Japan osigurao Rusiju, Sirija na pragu čuda, a južnoamerički derbi prošao bez pogodaka

AFC

U azijskoj zoni odigrano je pretposljednje kolo nakon čega ne da nismo saznali neke nove odgovore već  se samo pojavio još veći broj upitnika.

Jedino sigurno je da je Japan u derbiju kola kod kuće slavio protiv Australaca sa 2-0, koji osim vratnice nekoliko trenutaka prije prvog pogotka momčadi Vahida Halilhodžića nisu pokazali ništa, i time postao 4. reprezentacija (uz Rusiju, Brazil te Iran) koja je osigurala put u Rusiju. U preostalim dvobojima ove skupine Irak je slavio  kod Tajlanda sa 2-1 a još u utorak UAE je savladala Saudijsku Arabiju istim rezultatom.

U posljednjem kolu Saudijska Arabija dočekuje Japan a Australija igra sa Tajlandom kod kuće. U slučaju pobjede Saudijske Arabije Australija za ostvarenje izravnog plasmana u Brazil mora ostvariti pobjedu od 4 i više gola razlike u odnosu na pobjedu Saudijaca.

B skupina donijela je nastavak sjajnog rekorda Irana koji i devetu utakmicu ove faze nije primio pogodak, a podatak je još značajniji kad se sazna da su u remiju bez pogodaka u Južnoj Koreji skoro cijelo 2. poluvrijeme igrali s igračem manje.  U drugim susretima Sirija je sa svojim „tridenteom“ Khatib – Khirbin – Somah po prvi puta na terenu sa 3-1 savladala Katar te u slučaju pobjede u zadnjem kolu u Iranu osiguravaju minimalno playoff.

Ključna utakmica skupine igra se u utorak u Taškentu gdje Uzbekistan koji je jučer poražen od Kine ima priliku ostvariti prvi plasman u slučaju pobjede nad Južnom Korejom te da u slučaju ranije spomenute pobjede Sirije nadoknade gol razliku u odnosu na njih, s obzirom da se u FIFA natjecanjima gleda gol razlika prije svega.

CAF

Na rasporedu su bila 2 susreta, Uganda je nastavila svoju sjajnu formu i nakon odlaska Miće Sredojevića s klupe te pogotkom Emmanuela Okwija i slavljem nad Egiptom došla u situaciju da i ona počne sanjati mogući nastup u Brazilu, a puno će toga biti jasnije nakon njihovog „revanša“ u Alexandriji idući tjedan. Drugi dvoboj skupine igra se danas gdje Gana dočekuje Kongo.

U Conakryu je u drugom dvoboju dana prštalo na sve strane, domaća Gvineja je osim što je postigla 2 pogotka u prvih 25 minuta pogodila i 3 puta gredu te promašila jedanaesterac pri rezultatu 2-0. Libijci su se golovima u 87. i 88. minuti vratili na 2-2 ali u posljednjoj minuti nadoknade domaćini (možda i rukom?) dolaze do 3-2 pobjede i  prva 3 boda u ovim kvalifikacijama. Derbi kola  igra se u ovoj skupini danas gdje se susreću dosada stopostotni Tunis i DR Kongo.

CONMEBOL

Petnaesto kolo nije donijelo pregršt pogodaka, u 5 utakmica postignuto ih je 8 a samo u jednoj utakmici obje momčadi su postigle pogodak. Bez pogodaka završili su dvoboji Venezuele i Kolumbije te derbi kola Urugvaja i Argentine a očekivane domaće pobjede ostvarili su Brazil nad Ekvadorom (2-0) te Peru nad Bolivijom (2-1) čime se Peru sasvim uključio u borbu za Rusiju.  Iznenađenje kola je slavlje Paragvaja u Čileu s visokih 3-0.

OFC

U prvom finalnom dvoboju oceanijske zone Novi Zeland je s visokih 6-1 savladao reprezentaciju Solomonskih Otoka, uzvrat je na rasporedu idući tjedan.