Istra i Šibenik ponovno odigrali dvoboj bez pogodaka

U pretposljednjem dvoboju programa 14. kola SuperSport HNL-a Istra 1961 i Šibenik su pred 819 gledatelja na Aldo Drosini odigrali utakmicu bez pogodaka i time rezultatski (a gotovo u potpunosti i igrom) ponovili izdanje iz prvog međusobnog ovosezonskog okršaja.

Na samom ulasku u dvoboj gledali smo ravnopravan nogomet u kojem su obje momčadi imale po dva dobra dolaska u posljednju trećinu, ali u završnici su jedni i drugi uspijevali samo zagrijati vratare Rogića i Majkića.

Negdje od desete minute igre Istra je počela izraženije dominirati, aktivno tražeći prostor u posljednjoj trećini s visoko postavljenom zadnjom linijom, domaćini su počeli stvarati velike probleme gostima koji nisu uspijevali povezati nekoliko dodavanja pri pokušajima izlaska iz vlastite polovice.

Teško je Garcijina momčad usprkos dominaciji u posjedu dolazila u kvalitetne pozicije pri napadačkim akcijama, a prvi pravi proboj do čišće situacije za završnicu na susretu vidjeli smo u 23. minuti kada je na lijevoj strani domaćeg napada Boultam uz sam rub terena gurnuo loptu kroz noge Bernarda Matića i sjurio se prema šesnaestercu te prelijepo ‘desnom vanjskom’ ubacio desno na jedanaest metara gdje Mlinar nakon primanja ima čist udarac te također ‘vanjskom’ puca malo iznad gornjeg lijevog okvira gostujućih vrata.

Tridesetogodišnji Mlinar je osam minuta poslije bio u vrlo sličnoj poziciji za pogodak. Odličan posao napravio je u začetku završnice Hujber koji se na desnojs trani napada pod pritiskom Skorupa probio do ruba šesanesterca i povratnom pronašao Kadušića, a on ostavio za natrčalog Mlinara koji je s ruba šesnaesterca loptu poslao gotovo na identično mjesto kao pri prethodnom udarcu.

Do kraja konkretnim prijetnjama potpuno siromašnog prvog dijela najzahtijevniju intervenciju što se vratara tiče je imao Rogić koji je u 43. minuti školski obrani pokušaj aktivnog Boultama, 24-godišnji Nizozemac pucao je s dvadesetak metara prizemno u donji kut.

Nije se odnos snaga promijenio u drugom dijelu. Domaćini su dobru akciju do kraja odigrali u 54. minuti kada je Caseres lijepim dodavanjem lijevo u prostor otvorio Boultama koji je oštro ubacio u peterac gdje je ispred Kadušića pravovremeno u korner opasnost otklonio Mina. Iz tog ubačaja iz kuta Rogić je imao posla poslije udarca Bakrara koji je desno iskosa s jedanaest metara iz voleja pucao u okvir, a lopta se od dva igrača gostiju odbila u donji suprotni kut gdje ju je pravovremeno ‘pokupio’ 27-godišnji gostujući vratar.

Šibenik se konačno u posljednjoj trećini ukazao u 58. minuti kada je u polukontri Čop probio desnu stranu domaće obrane i ubacio na rub peterca gdje je ispred Majkića zamalo zakasnio Delić.

‘Narančasti’ su prvi ‘čist udarac’ na utakmici uputili u 70. minuti kada se na dodavanje Delića, Arai s desne strane napada uvukao prema sredini i neprecizno pucao sa sedamnaest metara daleko od lijevog okvira domaćih vrata.

Do kraja zaista skromnog izdanja obiju momčadi u napadačkom dijelu od gostiju smo još vidjeli pokušaj Delića koji je zaprijetio u 86. minuti nakon Mininog ubačaja rukom s lijeve strane napada. 24-godišnjak je poslije sretnog raspleta iz okreta sa sedam metara zapucao prema vratima, ali lopta se od Perkovića odbila u korner, što suci nisu evidentirali, pa se igra (usprkos protestima Delića kod suca Čuljka) nastavila dalje.

‘Zeleno-Žuti’ su svoju rubriku udaraca upotpunili u drugoj od tri minute nadoknade kada je Hujber iz vrlo teške pozicije desno iskosa s petnaest metara poslao loptu u gornji bliži kut i time natjerao Rogića na posljednju intervenciju na dvoboju.

