Hrvatska u polufinalu Svjetskog prvenstva!

Nakon još jedne drame jedanaesteraca Hrvatska se plasirala u polufinale Svjetskog prvenstva. Vatreni su na Education City stadionu u Kataru svladali peterostrukog prvaka Brazila rezultatom 5:3 (1:1; 0:0, 0:0).

Vlašić, Majer, Modrić i Oršić su s bijele točke bili sigurni za Hrvatsku dok je Livaković obranio pokušaj Rodryga, a Marquinhos je pogodio vratnicu.

Nakon 90 minuta igre nije bilo pogdaka, a u dodatnih 30 minuta igre Brazilce je u vodstvo doveo Neymar da bi Hrvatsku u igru vratio Petković

U polufinalnu svjetske smotre Hrvatske će igrati u utorak, 13. prosinca, s početkom u 20 sati s boljim iz sraza Argentine i Nizozemske.

Prvi pokušaj na utakmici bilo je djelo Brazilaca. Vinicius je u 5. minuti pokušao iznenaditi Livakovića udarcem s dvadesetak metara iskosa, a hrvatski vratar je bio spreman na njegov udarac.

Vatreni su uzvratili u 13. minuti kada su Juranović i Pašalić pripremili šansu za Perišića, no njegov udarac nije bio dovoljno precizan. Dvije minute kasnije Modrić je ukrao loptu brazilskim braničima nakon čega je centaršutem tražio Perišća, ali Marquinhos je otklonio opasnost.

U 20. minuti ponovno je u akciji Selecao. Vinicus je odigrao dupli pas s Richarlisonom, međutim njegov udarac s ruba kaznenog udarca uspio je blokirati Gvardiol. U nastavku akcije Livaković je obranio pokušaj Neymara.

Prodor Juranovića u 24. minuti grubim nasrtajem kopačkom u glavu je zaustavio Danilo, a sudac Taylor je smatrao da je žuti karton dovoljna kazna.

Vinicius je u 41. minuti izborio slobodan udarac u opasnoj zoni, a iz njega je pucao Neymar, no Livaković je sigurno uhvatio loptu iako se ona odbila od živog zida.

Već u drugoj minuti drugog poluvremena Brazil je mogao doći do vodstva. Nakon prodora po desnoj strani Neymar je uposlio Militao, a njegov ubačaj s desne strane zamalo je vlastitu mrežu skrenuo Gvardiol, ali intervencijom se iskazao Livaković.

U nastavku napada u dobroj šansi je bio Neymar čiji udarac blokira Gvardiol, a potom i Livaković brani pokušaj Vinicusa nakon čega je pomoćni sudac označio zaleđe u začetku akcije.

U 55. minuti vratar Vatrenih odlično nogom brani i udarac Neymara sa šest metara iskosa nakon što ga je izvrsno uposlio Richarlison.

Brazil je opasan i u 66. minuti kada se Paqueta nakon dodavanja Neymara pored Lovrena izborio za udarac sa šest metara kojeg Livaković također odlično brani. Dobru formu hrvatski golman je potvrdio i deset minuta kasnije kada je ponovno obranio udarac Neymara.

Rodyrgo je u 80. minuti povratim dodavanjem uposlio Paquetu, a njegov udarac s ruba kaznenog prostora brani Livaković. Dvije minute kasnije Casemiro je ubacio za Richarlisona koji s desetak metara glavom šalje loptu iznad grede. Uslijedio je udarac Militao u 86. minuti s 15 metara, a lopta od bloka odlazi pokraj bliže stative.

Kako nakon 90 minuta igre nije bilo pobjednika ušlo se u dodatnih 30 minuta. To je bio osmi put u posljednjih devet knock out utakmica Vatrenih na velikim natjecanjima da su igrali produžetke.

Ozbiljnu priliku Hrvatska je imala u 113. minuti kada je Petković ostavio loptu za Brozovića, a on je s ruba kaznenog prostora loše pucao visoko iznad gola.

Brazil do vodstva dolazi u sudačkoj nadoknadi prvog produžetka i to preko Neymara. Glavna zvijezda Selecaa je odigrala dupli pas s Rodrygom i Paquetom, a potom je zaobišao Livakovića te je iz peterca poslao loptu pod prečku.

Hrvatska se u igru vraća u 117. minuti kada je po lijevoj strani napada loptu povukao Oršić nakon čega je povratnim dodavanjem pronašao Petkovića, a on je s ruba kaznenog prostora uz pomoć bloka Marquinhosa poslao loptu iza leđa Alissona.

U 120. minuti udarac je iz daljine okušao Majer, a lopta je prošla pokraj suprotne stative. U drugoj minuti nadoknade nakon ubačaja iz slobodnog udarca u šansi se našao Casemiro za još jednu izvrsnu obranu Livakovića.

Kako nakon produžetaka nije bilo pobjednika o prvom polufinalistu su odlučili udarci s bijele točke:

Prva serija: Vlašić – pogodio; Rodrygo – Livaković brani
Druga serija: Majer – pogodio; Casemiro – pogodio
Treća serija: Modrić – pogodio; Pedro – pogodio
Četvrta serija: Oršić – pogodio; Marquinhos – promašio/stativa