Italija slavljem protiv Walesa osigurala put u London, Švicarci svladali Turke i čekaju rasplet ostalih skupina (VIDEO)

U posljednjem kolu skupine A Europskog prvenstva Švicarska je u Bakuu rezultatom 3-1 (2-0) svladala Tursku, dok je Italija u Rimu pogotkom Mattea Pessine upisala slavlje nad Walesom.

Ovim raspletom Italija s maksimalnim bodovnim učinkom, uz sedam postignutih i nijedan primljeni pogodak, ide u osminu finala kao prvoplasirana iz skupine A, što podrazumijeva da putuju u London gdje će 26. lipnja odmjeriti snage s drugoplasiranim iz skupine C u kojoj se natječu Nizozemska (6), Ukrajina (3), Austrija (3) i Sjeverna Makedonija.

Wales grupnu fazu, pak, tako okončava kao drugoplasirani u grupi, što znači da izbornik Robert Page i društvo putuju u Amsterdam gdje će također 26. lipnja igrati protiv drugoplasiranog u skupini B u kojoj svoje mjesto u osmini traže Belgija (6), Rusija (3), Finska (3) i Danska (0).

Prvo poluvrijeme u Bakuu bilo je zaista uzbudljivo, iako su Švicarci na odmor otišli s dva pogotka prednosti, Turci imaju za čim žaliti jer im je Yann Sommer obranio četiri fantastična udarca i tako sačuvao mrežu svoje momčadi netaknutom.

Posebno se ‘na Sommera namjerio’ odlični Mert Muldur, kojem je 32-godišnji švicarski vratar skinuo tri udarca, od kojih je (za neutralne gledatelje) ‘prava šteta’ za obranu u 43. minuti kada se 22-godišnji grač Sassuola sjurio iz vlastite polovice, prošao trojicu igrača i s dvanaest metara gađao bliži kut, ali Sommer je i to odbio u korner. Bio bi to definitivno pogodak turnira da je Muldur uspio zatresti mrežu.

Na drugoj strani terena Švicarci, koji su realno konkretnije i bolje igrali čitav period, su bili vrlo učinkoviti. Do vodstva ih je na asistenciju Zubera doveo Haris Seferović, koji je prekrasnim prizemnim udarcem lijevo iskosa sa sedamnaest metara pogodio suprotni kut za 1-0 u 6. minuti.

Za 2-0 Petkovićeve momčadi zaslužan je Xherdan Shaqiri koji je u 26. minuti s osamnaest metara fenomenalno pogodio gornji desni kut za svoj 24. pogodak u dresu Švicarske. 29-godišnji igrač Liverpoola samo dvije minute poslije imao je i čistu jedan na jedan situaciju za drugi pogodak, ali nogom mu je odlično udarac obranio Ugurcan Cakir.

U Rimu je za to vrijeme trajala dominacija Italije, koja je skromne protivnike uspjela ‘probiti’ u 39. minuti nakon prekida koji je s desne strane napada kratko poluvisoko na deset metara ubacio Verratti, a u pogodak laganim dodirom pretvorio Pessina, proslijedivši loptu u suprotni kut za 1-0 i svoj treći pogodak u dresu Azzurra.

Drugo poluvrijeme u Rimu vrlo brzo je otišlo u neželjenom smjeru za Wales. U 55. minuti rumunjski sudac Ovidiu Hategan pokazao je Ethana Ampadu, zbog grubog gaženja Bernardeschija na centru terena, izravan crveni karton.

Mogli su Talijani uvjerljivije slaviti u Rimu, Bernardeschi je bio najbliže pogotku kada je u 53. iz slobodnog udarca s preko dvadeset metara pogodio vratnicu, te Ward obranio udarac Belottija u 65. minuti, a jedinu pravu priliku Walesa za pogodak propustio je realizirati Bale u 75. minuti, kada je na Moorovo dodavanje ostao sam na osam metara i ‘potegao’ iz prve volejem te poslao loptu preko okvira vrata.

Sraz u Bakuu i u drugom je dijelu ponudio uzbudljiv okršaj, prekrasne pogotke i čudesne propuštene prilike. U konačnici su Švicarci odradili ‘pola planiranog’ posla slavivši s dva pogotka prednosti i smanjivši svoju ukupnu gol razliku na minus jedan. Jedini pogodak Turaka na turniru postigao je Kahveci u 62. minuti fenomenalno pogodivši desno iskosa s devetnaest metara sami gornji lijevi kut za 2-1 i svoj prvijenac u dresu reprezentacije!

Jednostavno kvalitetniji Švicarci rezultatski su posao dovršili u 68. minuti poslije odlične kontre koju je na asistenciju (danas treću!) Zubera udarcem s petnaest metara okončao Shaqiri postigavši tako svoj sedmi pogodak na velikim turnirima za Švicarsku, čime je postao najučinkovitiji reprezentativac svoje države na EURO i SP turnirima.