Sljedeća obveza pulskog prvoligaša je gostovanje kod Rijeke koja gostovanjem kod ‘Farmaceuta’ uskoro zaključuje program 14. kola. Šibenčani su u idućem kolu na svom Šubićevcu domaćini Varaždinu koji je u ovom kolu svladao Osijek (4-1).

U pretposljednjoj utakmici programa 14. kola SuperSport HNL-a u Puli se s početkom u 15 sati na Aldo Drosini sastaju trenutno šestoplasirana Istra 1961 i osmoplasirani Šibenik.

Današnje suparnike na ljestvici dijeli jedan bod, a njihov prvi ovosezonski okršaj odigran u okviru 5. kola u Šibeniku bio je okončan bez pogodaka.

Puležani su općenito od rezultatski lošeg ulaska u sezonu (upisali tri poraza u prva tri kola usprkos dobroj igri) u dobrom ritmu, ali od 0-3 slavlja nad ‘Farmaceutima’ u okviru 9. kola ne znaju za pobjedu (remiji s Hajdukom i Varaždinom te poraz od Osijeka, sve u gostima). Šibenski prvoligaš se ove sezone profilirao kao ‘najčvršća’ momčad prema prikazanom na terenu, što potvrđuju i brojke koje govore da su primili najmanje (12) pogodaka, no problem ‘Narančastih’ je realizacija (9 pogodaka) koja im je jednaka učinku posljednjeplasirane Gorice. S takvim učinkom današnji gosti su samo jednom osvojili sva tri boda (2-1 slavlje nad Lokomotivom u 3. kolu) u dosadašnjem dijelu sezone.

Strateg domaćih Gonzalo Garcia u najavi prvog domaćeg dvoboja nakon više od mjesec dana je izjavio: “Očekuje nas jedna dobra utakmica protiv ekipe koja je rezultatom i igrom uvijek blizu nas, dakle naš direktni konkurent. Susret će biti svakako zahtjevan, no očekujem da će naša igra biti kao i do sada – jak napad, pogodak i 3 boda ostaju kući. Erceg propušta ovaj susret nažalost jer je kartoniran, no svi ostali su u odličnoj formi. Na utakmici kupa sam htio dati i drugim igračima više minuta da se dokažu, zato su bile neke promjene u sastavu. Zadovoljan sam s tom utakmicom koja je bila dosta zahtjevna, no pobjeda je ipak zaslužena. Prva utakmica sa Šibenikom u sezoni je završila bez golova; njihov teren je bio težak za igranje, a od tada su promijenili i trenera tako da ćemo vidjeti što nas očekuje u nedjelju. Sada igraju malo ofenzivniji nogomet i proaktivni su, no mi smo spremni igrati napokon na domaćem travnjaku uz podršku naših navijača, koji nam se također vesele kao i mi njima, ja se nadam”.

Gostujući strateg Mario Cvitanović svoj četvrti prvoligaški dvoboj na klupi Šibenčana i potragu za prvom pobjedom u svom mandatu najavio je sljedećim riječima: “Zadovoljan sam sa stavom i prolazom u Kupu. Također, vidjeli smo i neke nove igrače, koji su imali manju minutažu, barem otkako sam ja u Šibeniku. Što se Istre tiče, bodovno smo jako blizu na tablici. Oni su momčad koja teži nadigravanju. Mi se moramo postaviti na način da budemo dobri u napadu i opasni prema naprijed. Evo, protiv Belupa smo imali 65 posto posjeda, ali nismo bili dovoljno konkretni. Sve šanse stvorili smo iz prekida. Zato radimo na tome, inzistiramo da dolazimo jedan na jedan, da bez lopte dolazimo u završnicu, ali i da budemo čvršći u duelima, što nam je također nedostajalo protiv Belupa. Nadam se da je pobjeda u Kupu malo digla ekipu, stoga idemo u Pulu odigrati mušku utakmicu sa željom da pobijedimo”.

Domaćini danas neće moći računati na usluge kartoniranog Ercega dok je kod gostiju kao neupitan bio izostanak jedino ozlijeđenog Kvesića.

Glavni sudac dvoboja je Ante Čuljak iz Zagreba, a pomoćnici na terenu bit će mu Goran Pataki (Đakovo) i Marjan Tomas (Vladislavci). VAR konzole pripale su Zdenku Lovriću iz Đakova te Kristijanu Novoselu iz Gata. Ulogu četvrtog suca odradit će Osječanin Ivan Matić, delegata Splićanin Jakov Juretić, a suce će kontrolirati Alojzije Šupraha (Zadar).