Švrljuga, Kardum i Tadić prvaci Litve; pogodak Livaje u derbiju; Jozak preuzeo vrh Ekstraklase (VIDEO)

Šest hrvatskih nogometaša diljem svijeta danas se upisalo u strijelce, trojica su upisala asistencije, a trojac Švrljuga, Kardum i Tadić osvojili su titulu prvaka sa Suduvom. Od trenera, pobjede su upisali Romeo Jozak i Ivan Leko, a poražen je Stipe Balajić.

Novi pogodak Livaje u derbiju

Derbi 11. kola grčkog prvenstva igrao se u Ateni, gdje je Panathinaikos dočekao AEK. Domaći su imali vodstvo od desete minute, a bod gostima donosi hrvatski napadač Marko Livaja, pogotkom u petoj minuti sudačke nadoknade. Livaja na kontu sada ima dva pogotka i dvije asistencije u prvenstvu, te dva pogotka u Europskoj ligi. AEK je nakon 11 kola prvoplasirana momčad prvenstva s 21 bodom, jednim više od Atromitosa koji ima utakmicu manje, i igra je sutra protiv PAOK-a.

Prvijenac Radasa

Vodeća momčad albanskog prvenstva, Skenderbeu, remizirala je (1-1) s Kamzom u 11. kolu. Za domaći sastav igrao je iskusni hrvatski stoper Marko Radas, koji je u 66. minuti bio strijelac jedinog pogotka svoje ekipe. Najprije je izveo dva slobodna udarca koja su prošla malo pored gola, a treći je bio sretan, lukavo je prevario vratara i pogodio za vodstvo svoje ekipe. To mu je prvi pogodak u sezoni, a Skenderbeu nakon 11 kola ima 27 bodova, i uvjerljivo drži prvu poziciju.

Deseti pogodak Oršića

U 38. kolu južnokorejske prve lige, Ulsan Hyundai je na gostovanju kod Gangwona slavio rezultatom 1-2. To je ujedno bila i posljednja utakmica u sezoni. Usprkos pobjedi, Ulsan nije uspio izboriti treće mjesto, koje vodi u kvalifikacije za azijsku Ligu prvaka. Za to im je osim njihove pobjede bio potreban i poraz Suwona, što se nije dogodilo. U današnjoj pobjedi Ulsana pogodak je postigao i 24-godišnji hrvatski veznjak Mislav Oršić, kojem je to deseti pogodak ove sezone. Ipak, za mjesto u kvalifikacijama za Ligu prvaka Ulsan i dalje ima šanse, za to im je potrebna titula Kupa, a u finalu će igrati dvomeč protiv Busana. Utakmice su na rasporedu krajem ovog, odnosno početkom sljedećeg mjeseca.

Široki sam na vrhu, pogoci Čabraje i Matića

Nakon kiksa Zrinjskog, Široki Brijeg iskoristio je priliku da se osami na vrhu tabele BH Premijer Lige. Momčad Gorana Sablića s laganih je 3-0 danas svladala GOŠK Gabelu. Već nakon četiri minute bilo je 2-0, a prvi pogodak u trećoj je minuti postigao Dejan Čabraja. Konačan rezultat u prvoj minuti sudačke nadoknade postavio je naš stoper Bernardo Matić. Osim spomenuta dva igrača, od hrvatskih nogometaša igrali su još Josip Ćorluka, Stjepan Lončar, Luka Begonja, Slavko Bralić i Stipo Marković. Kod gostiju su igrali Luka Anković, Petar Raguž i Dino Deak. Prvoplasirani Široki na tablici ima 34 boda, dva više od Željezničara i tri od Zrinjskog. GOŠK je deseti s 13 bodova iz 15 kola.

Švrljuga, Tadić i Kardum prvaci Litve

U Litvi se danas igrala odlučujuća utakmica za prvaka između Suduve i Žalgirisa. Iako je prije par mjeseci bilo izgledno da će Žalgiris obraniti titulu prvaka, Suduva je stvari preokrenula sjajnom završnicom sezone, u kojoj su dva puta svladali Žalgiris rezultatom 3-0. Taj rezultat bio je i danas, a u strijelce se upisao i hrvatski veznjak Andro Švrljuga, kojem je to peti pogodak u sezoni.

