Italija prvi finalist Europskog prvenstva! (VIDEO)

Italija je u finalu 16. Europskog prvenstva. Azzurri su u polufinalu odigranom na Wembleyju bili bolji od Španjolske tek nakon izvođenja jedanaesteraca rezultatom 5:3 (1:1; 0:0).

U vodstvo su prvo došli Talijani pogotkom Federica Chiese, a poravnanje Furiji je donio Alvaro Morata. U raspucavanju s 11 metara za Španjolsku su neprecizni bili Olmo i Morata, a Italija je nakon neuspješnog pokušaja Locatellija bila sigurna u četiri sljedeća pokušaja.

Za Italiju će ovo biti četvrto finale u povijesti, a jedni naslov su osvojili daleke 1968. godine. Izabranici Roberta Mancijina će u njemu igrati s boljim iz sutrašnjeg dvoboja Danske i Engleske, a utakmice je na rasporedu u nedjelju također na Wembleyju.

Luis Enrique je odlučio utakmicu započeti bez klasičnog napadača tako da je Morata ostao na klupi, a ulogu lažne devetke dobio je Dani Olmo.

U 4. minuti susreta Barella je pobjegao obrani Španjolske te je došao do lopte prije vratara Simona, a onda je udarcem s 15-ak metara iskosa zatresao suprotnu stativu. Međutim nakon toga javio se pomoćni sudac koji je signalizirao zaleđe talijanskog veznjaka.

Pedri je u 13. minuti odličnim dodavanjem u šesnaesterac pronašao Oyarzabala koji je izbjegao zaleđe, no onda je loše primio loptu pred Donnarummom tako da je dobra situacija za Španjolsku otišla u nepovrat.

Loše je reagirao i Barella u 21. minuti kada nakon kombinacije Emersona i Immobile nije uspio uputiti udarac sa 16 metara tako da su Španjolci uspjeli otkloniti opasnost.

Furija uzvraća četiri minute kasnije preko Olma čiji je prvi udarac s desetak metara blokirao Bonucci, a potom je dobio i drugu priliku nakon koje koju odličnom obranom Donnarumma spašava svoju mrežu.

Oyarzabal u 39. minuti iz prve puca daleko od gola s ruba kaznenog prostora nakon što ga je dodavanjem uposlio Alba.

U posljednjoj minuti prvog dijela Insigne je pravovremeno uposlio Emersona koji je pucao sa sedam metara iskosa, a lopta se odbija od vanjskog dijela prečke te završava u gol autu.

Olmo je u 50. minuti na drugoj stativi tražio Ferrana Torresa, a ispred njega u posljednji trenutak loptu u korner izbacuje Di Lorenzo. Dvije minute kasnije Oyarzabal je pripremio šansu za Sergija Busquetsa čiji udarac sa 16 metara prolazi malo iznad grede.

Italija je uzvratila već u sljedećoj minuti kada je Chiesa s desetak metara iskosa pokušao prizemnim udarcem iznenaditi Simona, a on sigurno brani njegov pokušaj.

Oyarzabal se u 58. minuti izborio za udarac s dvadesetak metara, no to nije bio težak zadatak za Donnarummu obzirom da je lopta išla po sredini gola.

Italija do vodstva dolazi u 60. minuti. Nakon kontranapada lopta se odbija do Chiese koji je savršenim udarcem s 15-ak metara iskosa zatresao suprotnu malu mrežicu.

Španjolska je do izjednačenja mogla doći već u 65. minuti kada je Koke odlično vidio ubacivanje Oyarzabala, ali on s pet metara ne uspijeva glavom zahvatiti loptu tako da je propala velika prilika za brzi odgovor Furije. Dvije minute kasnije Oyarzabal je ostavio loptu za Olma koji puca iz prve sa 17 metara te uz poglede Donnarumme šalje loptu tik uz vratnicu.

Uslijedila je potom još jedna kontra Talijana u kojoj Chiesa u idealnom trenutku upošljava Berardija, a on izbija ispred Simona te sa šest metara iskosa iz jako dobre pozicije mlako puca ravno u njega. Berardi je u 80. minuti pokušao sa 16 metara poslati loptu kraj stative, no Simon lako brani njegov udarac.

Španjolska do izjednačenja dolazi u u 80. minuti nakon odličnog duplog pasa Morate i Olma u kojoj je prvi potom izbio ispred Donnarumme mirno poslavši loptu pored njega. Bio je to njegov treći pogodak na aktualnoj smotri, a obzirom da je tri dodao i na prošlom Europskom prvenstvu postao je vodeći Španjolac u toj statističkoj kategoriji.

Dvije minute kasnije nova prilika za Furiju. Busquets je nakon ubačaja iz kuta glavom prebacio loptu na drugu stativu gdje je natrčao Laporte, no na koncu nije uspio uputiti udarac.

U posljednjoj minuti lopta u ruku pogađa Chiellinija u kaznenom prostoru dok je bio na podu, a sudac Brych je samo odmahnuo rukom.

Kako nakon isteka sudačke nadoknade drugog dijela nije bilo pobjednika utakmica je otišla u dodatnih 30 minuta. Zanimljivo da je mladi španjolski veznjak Pedri u osnovnom dijelu utakmice zabilježio maksimalnu preciznost kod dodavanja, svih 55 pokušaja bilo je uspješno.

Prvu priliku u produžetku imali su Španjolci. Olmo je u 98. minuti lukavo pucao s više od dvadeset metara iskosa, a Donnarumme uz krajnje napore odbija loptu koju igrači španjolske potom nisu uspjeli pospremiti iza njegovih leđa.

U 102. minuti Llorente je nakon odbijanca Donnarumme pucao s ruba kaznenog prostora, ali na pravom mjestu je Bonucci koji je blokirao njegov pokušaj.

Italija je zaprijetila u 110. minuti kada je Berardi pucao s 15 metara, a Pau Torres je blokirao njegov pokušaj. U nastavku akcije Berardi je i zatresao mrežu Španjolske, ali zbog zaleđa pogodak opravdano nije priznat.

Naposljetku je prvi putnik u finale određen nakon raspucavanja s 11 metara. Prvi su pucali Talijani i to Locatelli, no njegov pokušaj brani Simon. Uslijedio je udarac Olma koji je završio preko grede.

Druga serija je otvorena preciznim pokušajem Belottija, a rezultat je potom poravnao Moreno. Za Italiju je u trećoj seriji pucao Bonucci koji vratara šalje u jednu, a loptu u drugu stranu. Odgovornost u redovima Furije je s istim učinkom potom preuzeo Thiago Alcantara.

Italiju u prednost snažnim i preciznim udarcem ponovno dovodi Bernardeschi, a udarac Morate potom brani Donnarumma. Za prolazak Azzurra u finale precizan je potom u petoj seriji bio Jorginho.

Polufinale Europskog prvenstva:

Italija – Španjolska 5:3 nakon jedanaesteraca
Danska – Engleska 7.7.

Finale je na rasporedu u nedjelju, 11. srpnja, od 21 sat na stadionu Wembley u Londonu.