Istra pogotkom Gržana iz penala u sedmoj minuti nadoknade stigla do boda u Varaždinu (VIDEO)

U prvoj utakmici subotnjeg programa 13. kola HT Prve lige Varaždin i Istra 1961 u Varaždinu su odigrali neriješenih 1-1 (0-0). Bio je ovo i prvi remi u šestom međusobnom ligaškom okršaju varaždinskog i pulskog prvoligaša.

The Ultimate Managed Hosting Platform

Gosti su nešto bolji bili u prvom dijelu, dok je domaćima pripalo drugo poluvrijeme. Momčad Samira Toplaka do rezultatske je prednosti doveo 23-godišnji Kolumbijac Jorge Obregon u 51. minuti, a u dramatičnom raspletu momčad Fuasta Budicina do izjednačenja dolazi u sedmoj minuti sudačke nadoknade pogotkom Šime Gržana iz kaznenog udarca.

Aktivniji su bili gosti na otvaranju utakmice, a prvi i prijete. U 5. minuti Hujber je uz dosta truda i malo sreće došao do pozicije za udarac te snažno opalio desno s deset metara u bliži kut, no Horkaš je reagirao vrlo dobro i odbio loptu u korner iz kojeg gosti nisu zaprijetili.

Varaždin je prvi spomena vrijedan dolazak imao u 9. minuti kada je Tkalčić pobjegao Gonzalezu, a u udarac mu istrčao Juric. U konačnici Tkalčić loptu šalje preko gostujućeg vratara pored okvira, a sudac Pajač zbog potencijalnog kaznenog udarca vršti tihu provjeru nakon pokazuje da se igra dalje.

‘Zeleno-Žuti’ su veliku priliku imali u 11. minuti kada je Blagojević ubacio iz prekida na suprotnu stranu gdje je zaboravljeni Guzina malo uranio na loptu koju bi u suprotnom mogao samo proslijediti u nečuvanu mrežu, ipak igra dobro na drugu za Špoljarića čiji pokušaj s par metara zajednički blokiraju Skorup i Stolnik.

Varaždin prvi udarac u okvir upućuje u 18. minuti kada je Urata ubacio s lijeve strane napada, a u sredini na dvanaest metara u duelu s Gonzalezom prekrasnim potezom vanjskim dijelom kopačke loptu u okvir prosljeđuje Peco, no Juric se iskazuje lijepom obranom i odbijanjem u korner.

Istra je izglednu situaciju imala i u 30. minuti kada je poslije dužeg pritiska u završnici Vuk bio u dobroj poziciji, no usamljen na sedam metara nije uspio primiti loptu koja ga je pogodila u glavu i otišla van igre.

Tri minute poslije Gržan je lijevo iskosa na osam metara u završnici, no u padu slabašnim udarcem šalje loptu u bliži kut gdje dobro postavljeni Horkaš upisuje sigurnu obranu.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, Varaždin je u 45. imao dobru situaciju nakon što je Obregon dodao u prostor za Pecu, a on nakon lošeg prvog primanja iskosa sa šest metara prebacio i istrčalog Jurica i okvir protivničkih vrata.

U nastavku prvi konkretnije prijete domaći, Petković se u 49. minuti s lijeve strane napada uvukao u sredinu i s dvadesetak metara snažnim udarcem poslao loptu pristojno pored okvira vrata.

Toplakova momčad do rezultatske prednosti dolazi nakon čudnih okolnosti u 51. minuti, kada je po jedan igrač na svakoj strani zbog problema sa zadnjom ložom tražio prekid igre, no suigrači Pece i Paeza nisu se zamarali tim zahtjevima, a u cijeloj toj situaciji Obregon je iskoristio ozljedu braniča gostiju, pobjegao mu u kontri i u završnici iskosa s osam metara šalje loptu ispod Jurica za 1-0 Varaždina i svoj drugi pogodak u sezoni, peti u 23. Prva HNL nastupu.

