Istra u dramatičnoj utakmici svladala Šibenik u Puli i stigla do četvrte ligaške pobjede u sezoni (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 24. kola HT Prve lige Istra 1961 je na Aldo Drosini rezultatom 3-2 (0-1) svladala Šibenik i tako upisala četvrtu ligašku pobjedu u sezoni i stigla do 17 bodova na kontu.

Vrlo uzbudljivu i dramatičnu utakmicu gledali smo u Puli. Goste je u vodstvo pogotkom u 44. minuti doveo Emir Sahiti, a domaći u nastavku u manje od deset minuta razmaka tri puta matiraju Nediljka Labrovića za potpuni preokret. U 55. minuti Šime Gržan je sigurno realizirao kazneni udarac, dvije minute poslije Antonio Ivančić na asistenciju Taichija Hare dovodi ‘Zeleno-Žute’ u vodstvo, a u 63. mladi Japanac postavlja 3-1. ‘Narančaste’ u igru vraća kapetan Marko Bulat prekrasnim pogotkom u 75. minuti, a do kraja susreta gosti su u dvije situacije tražili kazneni udarac. Prva je opravdano ‘ignorirana’ zbog zaleđa, dok će se o drugoj (93. minuta) vjerojatno još raspravljati, iako je ‘prvoloptaški’ dojam da su suci i u toj situaciji bili u pravu.

Igralo se aktivno s obje strane u Puli, uvodno su domaći bili ti koji su konkretnije dolazili u posljednju trećinu, no nakon petnaestak minuta igre gosti preuzimaju dominaciju u posjedu i češće vrše pritisak na posljednju liniju protivnika. Ipak, ni jedni ni drugi nisu uspjeli iole ozbiljno zaposliti vratare.

Prvu priliku na susretu vidjeli smo u 22. minuti kada je Gonzalez pobjegao po lijevoj strani napada i odigrao u sredinu na rub šesnaesterca za Bandea, no njegov udarac je slabašan i neprecizan te je Labrović bez najmanjih problema upisao prvu obranu.

Kvalitetno su izgledale obrane na Aldo Drosini, tek u 31. minuti bilježimo drugi spomena vrijedan pokušaj na susretu. Hara si je uspio stvoriti prostor desno u napadu i uputiti udarac s dvanaest metara, no njegov pokušaj pravovremeno je blokirao Kvesić, pa Labrović ni s tom prijetnjom nije imao puno posla.

Svi gostujući kakvi takvi pokušaji također su bili pravovremeno blokirani, baš kao i najveća opasnost koju su kreirali u dotadašnjem dijelu susreta kada je u 37. minuti poslije ubačaja Bulata iz prekida na odbijenoj lopti na deset metara bio Mesa, no u udarac mu je ‘ušao’ odlično postavljeni Gonzalez i odbio loptu u korner.

U 40. minuti Rak je ubacio s desne na suprotnu stranu gdje je usamljen na rubu peterca ostao Kvesić, koji je stigao u punom trku i odlučio se na udarac iz prve te poslao loptu visoko preko okvira vrata.

Četiri minute poslije Šibenik je stigao do rezultatske prednosti. Bailone je skroz desno na centru pod pritiskom dvojice suparnika uspio u padu odigrati loptu za Raka, 33-godišnjak fantastičnom loptom u prostor igra za Sahitija, koji bježi Navarru i Šutalu i s trinaest metara matira Lučića za 0-1 i svoj sedmi ligaški pogodak u 23. Prva HNL nastupu za ‘Narančaste’.

Strateg domaćih Danijel Jumić u nastavak je odlučio ući bez Gonzaleza i Špljarića umjesto kojih su u igru ušli Antonio Ivančić i Matej Vuk.

Dominirala je Istra u nastavku, no bez konkretnih prijetnji, a onda od 53. minute počinje ‘spektakl’! ‘Zeleno-Žuti’ u svega nekoliko minuta postižu dva pogotka i stižu do potpunog preokreta! U spomenutoj minuti sudac Dario Bel svirao je kazneni udarac za Istru nakon što je Ivančić pao u protivničkom šesnaestercu poslije duela s Bilićem. Osječki sudac nije išao provjeriti svoju odluku na monitor, a siguran izvođač za domaće u 55. minuti je bio Šime Gržan. Novom igraču Osijeka to je bio četvrti ligaški pogodak u sezoni (treći iz penala), ukupno 19. u 177. Prva HNL nastupu.

U 57. minuti Istra ima vodstvo. Blagojević dugom loptom otvara Gržana lijevo, on ulazi u šesnaesterac i uspijeva uz malo sreće ubaciti na drugu vratnicu za Haru, koji glavom igra u sredinu gdje usamljeni Ivančić također glavom u padu s metra posprema loptu u mrežu za 2-1 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 7. u 85. Prva HNL nastupu.

