Search
Close this search box.

Japan: Cilj – ponoviti 2010.

OČEKIVANJA:
Japan se nalazi u, po mom osobnom dojmu, a vjerojatno i većine pratitelja nogometa, najizjednačenijoj skupini na prvenstvu, gdje sve četiri reprezentacije imaju jednake šanse za prolazak skupine. Izbornik Zaccheroni pozvao je provjereni i iskusni kadar, nema igrača mlađih od 23 godine, većina igrača je u najboljim igračkim godinama (Honda 27, Kagawa 25, Okazaki 28) i ovo im je prava prilika da se pokažu na velikoj sceni. Cilj reprezentacije je barem ponoviti uspjeh sa zadnjeg prvenstva i ulazak u osminu finala, za nešto dalje će biti teško jer se križaju sa skupinom gdje su Englezi, Talijani te Urugvajci. Prvenstvo otvaraju u najzaposlenijem danu prvenstva, 14.6., kada su na rasporedu četiri utakmice, u Recifeu protiv Obale Bjelokosti.

OPĆE:
Za Japan se s pravom kaže da su jedna od najjačih, ako ne i najjača reprezentacija svog kontinenta, a to pokazuje i činjenica da su se od prvog pojavljivanja na Azijskim kupovima od 1988. pa do 2011. (održano 7 prvenstava) okitili s 4 naslova kontinentalnih prvaka.

Iako su kroz rane 90-e dominirali kontinentom, na svjetsku su se nogometnu scenu probili relativno kasno, tek 1998. godine, 1994. godine su u kvalifikacijama ostali kratki za 2 gola, dok se 4 godine ranije nisu niti kvalificirali u završnu fazu kvalifikacija, završivši u ranijem kolu iza Sjeverne Koreje.

Na svom prvom prvenstvu nisu se proslavili, poraženi su u sva 3 nastupa, ali 4 godine kasnije na svom su terenu, prevođeni velikanima poput Nakate, Inamota i Ona, uspjeli proći grupu (prvi u konkurenciji s Belgijom, Rusijom i Tunisom), ali u osmini finala nisu mogli preko kasnijih osvajača brončane medalje, Turske. 2006. u Njemačkoj su opet zapeli u skupini, jedini bod uzeli su upravo protiv Hrvatske, a 2010. u Južnoj Africi nesretno su ispali u osmini finala nakon jedanaesteraca protiv Paragvaja. Gledamo li čisto po brojkama, 1. i 3. nastup su završili u grupi, a 2. i 4. u osmini finala, hoće li pobijediti to prokletstvo neparnih nastupa – ostaje nam vidjeti .

TRENER:
Izbornik reprezentacije je iskusni talijanski stručnjak Alberto Zaccheroni. Kao igrač nije bio zapažen, rano je prekinuo karijeru zbog ozljede, a njegov cijeli trenerski staž do dolaska u Japan bio je vezan za Italiju, gdje je među ostalim vodio klubove poput Udinesea, kluba s kojim je završio 3. u Serie A, uspjeh koji ga je lansirao u veće klubove poput Milana, Lazia, Torina, Intera te Juventusa gdje je nasljedio Cira Ferraru te završio na 7. mjestu što je rezultiralo neprodužavanjem 4-mjesečnog ugovora sa “Starom damom”. Jedini veći trofej koji je uzeo s tim klubovima bila je Serie A u sezoni 1998/99. s Milanom.
Japansku reprezentaciju preuzeo je u drugoj polovici 2010. godine gdje je naslijedio nama poznatog Takeshia Okadu (vodio reprezentaciju na SP 1998.), a samo pola godine kasnije je s istom osvojio Azijski kup u Kataru pobjedom protiv Australije nakon produžetaka, a treba spomenuti i da je napravio Japan prvom reprezentacijom koja se (ne računamo li domaćina) kvalificirala na Svjetsko prvenstvo.

NAJBITNIJI IGRAČI:
Dva najbitnija igrača reprezentacije su njihova dva veznjaka oko kojih će se vrtjeti sve napadačke akcije Japanaca: prvi je 25-godišnji Manchester Unitedov Shinji Kagawa kojeg je nogometni svijet upoznao nakon što ga je dortmundska Borussia za pravu siću od 350 000 eura kupila iz Cerezo Osake, za koji je tada u 2. japanskoj ligi bio najbolji strijelac. U reprezentativnom dresu igra na malo drugačijoj poziciji, s obzirom da je pozicija polušpice rezervirana za drugoga, Zaccheroni mu je našao mjesto na lijevom krilu gdje se u kvalifikacijama vrlo dobro snašao.
Drugi je Keisuke Honda koji upravo kreće u svoju sedmu sezonu na europskom tlu. Dvije je odradio u nizozemskom VVV Venlu, tri i pol u moskovskom CSKA, nakon čega bez odštete prelazi u AC Milan. I dok je ovo Kagawi prvi nastup na SP (2010. bio višak) , Honda je nastupao u Južnoj Africi te međuostalim pažnju na sebe privukao sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca sa 30-ak metara protiv Danaca.
Oba igrača dolaze nakon loših klupskih sezona, Kagawa je odigrao blijedu sezonu kao i cijeli United, te je nastupio u samo 16 utakmica, bez postignutog gola, dok je Honda u polusezoni za Milan upisao 14 nastupa uz 1 pogodak. To naravno ne mora značiti da će lošu formu prenijeti i na SP jer su klupski i reprezentativni nogomet dva različita svijeta, a uz to treba reći i da dolaze u “podmazani” sustav koji njima po igračkim kvalitetama i prednostima više paše.

IGRAČI KOJI NEDOSTAJU:
Zaccheroni za ovo prvenstvo nije imao nikakvih problema sa ozljedama te je selektirao ono što on smatra najboljim od igrača na raspolaganju. Od onih koji nisu u postavi, a donedavno su igrali, su iskusni 33-godišnji veznjak Kengo Nakamura (68 nastupa, 6 golova) 32-godišnji polušpic/napadač Ryoichi Maeda (33/10) te dva člana malo mlađe garde, Japanac nizozemskog porijekla Mike Havenaar te veznjak Eintracha Takashi Inui.

VJEROJATNI SASTAV:
4-2-3-1
Kawashima – Uchida, Konno, Yoshida, Nagatomo – Endo, Hasebe – Okazaki, Honda, Kagawa – Maeda

FIFA Ranking: 47
Nastupi na SP: 5 /20
Uspjesi: osmina finala (2010.)

Marino Krstanović


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter