Istra 1961 nanijela Osijeku prvi prvenstveni poraz (VIDEO)

HT Prva liga više nema neporažene momčadi. U 6. kolu Istra 1961 je pred 621 gledateljem na Aldo Drosini slavila protiv vodećeg Osijeka rezultatom 2:0 (0:0). Pogotke vrijedne tri boda u završnici utakmice postigli su Hassane Bande i Robert Mišković.

Zeleno-žuti su tako prekinuli niz od tri uzastopna poraza te su došli do drugog trijumfa, a Osijek je u 100. jubilarnom nastupu Nenada Bjelica kao trenera u Prvoj HNL zabilježio prvi ovosezonski prvenstveni poraz.

Već u prvoj minuti dvoboja gosti su kreirali prvu priliku. U prodoru je bio Jugović koji je povratnom loptom uposlio Bohara, no njegov udarac s desetak metara nogom brani Lučić.

Domaćini su uzvratili u 3. minuti kada se u prilici u petercu nakon ubačaja iz kornera našao Mahmoud, ali Ivušić odličnom reakcijom spašava svoja vrata.

Isti igrač je u prilici i tri minute kasnije kada ga je dubinskim proigravanjem pravovremeno uposlio Perera, a njegov lob s pet metara iskosa završava na vanjskoj straži mreže.

Nova ozbiljnija prilika uslijedila je u 19. minuti kada se Serderov izborio za udarac s ruba kaznenog prostora koji je prošao malo pokraj suprotne vratnice Osijekova gola.

U 20. minuti snažan udarac Bohara neugodno pogađa Jugovića kojem se morala ukazati pomoć što je potrajalo nekoliko minuta.

Lončar je u 39. minuti morao napustiti igru zbog ozljede, a umjesto njega priliku je dobio Nejašmić.

Posljednja minuta prvog dijela ponudila je po jednu priliku za obje momčadi. Prvo su Zeleno-žuti imali kontru u kojoj je Škorić u posljednji trenutak došao do lopte ispred Serderova kojeg je pokušao pronaći Bande. Uslijedio je protuudar Bijelo-plavih u kojem je Žaper u šansu izbacio Miloša, a njegov udarac sa šest metara iskosa prolazi paralelno uz gol liniju.

Drugo poluvrijeme velikom prilikom je otvorila Istra. Bande je u 52. minuti nakon dubinskog proigravanja pobjegao obrani Osijeka te je pucao s ruba kaznenog prostora, no Ivušić mu je ušao u šut te je upisao vrijednu obranu.

Mierez je u 59. minuti glavom poslao loptu iznad gola nakon što ga je ubačajem iz slobodnog udarac pronašao Bočkaj.

Velika prilika za Osijek uslijedila je u 62. minuti kada je Mierez uposlio Kleinheislera, a on je odlično pucao sa 17 metara za još bolju paradu Lučića kojom je sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Mahmoud se u 65. minuti probio pored dva igrača Osijeka te je s osam metara pokušao svladati Ivušića, no golman gostiju još jednom odlično brani.

Tri minute kasnije Mierez još jednom šalje loptu glavom iznad grede nakon što ga je ubačajem s desne strane uposlio Gržan.

Lučić je na razini i u 81. minuti kada je uspio obraniti odličan udarac Žapera sa 18 metara koji je išao pod samu gredu.

Minutu kasnije velika šansa i na suprotnoj strani travnjaka. Iz šesnaesterca su pucali Lisica i Beljo, a blok Žapera i obrana Ivušića čuvaju nulu na semaforu.

Istra je povela u 83. minuti kada je Mahmoud nakon greške gostiju pravovremeno uposlio Bandea, a on je u situaciji 1 na 1 s Ivušićem pogodio suprotni kut gol za svoj četvrti ovosezonski pogodak.

Osijek je mogao izjednačiti već u 85. minuti kada je Mierez nadmudrio Galileu, zaobišao je Lučića, ali skoro iz mrtvog kuta nije uspio poslati loptu u mrežu domaćih.

U 90. minuti Hiroš se solo prodorom u kojem je nanizao nekoliko domaćih igrača izborio za udarac iz kaznenog prostora koji je završio u bloku Istrine obrane.

Zeleno-žuti su pobjedu potvrdili u 94. minuti kada je u kontri Beljo nesebično poslužio Miškovića kojem nije bilo teško poslati loptu u praznu mrežu. Bio je to njegov prvijenac u Istrinom dresu, a zanimljivo da je u Pulu stigao upravo iz Osijeka.

U strijelce se u 97. minuti mogao upisati i Mahmoud, no još jednom kao pobjednik dvoboja s njim izlazi Ivušić.

Šesto kolo će od 21 sat na Rujevici zaključiti Rijeka i Šibenik.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa šestog kola HT Prve lige Istra 1961 od 18:55 na stadionu Aldo Drosina u Puli dočekuje vodeću momčad na ljestvici, Osijek.

Zeleno-žuti su sezoni otvorili pobjedom nad Hrvatskim dragovoljcem nakon čega su poraženi od Rijeke, Gorice i Lokomotive. Bijelo-plavi su pak u dosadašnjem tijeku sezonu zabilježili slavlja nad Šibenikom, Hajdukom, Hrvatskim dragovoljcem i Rijekom dok su remizirali sa Slaven Belupom.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Majkić, Ivančić, Burton i Tomić dok kod gostiju nema Jurčevića, Brleka, Ercega i Topčagića.

Trener Istre 1961 Gonzalo Garcija je u najavi dvoboja izjavio: “Očekuje nas teška, ali dobra utakmica protiv odličnog protivnika. Ovo nam je prilika da opet budemo natjecateljski nastrojeni i da pokažemo što možemo. Osijek će sigurno doći s očekivanjem pobjede, jak su tim fizički i imaju dinamičnu igru, sigurno će pritisnuti od prve minute. Ovaj tjedan imali smo jak tempo s obzirom na treninge i prijateljsku utakmicu koju smo igrali, ali u dobrom smo treningu i spremni smo za susret.”

Njegov kolega Nenad Bjelica danas će zabilježiti 100. sraz na klupi u Prvoj HNL te je rekao: “Pripremamo se cijeli tjedan za utakmicu, u konkurenciju se vratio i Fiolić što znači da imamo praktički 22 igrača i vratare koji su spremna biti u kadru. Imam luksuz izbora i jako sam sretan zbog toga. Nadamo se dobroj utakmici i pobjedi protiv momčadi koja ima dovoljno kvalitete da ugrozi bilo koju momčad u HNL-u. Ovaj tjedan momčad sjajno radi. Kada ih vidim kako rade baš se vidi kolika je tu želja za igrom kod svakog pojedinca. Svi se žele nametnuti, svi žele biti najprije u kadru, pa onda u početnoj postaji. Sada to postaje teška misija jer na svakoj poziciji imamo puno kvalitetnih igrača, konkurencija je velika, osjeća se da svi daju svoj maksimum. Ispadanje iz Europe ima i neke dobre strane, a to je da ćemo se moći pripremati za utakmice i da će naš fokus biti apsolutno na HNL-u i na kupu. Ja se u svakoj utakmici nadam pobjedi pa tako i u ovoj protiv Istre 1961. Poduzet ćemo sve da ova 100. utakmica na klupi bude slavljenička.

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će pomagati Jerko Crnčić (Vrbovec), Luka Pajić (Rijeka) i Ivan Vučković (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Robi Kezele (Rijeka). Delegat susreta je Josip Pulić (Rijeka), kontrolor suđenja Zlatko Šimčić (Koprivnici), a povjerenik za sigurnost Miroslav Marković.