Hrvatska u Saint-Denisu srušila svjetskog prvaka!

U desetom međusobnom susretu Hrvatska je po prvi put svladala Francusku. U četvrtom kolu skupine A1 UEFA Lige nacija Vatreni su na Stade de Franceu u Saint-Denisu bili bolji od aktualnog svjetskog prvaka i osvajača ovog natjecanja rezultatom 0:1 (0:1). Jedini pogodak na utakmici vidjeli smo već u 5. minuti kada je precizan s bijele točke bio Luka Modrić.

Izabranici Zlatka Dalića su tako došlo do druge uzastopne pobjede kojom su s ukupno sedam osvojenih bodova učvrstili drugo mjesto u skupini obzirom da je Danska u Kopenhagenu bila bolja od Austrije. Francuska se pak sa samo dva upisana boda neočekivano nalazi na posljednjem mjestu grupe.

Liga nacije nastavlja se u rujnu kada će biti zaključena faza po skupinama. Vatreni će tad odmjeriti snage s Danskom i Austrijom te će u tim dvobojima pokušati doći do prvog mjesta koje vodi u play-off. Posljednja pozicija donosi pad u ligu B.

Hrvatska u vodstvo dolazi već u 5. minuti susreta. Prilikom ubačaja iz kuta Budimir je pao u šesnaestercu nakon duela s Konateom, a sudac Grinfeeld je pokazao na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara preuzei je Modrić čiji udarac Maignan čita, ali lopta je ipak završila iza njegovih leđa.

Priliku Francuske bilježimo u 7. minuti kada udarac Mbappea sa 17 metara sigurno brani Ivušić.

U 15. minuti Maignan na rubu kaznenog prostora ruši Budimira, ali ovaj put sudac Grinfeeld nije smatrao da treba još jednom pokazati na bijelu točku.

Novu šansu bilježimo tek u 28. minuti kada je snažno sa 18 metara pokušao Nkunku, ali lopta odlazi pored bliže stative.

Francuska je stisnula u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kada je u kratkom periodu izvela tri kornera, ali udarci Dignea i Nkunku su završavali u bloku odnosno nisu bili dovoljno precizni.

Novi igrač Real Madrida Tchouameni je u 48. minuti uputio prizemni udarac s 18 metara što je bio lagan zadatak za Ivušića.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Kovačić je u šansu izbacio Budimira čiji udarac vratar Francuske odbija iznad grede nakon čega je pomoćni sudac signalizirao zaleđe hrvatskog napadača.

Benzema i Mbappe su u 54. minuti odlično kombinirali u šesnaestercu Hrvatske, no na koncu nisu uspjeli uputit udarac prema golu gostiju. Minutu kasnije s dvadesetak metara iskosa Mbappe je prizemnim pokušajem gađao suprotnu malu mrežicu, a lopta je prohujala malo pored vratnice.

Juranović je u 58. minuti odlično presjekao povratno dodavanje Pavarda te je potom pokušao uposliti nadolazećeg Pašalića, ali u posljednji trenutak je ispred njega do lopte stigao Tchouameni.

Uslijedio je pokušaj Francuza u 61. minuti kada je Nkunku gurnuo loptu u prostor za Mbappe, ali Ivušić odbija njegov udarac sa šest metara iskosa.

U 67. minuti Digne pada u kaznenom prostoru nakon duela s Majerom, a sudac Grinfeeld je opravdano samo odmahnuo rukom te je zbog prigovora žuti karton pokazao Rabiotu.

Brekalo je u 72. minuti uposlio Majera koji je snažno pucao s desetak metara, a Maignan je bio spreman na njegov udarac te je odbio loptu.

Završni dio susreta protekao je u terenskom nadmoći domaćina. Jedina velika prilika dogodila se duboko sudačkoj nadoknadi kada je Ivušić odlično obranio pokušaj Šutala da ispred Benzeme otkloni opasnost, a potom je u nastavku akcije neprecizno glavom pucao Konate.

Danska – Francuska 25.9.

U sklopu četvrtog kola skupine A1 UEFA Lige nacija od 20:45 na Stade de Franceu u St. Denisu počinje utakmica Francuske i Hrvatske. Njihov prvi sraz u grupi koji je prošlog tjedna odigran na Poljudu završio je bez pobjednika, bilo je 1:1.

Vatreni tako ni u devetom međusobnom susretu nisu uspjeli pobijediti aktualne svjetske prvake. Uz tri remija zabilježili su šest poraza od koji su dva kultna. Riječ je o porazu u polufinalu Svjetskog prvenstva 1998. godine (1:2) te u finalu Svjetskog prvenstva 2018. godine u Moskvi (2:4).

Osim međusobnog remija Hrvatska je u dosadašnjem tijeku natjecanja upisala i poraz od Austrije (0:3) te pobjedu u Danskoj (0:1) dok je Francuska poražena kod kuće od Danske (1:2), a u Austriji je odigrala bez pobjednika (1:1).

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Varane, Lucasa Hernandeza i Kantea dok su gosti bez Lovrena, Gvardiola, Barišića, Perišića, Livaje i Muse.

Strateg Francuske Didier Deschamps je u najavi dvoboja rekao: “Mi smo u istoj situaciji kao i druge reprezentacije. Igrači su umorni jer su imali duge sezone. Neki su se malo opustili jer su imali dosta pobjeda, neki su imali osobnih problema. Nemamo pravo na alibije. U svakom slučaju je teško igrati ovoliko utakmica u malo vremena. Cilj je da pobijedimo Hrvatsku.”

Izbornik Hrvatske Zlatko Dalić je dodao: “Zadnje tri utakmice protiv njih stalno smo bili blizu dobrog rezultata i nismo uspijevali. Pokušat ćemo s najjačim snagama, u veznom redu s Kovačićem, Modrićem i Brozovićem. Bit će to jako teška utakmica, to je protivnik koji koristi svaku pogrešku. Nitko nije očekivao da će imati samo dva boda iz tri utakmice. Za mene je to najbolja svjetska momčad i veliki izazov za nas.”

Glavni sudac utakmice je Orel Grinfeeld iz Izraela kojem će pomagati sunarodnjaci Roy Hassan, Ydan Yarkoni i Gal Leibovitz dok su za VAR zaduženi Marco Fritz i Katrin Rafalski iz Njemačke. Suce će nadgledati Estonac Uno Tutk, a posao delegata će obavljati Jan Willem Van Dop iz Nizozemske.