Search
Close this search box.

Iz Tommyja još uvijek neće pojasniti motive pokušaja kupnje dionica Hajduka

Unatoč najavama iz tvrtke Tommy su, neslužbeno doznajemo, odustali od slanja priopćenja vezano za jučer objavljenu vijest u Slobodnoj Dalmaciji da su za nešto više od 10 milijuna kuna željeli otkupiti 9,82% dionica Hajduka od Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB).

Na žalost, javnost tako još uvijek neće imati priliku doznati kakav cilj s navedenom kupnjom imaju u obitelji Mamić, vlasnicima Tommya i 1,86% suvlasnicima Hajduka. Podsjećamo, osnivač i vlasnik Tommya – Tomislav Mamić je bio i u prvom sazivu Nadzornog odbora Hajduka kada je napravljeno preoblikovanje, ali je iz njega izašao, a u novom sazivu Nadzornog odbora je njegov sin Zoran potpredsjednik. Tvrtka Tommy je i sponzor Hajduka, čiji se logo nalazi na prsima prvotimaca, a unatoč smanjenju iznosa za novi ugovor i dalje se radi o jednom od izdašnijih sponzorskih ugovora.

Svakome je jasno da s dodatnih 9,82% od DAB-a Tommy dolazi na “samo” 11,68% što ga svrstava tek na drugo mjesto među dioničarima, iza Grada Splita koji ima 56,10% i apsolutnu vlast nad klubom. Istina je i da je i tih desetak posto daleko od ozbiljnog vlasništva, ali javnost se s pravom pita zašto onda uopće okrupnjuje dionice?Doduše za 5 milijuna kuna je tijekom preoblikovanja kupio 1,86% Hajduka, a sada za 10 milijuna može dobiti puno veći udio u vlasništvu. S druge strane ovakvo tiho kupovanje dionica ne naziva se bez razloga “neprijateljsko preuzimanje” (svako preuzimanje koje ne ide preko Uprave društva). Napominjemo i da premaZakonu o sportu (ZoS) treba dozvola Povjerenstva Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta za kupnju preko 25% sportskog dioničkog društva, ali isto tako investitor nema obvezu ponuditi opciju kupnje svim ostalim dioničarima kada prođe 25% vlasništva, kao što je to slučaj po Zakonu o preuzimanju dioničkih društava (članak 9.), jer su sportska dionička društva izuzeta toga (ZoS, čl. 28. st. 2.). Kad smo već oko Zakona treba spomenuti i da je DAB svoje dionice dobio kao dug od oko 26 milijuna kuna koje je Hajduk imao prema propaloj Komercijalnoj banci d.d., ali i da se sukladno Zakonu o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom dionice u vlasništvu DAB-a trebaju prvo ponuditi putem javnog natječaja/nadmetanja (čl. 40). Pa je i tu nejasno čemu ponuda koja se nije smjela odraditi prije javnog i transparentnog nadmetanja?

Iz krugova bliskim obitelji Mamić doznajemo da oni kategorički negiraju obiteljsku želju za preuzimanjem Hajduka, ali na žalost ne dolaze i odgovori zašto su onda imali namjeru uložiti 10 milijuna kuna za 9,82% kluba? Pogotovo što se taj novac može i drugačije potrošiti u i oko Hajduka, ako im stvarna namjera nije polako preuzimanje najvećeg splitskog brenda. Podsjećamo i da je Hajduk klub koji je od prije par godina promijenio način izbora Nadzornog odbora tako da sada sedam (7) nadzornika demokratski biraju članovi kluba (trenutno 14.245 sa plaćenom članarinom u tekućoj godini). Takva promjena se pokazala kao pun pogodak u smislu navijačke podrške, te profita od vlastita brenda, ali je i pokazala da klub može biti samoodrživ, te poslovati i više nego racionalno. Jasno je i da je od tada klub postao primamljiv kupcima jer sada svi oni imaju jasnu sliku Hajdukove vrijednosti, ali i stanja s dugovima. Jesu li vlasnici Tommya potencijalni kupci kluba s Poljuda, žele li samo biti najveći mali dioničari ili imaju neke skrivene namjere, javnost još uvijek ne zna i do daljnjeg o motivima može samo nagađati…

BI, Toni Perković


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter