Hrvatska u finalu Lige nacija!

Vatreni su se plasirali u finale trećeg izdanja UEFA Lige nacija. Hrvatska je u polufinalnom ogledu odigranom na legendarnom De Kuipu u Rotterdamu slavila protiv Nizozemske rezultatom 2:4 (2:2/1:0).

Izabranici Zlatka Dalića su do velikog slavlja, pred i oko 15 tisuća odličnih hrvatskih navijača, došli preokretom. Naime, domaćin je poveo u 34. minuti golom Malena dok su se na drugoj strani u strijelce upisali Kramarić u 55. iz kaznenog udarca te Pašalić u 73. prije nego što je za produžetke u 96. minuti pogodio Lang. Za novo vodstvo je potom u 98. minuti udarcem iz daljine Bijlowa svladao Petković, a konačan rezultat je u 116. iz još jednog jedanaesterca postavio Modrić.

Hrvatska je izborila finala koje će se također igrati na De Kuipu i to u nedjelju od 20:45, a suparnik će joj biti pobjednik sutrašnjeg okršaja Španjolske i Italije.

Prvu ozbiljniju situaciju na utakmici vidjeli smo u 18. minuti kada je Simons nakon dubinskog dijagonalnog proigravanja van Dijka pucao sa šest metara iskosa, a Livaković je bio spreman na njegov pokušaj.

Modrić je u 24. minuti s desetak metara prizemnim udarcem zatresao mrežu domaćih, no prethodno je sudac Kovacs prekinuo igru jer je Pašalić u pokušaju škarica napravio prekršaj nad Akeom.

U 31. minuti Perišić je dobro proigrao Kramarića koji je pucao s desetak metara iskosa pokušao lobom svladati Bijlowa, ali je lopta otišla iznad grede. U istoj minuti Ake je dubinskim dodavanjem u šansu gurnuo Koopmeinersa, a on je pored Šutala, također s desetak metara iskosa, snažno poslao loptu poviš prečke.

Nizozemska je u vodstvu od 34. minute. Wieffer je proigrao Malena koji je bio usamljen u kaznenom prostoru, a on je s deset metara iskosa preciznim udarcem pogodio suprotnu malu mrežicu.

Kovačić je pet minute kasnije dobro povukao loptu, ali na koncu njegov pokušaj udarca odnosno dodavanja nije bio dobar te je lopta prošla kroz peterac.

Brza akcija Nizozemske u 44. minuti rezultirala je novim udarcem Malena, no ovaj put loptu je blokom uspio zaustaviti Vida.

Dobru priliku Hrvatska je imala u 49. minuti kada je Modrić odličnim dijagonalnim dodavanjem uposlio Kramarića, a on se sjurio prema golu Nizozemske te je s ruba kaznenog prostora pucao malo pored suprotne stative.

Sudac Kovacs je u 53. minuti pokazao na bijelu točku nakon što je Gakpo na rubu kaznenog prostora povlačenjem rukama srušio Modrića. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Kramarić te je udarcem po sredini gola donio Vatrenima izjednačenje. Bio je to njegov 24. zgoditak u nacionalnom dresu.

Nakon pogrešnog dodavanja Livakovića i presječene lopte u opasnoj sezoni domaćin je imao šansu preko Wieffera, no njegov udarac sa 17 metara odlazi iznad grede.

Nakon ubačaja s desne strane u 69. minuti Juranović je propustio loptu do Gakpa, a njegov prizemni udarac s desetak metara iskosa spremno brani Livaković.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka, nakon kombinacije iz kornera, Modrić je ubacio s desne strane na drugu stativu, a od tamo je usamljeni Perišić s pet metara iz prve pucao malo iznad prečke. Međutim i da je postigao gol, on ne bi bio priznat jer je Vida prilikom ubačaja napravio prekršaj.

Vatreni do preokreta dolaze u 73. minuti. Ivanušec je s lijeve strane odlično uposlio Pašalića, a on je udarcem iz prve s deset metara pogodio donji lijevi kut nizozemskog gola. Pašalić je tako upisao osmi pogodak za Hrvatsku.

U 85. minuti je u prilici bio Vlašić koji je pucao s ruba šesnaesterca, a lopta je otišla pokraj suprotne stative.

Prva minuta sudačke nadoknade ponudile je šansu i za Nizozemce. Nakon odbijene lopte s 12 metara je šutirao Gakpo, no lopta odlazi malo pokraj suprotne vratnice.

U 93. je nakon ubačaja Langa s lijeve strane atraktivno zaprijetio i Ake, no Livaković je bio na pravom mjestu.

Minutu kasnije Modrić je u situaciju 1 na 1 s Bijlowom gurnuo Vlašića, a golman domaćih brani njegov udarac nakon čega je označeno zaleđe.

Domaćin do gola vrijednog produžetka dolazi u 96. minuti. Hrvatska nije uspjela otkloniti opasnost nakon ubačaja s desne strane, a na koncu se lopta odbila do Langa koji je s deset metara precizno pogodio pod samu gredu.

Prvu priliku u produžecima kreirali su Vatreni u 94. minuti kada je Majer iz kornera pronašao Vidu čiji udarac glavom brani čuvar mreže Nizozemske.

Vatreni ponovno vode od 98. minute kada se Petković nakon dodavanja Modrića odlično oslobodio svog čuvara, a onda je s dvadesetak metara majstorski pogodio donji desni kut Bijlowova gola. Stasiti napadač je tako upisao osmi gol za Hrvatsku.

Stanišić i Majer su u 102. minuti odigrali dupli pas nakon čega se desni bek Hrvatske sjurio prema golu te je ubacio oštar ubačaj, a de Jong je blokirajući dodavanje zamalo zatresao vlastitu mrežu.

Dvije minute kasnije ponovno opasnost pred golom domaćina. Ovaj put je sve okončano oštrim ubačajem Brozovića na kojeg Petković nije uspio reagirati.

U posljednjoj minuti prvog dijela Petković prvotno bježi obrani nizozemske nakon čega ga zaustavlja Ake, a izbornik Dalić je potom oštro protestirao smatrajući da je to napravio prekršajem kao posljednji igrač svoje momčadi.

Modrić je u 108. minuti iz slobodnog udarca sa sredine igrališta odlično proigrao Vlašića, a njegov udarac odlično brani Bijlow.

Dvije minute kasnije Nizozemska je mogla izjednačiti. Nakon loše dodavanja Majera petom u šansu je došao Bergwijn, a njegov snažan udarac s desetak metara iskosa brani Livaković, dok je odbijenu loptu Lang poslao u vanjski dio mreže.

U 114. minuti Perišić je povukao po lijevoj strani nakon čega je povratnom loptom pronašao Majera, a nakon njegova udaraca lopta se od bloka odbija do Pašalića koji dribla vratara te potom sa sedam metara pogađa gredu.

Novi kazneni udarac za Vatrene dosuđen je u 115. minuti kada je Malacia napravio prekršaj na Petkovića, a za potvrdu pobjede je s 11 metara bio precizan Modrić koji je tako također došao do 24. gola u nacionalnoj momčadi.

Petković je i u 121. minuti svladao Bijlowa, no pogodak nije priznat jer je u ranijoj fazi napada Majer bio u malom zaleđu.