‘Katastrofalno poluvrijeme’ Šibenika nastavilo se u 63. minuti kada je Labrović u manje od deset minuta i treći put matiran. Poslije blokiranog udarca Bandea uslijedio je ubačaj iz kuta i velika gužva u kojoj se najbolje snalazi Taichi Hara. 21-godišnji Japanac precizno je uspio sa šest metara plasirati loptu prizemno u lijevi kut za 3-1 svoje momčadi i svoj ligaški prvijenac u drugom Prva HNL nastupu u dresu pulskog prvoligaša.

‘Narančasti’ prvi put u nastavku prijete u 71. minuti kada je Suad Sahiti uputio dalekometni udarac, Lučić je (s obzirom da je lopta išla pored vratnice) nepotrebnom intervencijom upisao sigurnu obranu. Dvije minute poslije Blagojević dodirom skreće dalekometni pokušaj De Friasa te lopta odlazi malo pored vratnice.

Potpuno otvoreno se igralo u ovom periodu. U 74. minuti dobra kontra domaćih, u završnici Gržan igra za Haru, no njegov udarac s dvanaest metara brani Labrović.

Gosti se u utakmicu ‘vraćaju’ u 75. minuti! Suad je izašao na istrčalog Lučića, zaobišao ga, uspio spasiti loptu i dodati za brata Emira koji igra za Bulata lijevo na rubu šesnaesterca, a mladi kapetan domaćih (i novi igrač Dinama) prekrasnim preciznim udarcem pogađa sam donji suprotni kut za 3-2 i svoj treći prvoligaški pogodak u karijeri. Nakon kraće tihe VAR provjere potvrđeno je da je Suad uspio sačuvati loptu u igri u začetku akcije te da je pogodak regularan.

Na ulasku u 89. minutu velika drama! Emir Sahiti je izašao u jedan na jedan s Lučićem, koji ga odnosi i ruši, Bel odmah svira prekršaj i pokazuje na bijelu točku, no prvi pomoćni Marjan Tomas označava zaleđe! Nakon VAR provjere potvrđena je ispravnost njegove odluke, te gosti ostaju bez kaznenog udarca i prilike za izjednačenje.

Da uzbuđenjima tu ne bude kraj pobrinuo se Einar Galilea koji je u trećoj od četiri minute startao prvo na De Friasa koji pada, zatim na Suada Sahitija, koji također pada u šesnaestercu domaćih, no sudac Bel poslije tihe VAR provjere odlučio je da nijedan njegov start nije bio dovoljan za kazneni udarac!

Već u petoj minuti nadoknade poslije kontre je Vuk imao veliku priliku za pogodak, no s ruba šesnaesterca poslao je loptu malo, malo pored vratnice. Bila je to ujedno i posljednja situacija na ovom vrlo uzbudljivom susretu u kojem je Istra uspjela upisati četvrtu ligašku pobjedu u sezoni i stići do 17 bodova na kontu.

Istra 1961 u sljedećem kolu gostuje u Kranjčevićevoj kod Lokomotive, a prethodno toj obvezi u okviru odgođenog 16. kola isti se suparnici sastaju, samo će se taj susret igrati u Puli. Šibenik je u sljedećem kolu na Šubićevcu domaćin Osijeku.

Program 24. kola nastavlja se sutra okršajima Slaven Belupa i Lokomotive u Koprivnici (15:00) te Hajduka i Varaždina u Splitu (17:05).

U prvoj utakmici 24. kola HT Prve lige Istra 1961 od 18 sati na stadionu Aldo Drosina na Puli dočekuje Šibenik.

U njihova dva prethodna ovosezonska prvenstvena sraza obje momčadi su upisale po jednu pobjedu. Zeleno-žuti su u Puli slavili s 1:0 dok su Narančasti uzvratili u Šibeniku identičnim rezultatom. Osim toga sastali su se i u osmini finala kupa gdje je Istra 1961 kao gost pobijedila rezultatom 0:2.

Domaćini u današnjem srazu ne mogu računati na ozlijeđene Majkića, Jurica, Tomaševića i Perkovića dok su gosti iz istog razloga lišeni usluga Mine, a Prince i Jurić su kartonirani.

Trener Istre 1961 Danijel Jumić je u najavi utakmice rekao: “Pred nama je, za nas, izuzetno bitna utakmica protiv Šibenika. Spremni smo za nju, igrači dobro rade, maksimalno su motivirani i napravit ćemo sve da pobijedimo Šibenik i uzmemo tri boda doma

Njegov kolega na klupi Šibenika Krunoslav Rendulić je dodao: “Dok sam ja trener Šibenik će uvijek i protiv svakoga ići na pobjedu. Svjesni smo da je ova utakmica Istri ključna. Ako nas ne dobiju, bit će u velikim problemima. Znamo što nas čeka u Puli, međutim i na Drosini želimo tri boda.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Marjan Tomas (Osijek), Ivan Janić (Ilok) i Goran Pečarić (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Marko Matoc (Zaprešić) i Vedran Đurak (Stupno). Delegat susreta je Mladen Žugec (Sv. Nedelja), a suce će kontrolirati Igor Pristovnik (Zagreb).