Istra pogocima Špoljarića iz kaznenih udaraca do preokreta i slavlja nad Slaven Belupom (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 17. kola HT Prve lige Istra 1961 je na Aldo Drosini rezultatom 2-1 (0-1) svladala Slaven Belupo i tako stigla do treće ligaške pobjede u sezoni te s 13 bodova na kontu i utakmicom manje ostavila Lokomotivu na bod zaostatka i posljednjem mjestu ljestvice.

Generalno smo gledali uzbudljiv, ali prilikama vrlo, vrlo siromašan nogomet, no u završnici uz veliku ulogu sudačke postave svjedočili smo pravoj drami.

Momčad Tomislava Stipića u vodstvo je pogotkom u 10. minuti doveo Nemanja Glavčić, a preokret ‘Zeleno-Žutima’ pogocima iz kaznenih udaraca u 81. i 91. minuti donio je Osijekov igrač na posudbi u Puli – Josip Špoljarić.

U prvih desetak minuta momčad Fausta Budicina je bila ta koja je konkretnije igrala u posljednjoj trećini i imala nekoliko opasnih dolazaka bez kvalitetne završnice, no upravo nakon jednog takvog dolaska Istre prema naprijed ‘Farmaceuti’ igraju polukontru te u 10. minuti iz prve konkretnije akcije stižu do rezultatske prednosti.

Knoll je dobio loptu desno u prostor i poslužio Glavčića u sredini, a srpski veznjak preciznim prizemnim udarcem sa osamnaest metara, pored dva braniča ispred sebe, matira Lučića za 0-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ujedno i treći ukupno u 50. Prva HNL nastupu.

Iako se igrao vrlo aktivan nogomet na obje strane, prave kvalitete u posljednjoj trećini nije bilo te smo sljedeću i posljednju spomena vrijednu situaciju u prvom dijelu vidjeli u 34. minuti kada je Slaven Belupo bio vrlo blizu drugog pogotka. Iz kornera je ubacio Mlinar, a na pet metara Prce okrenut leđima postavlja nogu pored Šutala i Hjubera, no njegov ‘zlopokušaj’ s crte odličnom reakcijom nogom u novi korner odbija vratar domaćih Lučić.

Ni drugi dio nije nam donio pretjerano konkretniji nogomet u završnicama, Stipićeva momčad i dalje je igrala primarno orijentirana na kvalitetno branjenje, odnsno pokušavanje ‘navlačenja’ protivnika na otvaranje za mogućnost igranja kontri, dok je Istra uz dominaciju u posjedu i dalje bila bezidejna i nedovoljna kvalitetna u posljednjoj trećini.

Bespolenost vratara u 58. minuti pokušao je prekinuti Mlinar iz slobodnog udarca sa osamnaest metara, no lopta je otišla malo pored okvira Lučićevih vrata.

U 60. minuti napokon smo svjedočili Istrinom udarcu u okvir. Gosti su zbog ozljede Božića privremeno bili s igračem manje, domaći su to brzo iskoristili te je Lončar nakon ubačaja Gonzaleza s lijeve strane na petercu nadvisio Prcu i glavom snažno zapucao u okvir, no fantastičnom reakcijom iskazao se Filipović i sačuvao mrežu netaknutom.

Budicin je u 75. minuti izvadio bekove Hjubera i Gonzaleza, te u igru poslao Guzinu i Sanea, a formaciju okrenuo na tri u zadnjoj liniji. Još konstantniji pokušaji domaćih da ugroze Filipovića i nekako dođu do pogotka plodom su urodili u 79. minuti kada je Pajač, nakon veoma duge VAR provjere, dosudio kazneni udarac za Istru zbog van Bruggenovog starta laktom nad Tomaševićem poslije ubačaja iz kuta za domaće. Siguran izvođač u 81. minuti bio je Osijekov igrač na posudbi u Puli – Josip Špoljarić, kojem je to bio drugi pogodak u sezoni, ukupno peti u 58. Prva HNL nastupu.

Dramatična završnica dodatni je zaplet dobila u 89. minuti kada je Pajač pokazao ponovno na bijelu točku za Istru poslije duela Mlinara i Gržana u šesnaestercu gostiju. Glavni sudac, usprkos ogromnim protestima gostujućih igrača i klupe, nije htio ići pogledati situaciju na monitor, a očito mu isto nisu sugerirali ni VAR kolege Matoc i Crnčić pa je u prvoj od sedam minuta sudačke nadoknade preokret ‘Zeleno-Žutima’ svojim drugim pogotkom s bijele točke na susretu donio Špoljarić.

U četvrtoj minuti nadoknade Stipić baca sve karte u napad te iz igre vadi Glavčića, van Bruggena i Lulića, a na travnjak šalje Maglicu, Delića i Jankovića.

Veoma blizu izjednačenju ‘Farmaceuti’ su bili u šestoj minuti nadoknade kada je poslije ubačaja iz kuta Iličić ostao nečuvan na tri metra, bacio se 22-godišnjak na loptu i glavom je uputio u okvir, no spretnom reakcijom s crte fantastičnu obranu upisuje Lučić!

Istra 1961 u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Slaven Belupo biti domaćin Varaždinu u Koprivnici. Prethodno spomenutoj obvezi u 18. kolu ‘Zeleno-Žuti’ će u srijedu ugostiti Rijeku u odgođenoj utakmici 12. kola.

Raspored odgođenih utakmica:
26. siječnja 14. kolo Lokomotiva – Šibenik (17:00)
27. siječnja 12. kolo Istra 1961 – Rijeka (15:00)
13. kolo Dinamo – Hajduk (17:05)

Program 18. kola HT Prve lige:
29. siječnja Slaven Belupo – Varaždin (18:00)
30. siječnja Osijek – Istra 1961 (15:00)
Dinamo – Šibenik (17:00)
Hajduk – Lokomotiva (19:10)
31. siječnja Rijeka – Gorica (17:05)

U posljednjem susretu 17. kola HT Prve lige Istra 1961 od 17:05 na Aldo Drosini u Puli dočekuje Slaven Belupo. Njihov prvi ovosezonski međusobni duel završio je uvjerljivom pobjedom Faramceuta koji su u Koprivnici slavili rezultatom 5:1.

Domaćini u današnjem ogledu na raspolaganju nemaju Bosančića, Navarra i Blagojevića koji su ozlijeđeni te Lisicu i Fuentesa koji su pozitivni na koronavirus. U redovima gostiju odsutni su Krstanović i Paracki koji odrađuju suspenziju zbog žutih kartona.

Trener Zeleno-žutih Fausto Budicin je u najavi utakmice rekao: “Dolazi momčad Belupa koja je doživjela minimalne promjene u odnosu na prošlu polusezonu. Igraju bez dva igrača zbog kartona, Parackog i Krstanovića, ali mislim da to neće promijeniti njihov stil igre. Mislim da će se postaviti čvrsto, da će igrati agresivno. Danas će biti ključan faktor energija koju će igrači morati prenijeti na terenu: protiv Gorice smo bili puni elana i želje, moramo ponoviti taj pristup ako želimo pozitivan rezultat.”

Njegov kolega Tomislav Stipić je izjavio: “Veselimo se susretu u Puli, ali u tom veselju ne smijemo zaboraviti da je to naš posao, da idemo obaviti zadatak. Moramo biti koncentrirani i u našem najboljem izdanju. To su naša očekivanja i to je naša želja. Atmosferu kreira trener i ja kao trener moram ostati pijetao, a ne postati lisica. Kada je tako, onda će i atmosfera biti dobra, a ja ću ekipi služiti kao dodatan vjetar u leđa. Momčad je ogledalo trenera i zato moram biti čist i najbolji. Ostalo ništa nije upitno. Samo pobjeda zadovoljava gladnu trenersku dušu.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Goran Loparac (Sladojevci), Marko Stolnik (Varaždin) i Tomislav Bionda (Zaprešić) dok će u VAR sobi biti Marko Matoc (Zaprešić) i Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat susreta je Milan Rukavina (Rijeka), a kontrolor suđenja Domagoj Ljubičić (Osijek).