Hrvatska u drugom dijelu slomila otpor Malte; Perišić, Modrić i Brekalo strijelci za slavlje na Rujevici (VIDEO)

U utakmici 3. kola skupine H europskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru Hrvatska je na Rujevici rezultatom 3-0 (0-0) svladala Maltu.

Zlatko Dalić na travnjak je poslao dosta ‘šaroliku’ momčad koja u prvom dijelu nije pretjerano namučila današnjeg suparnika. U nastavku su pobjedu donijeli igrači koji su ušli s klupe. Ivan Perišić je u 62. pogodio za 1-0, na 2-0 iz kaznenog udarca u 76. povisio je kapetan Luka Modrić, a konačnih 3-0 postavio je Josip Brekalo u 90. minuti utakmice.

U drugim utakmicama skupine H Cipar je u popodnevnom terminu pogotkom Ioannisa Pittasa svladao Sloveniju, dok je Slovačka u večernjem terminu rezultatom 2-1 u Trnavi svladala Rusiju.

Prvu priliku Vatreni SU imali već u drugoj minuti kada je Badelj dugom loptom iza leđa protivničke obrane proigrao Vlašića desno u prostor, igrač moskovskog CSKA izvukao se na lijevu nogu i s dvanaest metara prizemnim udarcem poslao loptu tik uz prvu vratnicu.

Očekivano, Hrvatska je kontrolirala događanja na terenu, gosti su bili u potpunosti orijentirani na obranu, a svoj prvi izlazak u posljednju trećinu Malta je imala u 11. minuti kada je (nekadašnji igrač zaprešićkog Intera) Joseph Mbong probio desnu stranu protivničke obrane i ubacio u sredinu gdje nije bilo nikoga osim sigurnog Livakovića.

Oršićev korner u 14. minuti gosti su kratko odbili, Vlašić ponovno ubacuje u sredinu gdje pored Mbonda Pašalić uspijeva u neobičnom luku glavom poslati loptu u gredu! U nastavku gosti otklanjaju opasnost po svoja vrata.

U 19. minuti Dalić i društvo su imali puno sreće. Stephan Pisi je na jednu dugu loptu pravovremeno utrčao u prostor između Vide i Juranovića te ušao u šesnaesterac gdje je pokušao proći pored Juranovića, kojeg je lopta evidentno pogodila u visoko podignutu ruku! ‘Desetka’ Malte odmah traži kazneni udarac, no švicarski sudac Lionel Tschudi ostao je nijem, a kako u kvalifikacijama nema VAR sustava, Hrvatska je prošla bez posljedica.

Sljedeću konkretnu prijetnju Hrvatska je kreirala u 31. minuti kada je Pašalić došao do lopte poslije pogreške Borga i pucao snažno, ali neprecizno, dobro postavljeni Henry Bonello upisao je prvu zahtijevniju obranu na utakmici. U nastavku je Oršić imao priliku na osvojenu odbijenu loptu proigrati Pašalića desno u prostor, no nije se odlučio na taj potez te su se gosti uspijeli uspješno obraniti.

Minutu poslije Vlašić se odlično izborio za prostor na desnoj strani napada i sjurio u šesnaesterac te ubacio prizemno kroz peterac gdje nije bilo nikog da pospremi loptu u mrežu.

Do kraja prilikama siromašnog poluvremena nije bilo ozbiljnijih izazova za vratare te se na odmor otišlo bez pogodaka. Momčad Devisa Mangije većinom se kvalitetno branila, u trenucima kada bi ispadali iz linija gosti se nisu libili raditi prekršaje, uglavnom daleko od svojih vrata. Dalićevi izabranici su pak bili aktivni, ali pravog pritiska i dužeg perioda kvalitetnijih dolazaka u zgusnutu posljednju trećinu bilo je zaista malo.

I nastavak je otvoren prilikom Hrvatske. Juranović u 48. minuti ima dosta prostora i vremena za ubačaj, odlučuje se prizemno dodati usamljenom Vlašiću na dvanaest metara, no njegov udarac iz prve je slab i neprecizan, te Bonello nije imao ni najmanjih problema pri reakciji.

Dvije minute poslije Juranović iz vlastite polovice igra kvalitetno dijagonalno za Oršića, koji je pored Mbonga i Shawa uspio doći do lopte i s trinaest metara pokušao prebaciti istrčalog Bonella, koji mirno odbija opasnost daleko od svojih vrata!

U 54. minuti Dalić je na travnjak odlučio poslati Modrića, Perišića i Brekala, a igru su napustili Badelj, Budimir i Pašalić. Tri minute poslije travnjak Rujevice napustio je i Melnjak, a svoj 18. nastup u dresu reprezentacije priliku je dobio upisati Borna Barišić.

Vatreni do rezultatske prednosti dolaze u 62. minuti kada su gosti prvo ‘preživjeli’ još jedan ubačaj Juranovića, u nastavku je lijevo uz rub šesnaesterca Barišić na lopti, kvalitetno ubacuje u peterac gdje Oršić na prvoj vratnici promašuje loptu, no u sredini ju s tri metra u mrežu posprema Perišić! Igraču milanskog Intera to je bio 27. pogodak u 99. nastupu za A selekciju Hrvatske.

Vlašić je u 64. minuti atraktivno iz voleja zaprijetio u sredini šesnaesterca, lopta je završila malo pored okvira vrata.

Do povećanja rezultatske prednosti Dalićevi izabranici dolaze nakon kaznenog udarca dosuđenog zbog Shawovog igranja rukom poslije ubačaja iz kuta. Siguran je izvođač u 76. minuti bio kapetan Hrvatske Luka Modrić, kojem je to bio 17. pogodak u 136. nastupu za reprezentaciju.

Konačnih 3-0 u 90. minuti postavio je Josip Brekalo na asistenciju Perišića koji ga je s lijeve strane napada u sredini u petercu nesebično poslužio. Igraču Wolfsburga je to bio četvrti pogodak u 22. nastupu za Hrvatsku.