Istra prvijencem Perkovića u dramatičnoj završnici stigla do boda u Koprivnici, Krstanović 111. pogotkom postao treći strijelac u povijesti lige (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 9. kola HT Prve lige Slaven Belupo i Istra 1961 su na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici odigrali neriješenih 1-1 (0-0).

Gosti su od 40. minute zbog izravnog crvenog kartona Rafe Navarra igrali s igračem manje, a domaćine je do vodstva pogotkom iz kaznenog udarca u 49. minuti doveo Ivan Krstanović. 38-godišnjem kapetanu Slavena to je bio 111. Prva HNL pogodak u karijeri, te se sada na ljestvici najboljih strijelaca u povijesti lige na trećem mjestu izjednačio s Joškom Popovićem. Konačnih 1-1 u dramatičnoj je završnici pogotkom u 95. minuti poslije ubačaja iz kuta postavio 18-godišnji Mauro Perković, koji je tako svojim prvijencem u Prvoj HNL donio gostima bod.

‘Zeleno-Žuti’ su veliku priliku za pogodak kreirali već u 2. minuti poslije brzo odigrane polukontre. Po lijevoj strani napada domaćoj je obrani pobjegao Beljo i odigrao kvalitetno u sredinu za Serderova, ali njegov udarac s jedanaest metara pod pritiskom Gode nije bio ni precizan ni dovoljno snažan, pa Čović upisuje veliku obranu kojom čuva mrežu netaknutom.

Domaćini su u 11. minuti tražili kazneni udarac jer je Bande nakon ubačaja s desne strane napada u pokušaju ispucavanja lopte unutar šesnaesterca visoko podignutom nogom zahvatio Godu po glavi. Glavni sudac Zdenko Lovrić ostao je nijem na zahtijeve igrača Slavena, a poslije kraće tihe VAR provjere s kolegama Zebecom i Križarićem potvrdio je svoju prvotnu odluku.

Zekićeva momčad suparničkog je vratara na intervenciju prvi put natjerala u 22. minuti kada je po desnoj strani gostujuće obrane pobjegao Zapata, sjurio se do osam metara i u pokušaju ubačaja uputio loptu u prvi kut, ali Lučić mirno odbija taj pokušaj daleko od svojih vrata.

Vrlo blizu pogotku ‘Farmaceuti’ su bili u 27. minuti kada je Glavčić iz slobodnog udarca iskosa desno na osamnaest metara pucao u prvi kut i pogodio vratnicu!

Puležani su u 40. minuti susreta ostali s igračem manje nakon što je Navarro kao posljednji čovjek obrane srušio Brkovića na sedamnaest metara. Odličnu su polukontru odigrali domaćini, u završnici je atraktivno petom (danas vrlo aktivni) Zapata odigrao u prostor za Brkovića koji na trenutak bježi svom čuvaru. Sudac Lovrić prvotno je španjolskom braniču pokazao žuti karton, ali na asistenciju VAR kolege Zebeca odlazi pogledati situaciju na monitor, te u konačnici poništava svoju prvotnu odluku te isključuje braniča Istre. Slobodni udarac za Slaven izveo je Glavčić koji je pucao kvalitetno, ali lopta je završila tik pored desne vratnice.

Posljednji pokušaj u prvom dijelu, tri minute sudačke nadoknade, bilježimo Brkoviću koji je iz slobodnog udarca u posljednjim trenucima poluvremena s dvadesetak metara iskosa s desne strane pucao u daljnji kut, s čim Lučić nije imao ni najmanjih problema pri intervenciji.

Slaven je do vodstva došao iz kaznenog udarca dosuđenog u 48. minuti poslije duela Blagojevića i Marine u šesnaestercu gostiju. Lovrić je odmah pokazao na bijelu točku, tihom VAR provjerom potvrdio svoju odluku, a domaćine u vodstvo svojim trećim pogotkom u sezoni te ukupno 111. u 294. Prva HNL nastupu dovodi Krstanović. 38-godišnji kapetan ‘Farmaceuta’ ovim se pogotkom izjednačio s Joškom Popovićem na trećem mjestu ljestvice najboljih strijelaca u povijesti elitnog domaćeg natjecanja.

Odličnu priliku za izjednačenje gosti su imali u 51. minuti kada je Beljo fantastičnim dodavanjem preko posljednje linije domaćina proigrao usamljenog Bandea na sedam metara, ali krilni napadač ‘Zeleno-Žutih’ vrlo loše reagira, te mu poslije primanja Čović uspijeva oduzeti loptu. Gosti traže i kazneni udarac, ali Lovrić na pogrešnu asistenciju drugog pomoćnika Andreja Burila svira nepostojeće zaleđe Bandeu i time okončava nastalu ‘dilemu’.

Sedam minuta poslije Krstanović je nakon ubačaja Glavčića s desne strane napada ponovno zatresao protivničku mrežu, ali zbog prekršaja nad Hujberom, Lovrić opravdano nije priznao pogodak Slavena.

Slaven je uglavnom bez problema s igračem više kontrolirao događanja na terenu u drugom dijelu, ali bez izražene kvalitete u posljednjoj trećini. Gosti su se kvalitetno branili, no nisu uspijevali kvalitetno izaći u posljednju trećinu. U jednom od rijetkih dolazaka naprijed gostiju, 18-godišnji Mauro Perković je u 81. minuti uputio udarac s ruba šesnaesterca, ali njegov pokušaj pravovremenim je blokom zaustavio van Bruggen.

U samoj završnici uslijedila je velika drama. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade Istra je imala veliku priliku za izjednačenje, ali Čović je s dvije odlične intervencije obranio pokušaje Miškovića i Iličića iz velike blizine poslije ogromne gužve u petercu domaćih. Do boda su požrtvovni gosti stigli u posljednjim sekundama utakmice. Blagojević je ubacio iz kuta, i vratar Lučić je došao u napada na skok, a lopta se u konačnici spretno i sretno od mladog Perkovića odbila u mrežu za konačnih 1-1 i njegov prvijenac u desetom Prva HNL nastupu.

U sljedećem kolu Slaven Belupo je u Koprivnici domaćin Dinamu, dok će Istra gostovati u Kranjčevićevoj kod Hrvatskog dragovoljca. Prethodno ovim obvezama ‘Farmaceute’ čeka okršaj šesnaestine finala SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa s Karlovcem 1919 (srijeda, 18:30), a ‘Zeleno-Žute’ s Vuteks Slogom (utorak, 15:30).