Juniori Hajduka nakon devete serije jedanaesteraca izborili polufinale UEFA Lige mladih

Hajduk je među četiri najbolje juniorske momčadi Europe! Bili su pred 16 tisuća gledatelja na Westfalenu tek nakon devete serije jedanaesteraca bili bolji od Borussije Dortmund s ukupnih 9:10 (1:1/0:0). Svi izvođači s bijele točke su do tada bili precizni, a onda je Buljan obranio udarac Manea, a Kavelj je poslao sebe i svoje suigrače na final four u Nyon gdje će 21. travnja u polufinalu odmjeriti snage s AC Milanom. Najveći je to uspjeh jedne hrvatske momčadi u UEFA Ligi mladih.

U osnovnom dijelu igre izabranici Marijana Budimira su poveli u 72. minuti kada je odličan pogodak glavom postigao Mate Antunović, no Žuto-crni su izjednačili samo četiri minute kasnije kada je iz kaznenog udarca poentirao Rijkhoff.

Prvu priliku na utakmici imali su Bili u 4. minuti kada je Capan iz kornera ubacio na prvu stativu, a udarac Jurić-Petrašila odlično brani Ostrzinski.

Domaćini uzvraća u 11. minuti kada udarac Cissea iz daljine brani Buljan, a nedugo potom je s dvadesetak metara pucao i Brunner, ali lopta odlazi pokraj stative.

Hajduk je u akciji u 21. minuti kada je dobru šansu kreirao Brajković, ali s ruba kaznenog prostora je pucao malo pored vratnice.

Tri minuta kasnije na suprotnoj strani travnjaka iz daljine je šutirao Gurpuz, a lopta je proletjela iznad prečke. U 29. minuti Bamba je pobjegao po desnoj strani napada, ali njegovo povratno dodavanje nije bilo dovljno dobro.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela s 18 metara je donji lijevi kut gađao Vrcić, a vratar Borussije je bio spreman na njegov pokušaj.

Brajković je u 58. minuti nakon solo prodora s 15 metara pucao s poda, kad je već izgubio korak, no u udarcu nije bilo dovoljno siline da iznenadi Ostrzinskog.

Najbolja prilika na utakmici dogodila se u 64. minuti kada je Brajković ukrao loptu Aningu nakon čega je pokušao uposliti Skoku, no u posljednji trenutak ispred njega do lopte dolazi Ostrzinski koji je kratko odbio do Vrcića, a on iz idealne pozicije nije odmah pucao na prazan gol što je bilo dovoljno Bambi da mu oduzme loptu.

Dvije minute kasnije nakon dugog proigravanja Collinsa za udarac sa šest metara se izborio Brunner, ali to je bio lagan zadatak za Buljana.

U 71. minuti su dobro kombinirali Brajković i Đolonga, a udarac potonjeg s 15 metara odlazi malo pokraj suprotne stative.

Ista minuta je donijela pogodak u mreži domaćih. Brajković je odlično ubacio za Antunovića, a on je fenomenalnim trzajem glavom s 12 metara poslao loptu u rašlje.

Vodstvo Hajduka nije dugo trajalo. Prodor Ludwiga je u kaznenom prostoru prekršajem zaustavio Arković te je sudac Jenkins pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač s 11 metara je u 76. minuti bio Rijkhoff.

Iz slobodnog udarca s dvadesetak metara je u 83. minuti zaprijetio Bamba, a lopta je prošla iznad grede.

U drugoj minuti sudačke nadoknade nakon dobre akcije Hajduka s lijeve strane je oštro u peterac ubacio Hrgovića, a Ludwig je zamalo postigao autogol, spasila ga je grede. U nastavku akcije na povratno dodavanje Nazora nije pronašla nijednog igrača gostiju.

Kako nakon osnovnog dijela igre nije bilo pobjednika pitanje putnika na završni turnir odlučilo se raspucavanjem s 11 metara:

Borussia Dortmund – Hajduk 9:10 (1:1/0:0) nakon jedanaesteraca

Polufinalne utakmice se igraju 21. travnja na Colovray stadionu u Nyonu, a finale je na rasporedu tri dana kasnije.

Legendarni stadion Westfalen je od 18:30 domaćin posljednjeg četvrtfinalnog sraza UEFA Lige mladih u kojem će snage odmjeriti domaća Borussia Dortmund i Hajduk. Na Signal Iduna Parku se očekuje i više od 4.000 navijača Bilih.

Njemačka momčad je plasman među osam najboljih izborila nakon što je u grupnoj fazi natjecanja završila kao drugoplasirana iza Manchester Cityja, a ispred Kopenhagena i Seville. U play-offu za osminu finala su bili bolji od škotskog prvaka Hiberniana kojeg su nakon preokreta i pogotkom u posljednjim minutama svladali rezultatom 1:2 da bi u osmini finala na domaćem terenu nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca eliminirali rezultatom 6:5 PSG.

Hajduk je pak u putu prvaka kroz dvije utakmice bio bolji od azerbajdžanske Gabale (5:1) i albanske Apolonije (6:1) dok je u play-offu za osminu finala s minimalnih 1:0 pobijedio Šahtar iz Donjecka. U osmini finala je pak u Splitu s 2:1 pao Manchester City.

Splitska momčad je u Dortmund otputovala bez suspendiranog Luke Vuškovića i ozlijeđenog Dominika Prpića dok je Rokas Pukštas ostao s prvom ekipom. Juniorima su pak priključeni Roko Brajković i kapetan Marko Capan.

Strateg Hajduka Marijan Budimir je u najavi rekao: “Momci jedva čekaju istrčati na teren. Pripremili smo se taktički, mentalno. Ulog je velik, pravi super teren, jedan od kultnih stadiona. Dosta će doći navijača jednih i drugih. Četvrtfinale Lige prvaka je top događaj.”

Glavni sudac utakmice je Robert Ian Jenkins iz Walesa kojem će pomagati sunarodnjaci Johnathon Bryant i Harry Hendricks dok je četvrti sudac Robin Braun iz Njemačke. Suce će kontrolirati Španjolac Bernardino González Vázquez, a delegat je Gerard Lawlor iz Sjeverne Irske.