Osim njega, titulom su se okitili i Josip Tadić, koji je bio sjajan od dolaska u litavskog prvoligaša, u osam utakmica postigao je čak šest pogodaka. Tu ie i naš vratar, Ivan Kardum, koji je ove sezone odigrao 31 utakmicu. Sva tri spomenuta igrača danas su igrala, dok su kod poraženih igrali dva naša igrača, Slavko Blagojević i Kaja Rogulj. Za Suduvu je to prva povijesna titula prvaka, nakon što su dva puta bili drugi, te pet puta treći. Za Švrljugu je to druga titula u karijeri, prva je bila također prvenstvo Litve, sa Žalgirisom. Tadić je do sada bio samo hrvatski prvak, tri puta, dok je Kardumu ovo druga titula, nakon titule prvaka u Austriji, s bečkom Austrijom.

Asistencija Bartoleca

Danski Nordsjaelland poražen je u 16. kolu danskog prvenstva protiv prvoplasiranog Brondbya rezultatom 4-2. Drugi gol gosti su postigli u 81. minuti, strijelac je bio Rasmussen, a asistent naš Karlo Bartolec. Za Bartoleca je to bila četvrta asistencija, a ima i dva prvenstvena pogotka. Nordsjaelland je treći na tablici s 30 bodova, šest manje od Brondbya.

Asistencija Paurevića

Ruski prvoligaš Ufa danas je na svom terenu u sklopu 17. kola ruskog prvenstva rezultatom 2-0 svladala Ural. Cijeli je susret za domaće odigrao i hrvatski veznjak Ivan Paurević. Paurević je bio jedan od boljih igrača na terenu, a u 58. je bio i asistent za drugi pogodak. Ufa nakon 17 kola ima 24 boda i nalazi se na šestoj poziciji.

Asistencija Franjića protiv Balajića

Momčad Domžalea na svom je terenu s minimalnih 1-0 svladala Krško, kojeg vodi naš Stipe Balajić. Jedini pogodak u 31. je minuti postigao Balkovec, na asistenciju Petra Franjića, koji je upisao svoju prvu asistenciju. Uz to, ima i pet pogodaka. Franjić je za Domžale igrao do 69. minute, a Marko Alvir do 74 minute. Cijeli je susret odigrao Dario Melnjak. Kod gostiju, cijeli susret odigrali su Josip Balić i Marko Dušak, a Tonći Mujan zamijenjen je u 85. minuti. S klupe su pred kraj utakmice ušli i Nikola Mandić te Roko Nakić. Domžale nakon 16 kola ima 25 bodova i treća je momčad prvenstva, Krško je tek osmo sa 16 osvojenih bodova.

Jozaku utakmica za prvo mjesto

U utakmici 16. kola u Varšavi, pobjedniku je bilo osigurano vodeće mjesto na tablici. Sastali su se Legia i do ovog kola vodeći Gornik Zabrze, a pobjedu je odnijela domaća momčad, koju vodi naš Romeo Jozak. Pogodak odluke pao je tek u 85. minuti a strijelac je bio Hamalainen. Nakon 16 kola Legia ima 31 bod, dva više od drugoplasiranog Gornika.

Leko siguran

U 15. kolu belgijske Jupiler Lige Ivan Leko i njegov Club Brugge uvjerljivo su svladali Waasland-Beveren. Bilo je 3-0. Leko se ovom pobjedom vratio na šest bodova prednosti ispred drugoplasiranog Charleroia.

Santini bez četvrtog pogotka

U jednom od zanimljivijih utakmica 13. kola Ligue 1, Caen i Nice su podijelili bodove. Bilo je 1-1, a cijeli susret za domaće je odigrao i hrvatski napadač Ivan Santini. Santini je u 67. minuti imao priliku stići do četvrtog pogotka u sezoni, ali je propustio kazneni udarac. Caen nakon 13 kola ima 19 bodova i nalazi se na šestoj poziciji.