Istra svladala Lokomotivu u Puli i drugom pobjedom u nizu preuzela pretposljednje mjesto ljestvice (VIDEO)

U zaostaloj utakmici programa 16. kola HT Prve lige Istra 1961 je rezultatom 3-1 (2-1) svladala Lokomotivu na Aldo Drosini i tako drugom ligaškom pobjedom u nizu stigla do ukupne pete u sezoni, te s 20 bodova na kontu (koliko ima i Lokomotiva) preuzela pretposljednje mjesto ljestvice i u potpunosti ‘začinila’ bobru za ostanak.

Domaće je u vodstvo doveo Antonio Ivančić poslije prekrasne akcije nakon ubačaja iz kuta u 18. minuti, a gosti uzvraćaju preko Irfana Hadžića deset minuta poslije. Na odmor je Istra s prednošću otišla zahvaljujući pogotku Mateja Vuka u 40. minuti. Konačnih 3-1 svojim je drugim pogotkom na susretu u 53. minuti postavio Ivančić.

U uvodnih deset minuta igre Istra je bila ta koja je generalno dominirala posjedom i aktivnije tražila prostor u posljednjoj trećini za kvalitetnije ugrožavanje protivničkih vrata. Lokomotiva je dosta strpljivije igrala s loptom u nogama, bez gotovo ikakvih rizičnih dodavanja, no i bez kakvih takvih dolazaka u posljednju trećinu.

Prvu situaciju za pogodak na susretu imali su domaćini. Bande je u 15. minuti odlično primio loptu i dao desno u prostor za Haru koji dodavanjem iz prve pronalazi Vuka lijevo, no njegovo primanje na sedam metara je loše, pa u konačnici iz odlične gol prilike uspijeva tek poslati loptu daleko od okvira vrata.

Bio je ovo period kada je Istra kvalitetnije izigravala gostujuću obranu. Nekoliko trenutaka poslije po lijevoj strani napada Hara se sjurio u šesnaesterac, no neodlučnom Japancu na sedam metara uklizavanjem loptu u korner odbija Lešković. Upravo poslije tog ubačaja iz kuta ‘Zeleno-Žuti’ u 18. minuti dolaze do rezultatske prednosti.

Prekrasnu akciju odigrali su Vuk, Bande i Ivančić, koji je istu preciznim, snažnim udarcem s deset metara pretvorio u pogodak! Drugi pomoćni Vice Vidović je, pokazat će se, potpuno neobjašnjivo označio nedozvoljenu poziciju Vuka u ovoj akciji, no nakon VAR provjere utvrđeno je da je napadač domaćih bio itekako u igri, pa se veliko slavlje pulskih igrača moglo i zaključno ponoviti. 25-godišnjem Ivančiću to je bio treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno osmi u 86. Prva HNL nastupu.

Iako je momčad Danijela Jumića nastavila s boljom igrom i bila i dalje opasnije u napadu, Lokomotiva do izjednačenja stiže iz svoje prve konkretnije napadačke akcije u 28. minuti. Domaći su jednu dugu loptu kratko odbili, Pivarić uspijeva gurnuti lijevo za Markovića koji ubacuje na drugu vratnicu gdje je Marić dobio duel s Bosančićem i dodao u sredinu, a tamo je Hadžić evidentno odgurnuo Galileu i mirno glavom sa šest metara poslao loptu u mrežu za 1-1. VAR suci Bebek i Kezele nisu se oglasili. 27-godišnji bosanskohercegovački napadač tako je u 9. Prva HNL nastupu (šestom za Lokomotivu) stigao do prvijenca.

U 37. minuti Istra ima veliku priliku nakon prekida, ubačaj Blagojevića laganim atraktivnim dodirom u sredinu prenosi Galilea, na pet metara Šutalo ima gol priliku, no loše puca, ravno u dobro postavljenog Santinija!

Tri minute poslije Istra ponovno ima rezultatsku prednost. Blagojević ‘iz dubine’ okomitom loptom igra naprijed za Haru koji uz veliki trud dolazi u šesnaesterac i uz dosta sreće namješta ‘mrtvu priliku’ za ‘pozornog’ Vuka, koji sa šest metara gura loptu kroz noge istrčalom Santiniju za 2-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, te i ukupno u 34. Prva HNL nastupu.

Do kraja poluvremena se u dvije dobre situacije poslije ubačaja s desne strane našao Hadžić, no njegovi pokušaji u 45. i trećoj minuti sudačke nadoknade bili su ‘traljavi’ te Lučić nije imao potrebu za reakcijom.

U nastavak je Jerko Leko ušao s trojicom u zadnjoj liniji, te je u tu svrhu iz igre izvadio Cipetića i Petraka umjesto kojih su ušli Maleš i Aliyu, dok je kod gostiju na poluvremenu zbog ozljede u svlačionici ostao Galilea, umjesto kojeg je ušao Joao Silva.

I u drugom dijelu je Istra bila evidentno konkretnija u napadu, a takav pristup domaćima se isplatio u 53. minuti kada vrlo loše postavljene obrambene linije gostiju iskorištava Ivančić, koji iz dubine dolazi do šesnaesterca, njegov prvi udarac je blokiran, lopta mu se sretno odbija te u konačnici s pet metara trese nečuvanu mrežu za 3-1 i svoj osmi pogodak u Prvoj HNL.

Nakon što su stekli dva pogotka prednosti domaći su zaigrali dosta, dosta opreznije, te većinom bez problema strpljivo čuvali loptu i gotovo u potpunosti onemogućili Lokomotivu u ozbiljnijem dolasku prema naprijed.

Prvu prijetnju u nastavku Lokomotiva je kreirala u 80. minuti kada je na ubačaj Marića u sredini na sedam metara Hadžić slabašno glavom uputio loptu u okvir, no Lučić nije imao ni najmanjih problema pri upisivanju obrane.

Dvije minutposlije Pivarić ubacuje iz prekida s lijeve strane, na drugoj vratnici Lešković glavom šalje loptu pristojno pored vratnice.

Bio je ovo period kad je Lokomotiva ‘svim silama’ nastojala doći do pogotka. U 85. minuti Pivarić je odlično izveo slobodni udarac s dvadesetak metara, no Lučić se iskazao kvalitetnom obranom i odbijanjem u korner. Poslije gužve nakon tog ubačaja iz kuta gosti su tražili kazneni udarac jer je Lončar rukom nehotice blokirao Aliyev udarac. Strukan ne sudi ništa, a VAR suci Bebek i Kezele nakon poduže provjere presuđuju da to nije bila situacija za najstrožu kaznu?!

U prvoj od četiri minute sudačke nadoknade Gržan je izašao u jedan na jedan sa Santinijem koji iz tog duela na rubu peterca velikom obranom izlazi kao pobjednik!

Današnji suparnici sastaju se ponovno i za tri dana, u Zagrebu će Lokomotiva ugostiti ‘Zeleno-Žute’ u okviru 25. kola elitnog domaćeg nogometnog razreda.

U zaostalom susretu 16. kola HT Prve lige Istra 1961 od 17 sati na Aldo Drosini dočekuje Lokomotivu. Radi se o srazu momčadi koje se nalaze na dnu prvenstvene ljestvice. Zeleno-žuti za klubom s Kajzerice zaostaju tri boda.

U njihovom jedinom prethodnom ovosezonskom međusobnom prvenstvenom susretu, koji je odigran u Zagrebu, nije bilo golova.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Tomaševića, Sergija i Perkovića dok su gosti iz istog razloga lišeni usluga Mersinaja, Osmankovića, Đire, Kallakua i Tucija.

Trener Istre 1961 Danijel Jumić je u najavi susreta izjavio: “Očekuje nas izuzetno bitna utakmica s više aspekata. Igramo s direktnim konkurentom i to su bodovi koji vrijede duplo. Svjesni smo toga da je ova utakmica izuzetno važna, ali isto tako smo svjesni da nas bodovi iz ove utakmice neće osigurati, još je puno utakmica pred nama. Napravit ćemo sve da sutra izgledamo što bolje, na putu drugog poluvremena utakmice protiv Šibenika.”

Njegov kolega na suparničkoj klupi Jerko Leko je dodao: “Pripremali smo se za utakmicu u Puli, neki igrači su zbog toga i ciljano propustili sraz sa Slaven Belupom. Čeka nas čvrsta utakmica u kojima moramo biti čvrsti u obrani kao što smo bili u Koprivnici i Šibeniku pa onda vjerujem da ćemo moći zaprijetiti iz kontranapada.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će pomagati sugrađanin Mario Pepur, Vice Vidović iz Solina i Marko Linić iz Dražica dok su za VAR zaduženi Ivan Bebek i Robi Kezele iz Rijeke. Delegat susreta je Ante Podnar iz Gospića, a suce će kontrolirati Danijel Trampus iz Osijeka.