Search
Close this search box.

Kakva je (financijska) perspektiva Šibenika kao potencijalnog prvoligaša?

HNK Šibenik najugodnije je iznenađenje Druge hrvatske nogometne lige, prvaci jesenskog dijela prvenstva imaju čak 42 boda nakon 19 kola i 5 bodova prednosti ispred drugoplasirane Cibalije. Ipak, iako su na poziciji koja vodi izravno u Prvu HNL, u Šibeniku vlada oprez:

– Svima nama želja je da se na Šubićevcu ponovo igra prvoligaški nogomet, ali ključno je pronaći strateškog partnera, a neki kontakti po tom pitanju već postoje. Bez toga, bez strateškog partnera priča o prvoj ligi dugoročno je neodrživa – zaključio je Ante Rakić, dopredsjednik Nadzornog odbora HNK Šibenik nakon održane sjednice NO-a 28. prosinca prošle godine. Osim želje za “strateškim partnerom”, postoji i još jedna, a to je ona za kreditom u iznosu od 5,8 milijuna kuna kako bi se pokrili tekući troškovi:

-Naše informacije govore kako je taj dokument na stolu u Ministarstvu financija pa očekujemo da će kroz pet, šest dana biti donesena konačna odluka. Ono što valja istaknuti jest da čak i ako odgovor bude negativan, imamo alternativu. Koja je to alternativa? Pa i o tome ćemo izvijestiti javnost kad za to dođe vrijeme – objasnio je Rakić, pa dodao da će do 15. siječnja biti isplaćene dvije zaostale plaće igračima, one za listopad i studeni. Pitanje koje se nameće, kako financijski stoji Šibenik i što bi im bilo potrebno za Prvu ligu?

NULL

Podsjetimo, Šibenik je prošao preoblikovanje, tako da sada više nije udruga nego sportsko dioničko društvo, a kao i kod drugih klubova koji su bili prisiljeni na preoblikovanje, većinski paket dionica u vlasništvu je Grada, u ovom slučaju Šibenika.

Ako pogledamo financijsko izvješće za 2014. godinu, vidjet ćemo da je stanje kapitala na datum 31. prosinca 2014. godina bilo takvo da je minus bio nešto veći od 5,5 milijuna kuna, dok su istovremeno obveze iznosile gotovo 7 milijuna kuna. Prevedeno, samo petina svih obveza mogla se podmiriti iz kratkotrajne imovine, što je vrlo loše. Kako se očito novac nije uspio skupiti na drugačiji način, bit će potreban novi kredit.

NULL

Također, jasno da u pola godine poslovanja klub nije uspio uprihoditi niti 3 milijuna kuna, a posebno je žalosna činjenica od svega 26 tisuća kuna dobivenih od prodaje ulaznica. U oči uz to upada i podatak o plaćama igrača i drugih zaposlenih (direktora, trenera, itd) čiji je iznos gotovo jednak. Odnosno, radna zajednica košta koliko i plaće svih igrača prve momčadi, a takav omjer je zapravo vrlo loš. Plaće igrače koštale su klub 380 tisuća kuna, a plaće radne zajednice 340 tisuća kuna.

Još jedan iznos koji bode u oči je “plaćanje za reprezentaciju” što je uglavnom lijep izraz za plaćanje domjenaka, odnosno na “hranu i piće”, i to za čak 115 tisuća kuna, što je gotovo trećina novca koja ti je potrebna za plaće igračima – koje klub duguje koliko vidimo.

Ipak, pozitivna strane priče je ta da se ipak posluje “u plusu”, odnosno da se ne gomila novi minus, kao i činjenica da je dobar dio troškova otpadao na sudske troškove – odnosno oko 200 tisuća kuna sudskih troškova, pa još 225 tisuća kuna po tužbama i još oko 385 tisuća kuna na intelektualne usluge, odnosno vjerojatno na odvjetnike. Ti bi troškovi u 2015. trebali biti znatno manji.

Što još može pomoći Šibeniku?

Svakako, dobra momčad koji imaju, iako je nekoliko igrača na posudbi iz drugih klubova, te će trebati vidjeti s kakvom će momčadi Šibenik raspolagati ubuduće te može li se prodajom nekog od igrača zaraditi dovoljno da se pokriju potrebni troškovi. Također, Prva liga je veći mamac za sponzore, ali i publiku, iako, istinu za volju, Prva liga više košta u organizacijskom smislu. Ključno u svemu, bit će strategija razvoja i što vodstvo kluba želi.
Uobičajena praksa u domaćim klubovima je obratiti se za pomoć lokalnoj zajednici, odnosno tražiti novac iz gradskog proračuna, a drugo je pokušati se domoći spasonosnog investitora te onda loptici za sudbinu kluba prebaciti njemu.

Dugotrajni razvoj, rad s navijačima i povratak lokalnoj zajednici nešto je na što se vodstva klubova rijetko odlučuju, iako upravo bi to moglo biti dugoročno rješenje – demokratizirati klub, otvoriti ga članovima, pustiti njih da biraju i odlučuju i tako se još više povežu s klubom. Takva povezanost privući će publika koje će imati osjećaj da navija za nešto svoje, a veći broj gledatelja privući će i sponzore. Kako bilo, razvoj situacije u Šibeniku trebali bi doznati uskoro.

Veljko Tomić

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter