luke Ivanušeca, Nikole Mora i Darija Vizingera da bi Švicarska poraz ublažila preko Kastriota Imerija i autogolom Sandra Kulenovića.

Za kraj grupne faze natjecanja Hrvatsku još očekuje odlučujući sraz s Engleskom koji je također u Kopru na rasporedu u srijedu, 31. ožujka.

U odnosu na poraz protiv Portugala izbornik Bišćan se odlučio u početnoj postavi napraviti četiri izmjene pa su priliku od prve minute dobili Kotarski, Babec, Špikić i Vizinger dok su na klupi ostali Šemper, Vušković, ozlijeđeni Majer i Kulenović.

Već u prvoj minuti utakmice Švicarska je propustila veliku priliku da dođe do vodstva. Zeqiri se odličnim driblingom kraj korner zastavice oslobodio Erlića, a potom je idealno na petercu poslužio Guillemenot čiji udarac odlazi malo pokraj suprotne vratnice.

Hrvatska do vodstva dolazi u 8. minuti kada je Ivanušec iskoristio veliku pogrešku kod ispucavanja švicarskog vratara Racioppija te ga je udarcem iz prve s dvadesetak metara uhvatio na krivoj nozi poslavši loptu iza njegovih leđa.

U 15. minuti Zeqiri je uposlio Toma koji se sa 17 metara olučio na prizemni udarac, no Kotarski je bio priseban i brani njegov pokušaj.

Kotarski je u 20. minuti lošim ispucavanjem ponudio Švicarcima do dođu do izjednačenja. Toma je odličnim dodavanjem u šansu gurnuo Guillemenota koji u situaciji 1 na 1 šalje loptu malo iznad grede.

Od 24. minute igru je zbog ozljede morao napustiti Erlić umjesto kojeg je ušao Vušković.

Guillemenot je novu dobru priliku imao u 29. minuti nakon što mu je asistirao Domgjoni, ali njegov udarac s ruba šesnaesterca dobrom intervencijom brani Kotarski. U nastavku akcije s dvadesetak metara je probao i Sidler za još jednu sigurnu obranu hrvatskog golmana.

U drugoj minuti drugog poluvremena udarac je s dvadesetak metara udaljenosti okušao Špikić, no nije pogodio okvir gola.

Novu veliku pogrešku Kotarskog vidjeli smo u 48. minuti kada je ponovno loše dodao loptu, međutim onda je odličnom reakcijom u situaciji 1 na 1 izašao kao pobjednik dvoboja s Guillemenotom. U nastavku akcije Švicarci su tražili kazneni udarac nakon što je u 16 metara pao Domgjoni, no sudac je opravdano odmahnuo rukom.

Hrvatska je veliku priliku za povećanje vodstva imala u 53. minuti kada je snažno s dvadesetak metara pucao Moro čiji udarac odbija Racioppi, na odbijenu loptu je najbrži Ivanušec koji je imao matnu poziciju doći do drugog gola na susretu, ali fantastičnom obranom nogom istaknuo se vratar Švicarske.

Četiri minute kasnije nakon dobre kombinacije sa Špikićem u prilici se našao Bistrović čiji je udarac s desetak metara iskosa u posljednji trenutak blokirao van der Weff.

Sudac Higler je u 60. minuti dosudio kazneni udarac za Hrvatsku nakon što Lotomba u šesnaestercu srušio Bistrovića. Siguran s 11 metara bio je kapetan Moro koji je loptu poslao u jednu, a Racioppija u drugu stranu.

Na 3:0 je u 64. minuti povećao Vizinger koji je na asistenciju More pobjegao obrani Švicarske, a potom je s 15 metara pogodio suprotni kut.

Švicarska je smanjila zaostatak u 79. minuti kada je precizan s bijele točke bio Imeri. Prethodno je sudac Higler dosudio kazneni udarac smatrajući da je Vizinger na rubu šesnaesterca igrao rukom.

Švicarska do novog pogotka dolazi u 89. minuti kada je iz kornera na prvu stativu ubacio Imeri, a vlastitu mrežu je nespretno pogodio Sandro Kulenović.

U četvrtoj minutu sudačke nadoknade veliku priliku za izjednačenje je imao Mambimbi čiji udarac iz srca šesnaesterca odlično brani Kotarski.

Izabranici Igora Bišćana su do konca susreta ipak uspjeli sačuvati prednost te doći do povijesne pobjede.

Hrvatska – Engleska

Po dvije najbolje reprezentacije iz svake skupine će od 31. svibnja do 6. lipnja razigravati za prvaka Europe.