Nakon domaće proslave pogotka igru su napustili ozljeđeni Peco i Paez, umjesto kojih su ušli Daničić i Calderon.

U 59. minuti Đurasekov je dalekometni udarac blokiran dovoljno da prođe malo pored vratnice u korner iz kojeg domaći nisu uspjeli ugroziti Jurica.

Minutu poslije Gonzalezov udarac s ruba šesnaesterca od bloka ide nezgodno u okvir, no Horkaš se istaknuo lijepom paradom i sačuvao mrežu netaknutom.

Nije Istra imala ideju i moć za konkretno se nametnuti suparniku, te smo generalno gledali zaista nekvalitetnu utakmicu s puno pogrešaka na obje strane. Na isteku 86. minute Fuentes se okrenut leđima prema golu odlučio škaricama s petnaest metara pokušati matirati Horkaša, lopta je otišla malo pored vratnice.

U prvoj od tri minute sudačke nadoknade, poslije kontre domaćih, Posavec je bio u fantastičnoj situaciji za pogodak, no lopta nakon njegovog snažnog udarca s jedanaest metara pogađa gredu!

I onda u samoj završnici velika drama. U trećoj minuti nadoknade Benka u pokušaju udaranja lopte glavom ista pogađa u ruku, svi igrači istre vrište na Pajača da dosudi kazneni udarac, no igra se nastavlja te bez prekida ulazimo i u četvrtu minutu nadoknade kada sudac na asistenciju VAR kolega ipak prekida igru i odlučuje otići pogledati situaciju te u šestoj minuti nadoknade dosuđuje penal za goste.

Siguran izvođač u sedmoj minuti sudačke nadoknade bio je Gržan, kojem je Horkaš zamalo obranio pokušaj.

Varaždin u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Istra 1961 na Aldo Drosini biti domaćin Gorici.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 13. kola HT Prve lige Varaždin od 15 sati u derbiju začelja dočekuje Istru 1961. Njihov prvi ovosezonski međusobni sraz pripao je Varaždincima koji su na Aldo Drosini slavili pogotkom Mateja Senića.

Domaćini u današnjem srazu ne mogu računati na bolesne Zeleniku, Drožđeka, Memiju i Kolarića te ozlijeđene Stolnika, Djoua i Novoseleca dok su gosti bez bolesnog Navarra i Majkića koji je u fazi oporavka nakon operacije.

Trener Varaždina Samir Toplak je u najavi dvoboja za SN rekao: “Očekujem nastavak naše stabilne igre, a i dalje tvrdim da imamo igru s glavom i repom. Međutim, naša je realizacija izuzetno loša i primamo neke prelagane pogotke. Na sve to nadovezuju se teško objašnjive sudačke odluke. Uslijed svega toga nalazimo se u položaju gdje jesmo. Ponovo izdvajam stvarno katastrofalne odluke sudaca na našu štetu, jer na njih nitko ne reagira. Pripremam momčad da bude jača od toga, da se izdignemo iznad tih okolnosti i čvrsto vjerujem da mi to možemo. A sve naše neiskorištene prilike moraju nas natjerati da reagiramo odlučnije i efikasnije, pokazati da nam niti takvi čimbenici ne mogu ništa.”

Njegov kolega Fausto Budicin je dodao: “Utakmica protiv našeg direktnog konkurenta. Oni igraju na domaćem terenu, no dosad imaju dosta loš niz rezultata. Mislimo da će imati sigurno jak motiv. Što se nas tiče, ako želimo prekinuti svoju seriju poraza, moramo bolje prepoznavati određene situacije u utakmici. Ne smijemo biti naivni, greške svesti na minimum i trkački biti još bolji. Odigrati koncentrirano i uzeti bod ili bodove.

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će pomagati Luka Pušić (Zagreb), Anto Marić (Zagreb) i Tino Krečak (Velika Gorica). U VAR sobi će biti Ivan Vučković i Igor Krmar iz Zagreba, delegat susreta je Stjepan Žugaj iz Velike Gorice, a kontrolor suđenja Branko Bajić iz Splita.