Search
Close this search box.

Plave kronike: Svi su krivi, a samo je on zaslužan

Dinamo se ove godine oprostio od Europe prije jeseni, nakon toliko godina tko bi rekao da će skromni Skenderbeu okončati konstantu uglavnom tužnih i prohladnih europskih jeseni na Maksimiru. Nakon loših 1:1 u Zagrebu, Dinamo je odigrao još lošijih 0:0 na Elbasan Areni.

Taman toliko loše da Albanci prođu dalje, iako treba priznati da su odigrali vrhunsku utakmicu, to posebno vrijedi za „našeg“ Marka Radasa, a Dinamo je trebao ispasti već prošlo pretkolo protiv Oddsa. Samo zahvaljujući lošoj kvaliteti „ribara“ i „pekara“ šanse za Europsku ligu živjele su do zadnje sekunde utakmice.

Potrebno je film premotati debelo unazad da bi se prisjetili prošlog ispadanja u ovako ranoj fazi natjecanja. Bila je to utakmica u kojoj je francuski Auxerre slavio sa 1:2 u Maksimiru, iako kao i Skenderbeu ove sezone, nisu bili bolja momčad.

„Evo to su te lijepe slike podrške Plavima, ovo je sjever gdje su oni najžešći navijači, gdje su Bad Blue Boysi“. Tako započinje obraćanje uoči utakmice, misli navijača usmjerene su ka sportskom rezultatu, a na terenu mnoštvo aktera koji će imati značaj u narednim godinama za Dinamo. Na lijevom beku je tada Mario Cvitanović – povratnik u Dinamo, kome su igrači Auxerrea bila jednako neuhvatljivi kao i igrači Arsenala iste sezone.

Odmah kraj njega na lijevom stoperu je Zoran Mamić, koji će u godinama koje slijede sa pozicije trenera i sportskog direktora opustošiti blagajnu kluba ako je vjerovati optužnicama te lošim kupovinama, skupa sa bratom izvršnim predsjednikom i savjetnikom, te nećakom – agentom. Motor momčadi je Luka Modrić, najbolji igrač Dinama, danas najbolji vezni igrač svijeta (te jedan od najbolji nogometaša općenito) s mogućim lažnim iskazom u korist obitelji Mamić čime je kompromitirao sebe kao osobu za sva vremena. Sa klupe to promatra najvoljeniji trener Dinama – Josip Kuže, a sa gola Ivan Turina, obojica će nas prerano napustiti.

Deset godina stagnacije i gnjusnog bogaćenja jedne obitelji

Danas, deset godina nakon izbacivanja Ajaxa i prvog plasmana u Europsku ligu nije ostvaren nikakav napredak osim što smo postali međunarodna kanta za napucavanje i nabijanje gol-razlike, ali to i nije neki napredak. Funkcioneri Dinama jedino su na privatnom planu ostvarili prosperitet, ponajviše debljanjem džepova, a kako oni – tako i posljedično brojni društveni djelatnici, novinari, političari sa ciljem zaštite toga morbidnog probitka. Dinamo je cijelo desetljeće jednako užasan u Europi, da doslovno užasan. U 11 sezona doživjeli su isto toliko ispadanja u grupnoj fazi (a brojni europski liliputanci prezimljavali dok su se Modri školovali), uz zavidnih 45 poraza u 60 utakmica.

>> Dinamo je lijeni ponavljač godine, a Legia i Ludogorets upisuju apsolventsku…

Dok smo se početkom razdoblja „europskog Dinama“ čak i nadali prolazu skupine, posebno nakon slavlja protiv NEC-a 3:2 primjerice, no kako su godine prolazile rezultati su bilo sve lošiji, a navijače je sve manje bilo briga za devastirajuće poraze u svakom ćošku Europe. Europski koeficijent se stalno kreće na istoj razini, budući da se svake godine ostvaruju isti rezultati, niti bolji, niti lošiji.

Ono na što će svaki navijač Dinama sa glavom u pijesku biti ponosan su izlazni transferi, prema iznosima koji su bili plasirani u medije ostvareno je pravo bogatstvo, pogotovo ako tome pridodamo premije koje šalje UEFA, te 200 ili već 300 milijuna kuna od građana Zagreba. Kako se stvarao mit o basnoslovnoj prodaji igrača, i preživljavaju na temelju odšteta možete pogledati na sljedećem primjeru:

>> SN: Fascinantne maksimirske brojke: U eri Mamića Dinamo zaradio 1,2 milijarde kuna!

Osim što je odšteta kod dijela igrača brutalno prenapuhana (pogledajte pod Alen Halilović) kako bi se stalo u zaštitu unosnog biznisa prodavanja golobradih mladića, nitko nije „beknuo“ o tome da većina novca od ovih odšteta ne pripada klubu, zahvaljujući podjeli transfera s igračima koji naknadno prosljeđuju novac na temelju privatnih građanskih ugovora, te raznih posredničkih davanja.

Proračun Dinama – rupa bez dna

Osim moralnog, emotivnog, rezultatskog sprovoda tek se treba pripremiti za onaj financijski, njemu je već servirana jedna rupa bez dna koju treba napuniti novcima kako bi se zatvorio proračun. Krenimo od 2012. kao prve godine za koju postoji javno objavljeni financijski izvještaji u kojoj je Dinamo ostvario višak od 14 milijuna kuna. Zatim se u 2013. godini bilježi manjak od 8 milijuna kuna, u 2014. manjak od 90 milijuna kuna, te u 2015. godini manjak od gotovo 50 milijuna kuna. Tek u 2016. godini, nakon četiri godine stvaranja minusa ostvaren je plus od čak 103 milijuna kuna zahvaljujući prodajama igrača i nastupom u Ligi prvaka. No čak i tome treba dodati kontekst kako je bilo nužno poboljšati poslovanje kako UEFA nebi zatvorila svoja vrata naredne sezone zbog loših financija što je lijepa pljuska za „najboljeg menadžera na ovim prostorima“ kako mu istomišljenici tepaju.

>> UEFA kaznila Dinamo zbog kršenja financijskog fair playa!

Kako su godine prolazile, bilo je potrebno hraniti sve više gladnih usta kako bi takva mašinerija funkcionirala, i kako bi čistačice dobivale plaću redovito i izdašno. Pa je proračun sa 164 milijuna kuna u 2012. godini, dogurao do 389 milijuna kuna u 2016 godini. S nestrpljenjem očekujemo financijske izvještaje za 2017. godinu, klub potražuje 168 milijuna kuna od kupaca, ali isto tako ima i obveze od 121 milijun kuna.

Važno je istaknuti da ove godine nije bilo prodaja, odnosno nikakvih izdašnih prodaja, a tek ćemo vidjeti može li se koga prodati iz ove momčadi, te kako bi se prodaja Livakovića, Soudanija ili J. Fernandesa odrazila na kvalitetu izvedbe ostatka ekipe. Uostalom vidjeli smo proteklog proljeća kako to izgleda kada mjesto J. Fernandesa igraju Ćorić, Sammir ili Guilherme ako ga se tko sjeća više. UEFA neće biti darežljiva u izostanku grupne faze, a što će povući i broje druge prihode sa sobom, doduše i rashode.

Igor Žuraj


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter