Jovičić doveo Goricu u prednost, a Perković i Beljo pogocima u drugom dijelu režirali preokret za slavlje Istre u Puli (VIDEO)

U prvoj utakmici HT Prve lige u 2022. godini Istra 1961 je u okviru 21. kola pred 262 gledatelja na Aldo Drosini rezultatom 2-1 (0-1) stigla do slavlja nad Goricom.

Momčad Krunoslava Rendulića u vodstvo je pogotkom već u 6. minuti nakon ubačaja iz kuta doveo kapetan Aleksandar Jovičić, a preokret ‘Zeleno-Žutima’ donijeli su Mauro Perković golom u 58., te Dion Drena Beljo koji je u 74. minuti na prekrasnu asistenciju Roberta Miškovića pogodio za preokret i veliko slavlje domaćina.

Istri je ovo tek druga pobjeda u 15. međusobnom ligaškom okršaju s Goricom, prva nakon sezone 18/19 kada je Puležane vodio upravo Krunoslav Rendulić. Klub iz Velike Gorice na kontu ima sedam slavlja, dok je šest susreta okončano bez pobjednika.

Uvodno smo vidjeli po jedan dobar dolazak u posljednju trećinu sa svake strane, a gosti su nakon izborenog kornera već u 6. minuti stigli do rezultatske prednosti.

Ubačaj iz kuta snažno prizemno i precizno u prvi kut je poslao Lovrić, Lučić je uspio kratko reagirati i odbiti, ali na tri metra je prvi na lopti kapetan Gorice Jovičić, koji mirno trese mrežu za 0-1 i svoj ovosezonski prvijenac u Prvoj HNL, ukupno peti pogodak u 150. prvoligaškom nastupu.

Kvalitetno je Istra odgovorila nakon primljenog pogotka, domaćini su u narednom periodu izraženo dominirali, a u 13. minuti nakon dobrog proboja po desnoj strani napada i protestirali kod glavnog suca Jovića, tražeći kazneni udarac zbog Lovrićevog povlačenja i guranja Hujbera pri ulasku u šesnaesterac. Jović i VAR kolege Čuljak i Pajić ostali su tihi iako je bila riječ o evidentnom guranju s leđa.

Uskoro su uslijedile i prve odlične situacije za domaćine. Nakon ubačaja Marina iz kuta u 17. minuti usamljen je glavom na petercu Beljo proslijedio loptu desno do Miškovića koji ometan od strane Babeca s dva metra ne uspijeva ostvariti kontakt s istom i pogoditi mrežu!

Veliku priliku Istra je imala u 21. minuti. Perera je odlično iz sredine na Miškovićevo spuštanje glavom odigrao loptu u prostor upravo za njega, ali 22-godišnjak s ruba lijevog šesnaesterca traljavo puca pored bliže vratnice.

Tek u 30. minuti Gorica konačno uspijeva malo ‘smiriti’ situaciju na terenu, a tada i ponovno prijete. Na ubačaj Lovrića iz prekida s lijeve strane na drugoj je vratnici zaboravljen bio Suk koji je glavom pucao pristojno pored okvira Lučićevih vrata.

Posljednju priliku u prvom dijelu vidjeli smo u 42. minuti kada je poslije zaista kvalitetno i prekrasnog izlaska domaćih iz protivničkog pritiska u završnici Mlinar s dvadeset metara pucao u gornji desni kut, a lijepom se paradom i prvom obranom na utakmici iskazao 21-godišnji debitant Jan Paolo Debijađi.

Do kraja poluvremena su se (samo minuta nadoknade), nakon žutog kartona za Marina zbog slučajnog guranja ruke u lice suparnika prilikom građenja na centru terena, dosta podignule tenzije između igrača. Sve je kulminiralo Kalikovim nepotrebnim guranjem vratara Lučića i njegovim uzvraćanjem i bacanjem Kalika na travnjak, nakon čega je nastala još veća gužva iz koje su kao konačni gubitnici kao javno opomenuti izašli ‘samo’ veznjak gostiju i domaći vratar.

Prvu priliku u nastavku kreirali su gosti nakon brzo odigrane kontre u 52. minuti. U završnici je ubačaj Lovrića s lijeve strane napada, u posljednji trenutak ispred Kalika u korner uspio izbaciti Hujber. Nekoliko trenutaka poslije i Galilea odlično odrađuje posao te još jedan vrlo opasan ubačaj Lovrića uspješno odbija u ubačaj iz kuta, poslije kojeg su se domaćini uspješno obranili.

Do izjednačenja su ‘Zeleno-Žuti’ stigli na isteku 58. minute kada se nakon ubačaja Marina iz kuta 18-godišnji Perković odlično probio naprijed iz drugog plana i pored Cruza s ruba peterca kvalitetno glavom pogodio donji desni kut za 1-1 i svoj drugi pogodak u sezoni te ukupno jubilarni 500. Istre u Prvoj HNL!

Gorica je vrlo brzo nakon primljenog pogotka bila vrlo blizu izjednačenja, ali još jednu veliku gužvu pred svojim vratima uspješno je otklonila (danas vrlo sigurna) domaća obrana. U 63. minuti smo ‘konačno’ posvjedočili i Lovrićevom ‘trademarku’, prekrasno je potegao s 18 metara snažno u donji desni kut, ali prekrasnom paradom u korner je loptu odbio Lučić.

Do preokreta Istra (u drugom dijelu dosta skromnija u igri prema naprijed) stiže u 74. minuti kada je dugu loptu na osamnaest metara prekrasno petom iz prve u prostor ostavio Mišković, a na istu natrčao Beljo i mirno s petnaest metara pogodio donji lijevi kut za 2-1 i svoj sedmi pogodak u 20. ligaškom nastupu ove sezone.

Istra je u sljedećem kolu ponovno domaćin, u Pulu ‘Zeleno-Žutima’ stiže aktualni prvak države Dinamo, dok će Gorica u Velikoj Gorici ugostiti Hajduk. Program 21. kola nastavlja se sutrašnjim okršajima Osijeka i Slaven Belupa u Gradskom vrtu (15:00) te Šibenika i Hajduka na Šubićevcu (17:05).

Srazom Istre 1961 i Gorice na Aldo Drosini s početkom u 18 sati otvara se program 21. kola HT Prve lige i okončava zimska pauza hrvatskih prvoligaša.

Zimski prijelazni rok generalno je (izuzev Osijeka i devastiranog Hrvatskog dragovoljca) u Hrvatskoj još uvijek prilično siromašan u vidu dolazaka i odlazaka, a mogućnost trgovanja klubovi imaju još do 15. veljače.

U redovima ‘Zeleno-Žutih’ u odnosu na posljednje odigranu utakmicu pred stanku više nema 26-godišnjeg nigerijskog stopera Erhuna Obanora i Damjana Daničića. Nigerijac je u prvom dijelu sezone odigrao svega desetak minuta u porazu Istre od Hajduka u okviru 17. kola na Poljudu (4-0), a od siječnja je na posudbi u ciparskom prvoligašu PAEEKU koji je trenutno pretposljednji na ljestvici, a za kojeg je Obanor već odigrao dvije utakmice i to kao prvotimac.  Istru je napustio i 22-godišnji lijevi bek Daničić koji je bio na posudbi iz Dinama, dogovorenoj do konca lipnja ove godine, ali je ista tijekom siječnja raskinuta. On je uvodno počeo kao prvo riješenje na lijevom beku (tri utakmice), a zatim izgubio status prvotimca i do kraja svog mandata odradio još devet ligaških utakmica ulazeći s klupe za pričuve.

Što se dolazaka u Pulu tiče, jedino novo ime za sada je 21-godišnji lijevi bek iz Gane, Gideon Acquah, koji je stigao na posudbu iz španjolskog niželigaša Montija, ali treneru Gonzalu Garciji danas neće biti na raspolaganju zbog oporavka od koronavirusa, baš kao ni stoper Joao Silva. Zbog ozljeda domaći strateg prema najavama danas još ne može računati ni na Bernarda Matića i Rafaela Navarra, kao ni Mauritanca Abdallahija Mahmouda (11 nastupa, dva pogotka) koji se zbog problema s organizacijom avio prijevoza nije na vrijeme vratio na posao u Hrvatsku. Naravno, Garcija još uvijek ne može računati ni na Hassanea Bandea koji je sa svojom Burkinom Faso još uvijek na Afričkom kupu nacija gdje njega i reprezentaciju čeka sutrašnji četvrtfinalni okršaj s Tunisom.

Gorica dolaske nije bilježila, ali je klub za pripremni period prvoj momčadi priključio osam juniora od kojih bi barem dio trebao i ostati u statusu članova seniorske momčadi do kraja sezone. ‘Bikove’ su u odnosu na posljednje odrađeni susret pred stanku napustili tek Elvis Sarić (pet nastupa) koji je otišao u Južnu Koreju, te Ivan Banić (posudba u ljubljansku Olimpiju) i Fran Brodić (posudba u Varaždin). U klubu više nema ni Dinamovog Nike Jankovića, koji je usprkos dogovoru o posudbi do kraja sezone, nakon osam ulazaka s klupe, vraćen u matični klub.

Svakako vas vrijedi podsjetiti da je Gorica pred nastavak sezone predstavila i dva nova dizajna svojih dresova.

U dva dosadašnja ovosezonska ligaška okršaja ovih klubova gledali smo izjednačene dvoboje, prvi odigran u 3. kolu u Puli pripao je Gorici (1-2) dok je drugi okončan bez pobjednika (1-1). Gorica i Istra susreli su se ove sezone i u četvrtfinalu kupa u kojem su odigrali još jednu uzbudljivu utakmicu u kojoj je Lovrić pogotkom u 96. minuti ‘Turopoljcima’ donio 2-2 i produžetke poslije kojih je Rendulićeva momčad nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca (4-2) osigurala prolazak i polufinalni okršaj s Hajdukom na Poljudu.

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba, a pomoćnici će mu biti Hrvoje Radić iz Splita i Luka Pušić iz Zagreba. VAR i AVAR suci su Ante Čuljak (Zagreb) i Luka Pajić (Rijeka) dok je četvrti sudac Ante Čulina (Zagreb). Delegat susreta je Robert Balen iz Zagreba, a kontrolor suđenja Ante Vučemilović Šimunović iz Osijeka.

Treneri Gonzalo Garcia i Krunoslav Rendulić na travnjak su se odlučili poslati sljedeće postave: