Katastrofalne pogreške kumovale prvom porazu Hrvatske u kvalifikacijama za Euro

U osmom susretu kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo mlada hrvatska nogometna reprezentacija do 21 godine starosti poražena je od Finske u Varaždinu rezultatom 2:3 (0:3). Neuspjehu Vatrenih su kumovale katastrofalne pogreške Dominika Kotarskog i Josipa Šutala u prvom poluvremenu nakon kojeg su se u strijelce upisali Skytta i Ablade. Skytta je prvom dijelu još jednom zatresao mrežu, a poraz Hrvatske pogocima u drugom poluvremenu ublažili su Josip Šutalo i Toni Fruk dok je Roko Šimić prethodno propustio realizirati kazneni udarac.

Bio je to prvi poraz izabranika Igora Bišćana u aktualnom ciklusu nakon što su prije četiri dana remijem protiv Austrije na istom stadionu prekinuli maksimalni učinak koji su imali nakon prvih šest utakmica. Usprkos tome Hrvatska je prije finalnih susreta u lipnju zadržala prvo mjesto u skupini. Uz odigranu utakmicu manje prednost pred Austrijom iznosi tri boda, a uz odigranu utakmicu više Norvežanima bježimo četiri boda.

Da to neće biti uspješan dan za Vatrene nagovijestio je Antman već u 2. minuti kada je iskoristio neopreznost Stanišića kojem je ukrao loptu u šesnaestercu nakon čega je uposlio Suhonena, a on nije uspio ozbiljnije zaprijetiti Kotarskom. Minutu kasnije pucao je Marhiev za sigurnu intervenciju golmana Hrvatske.

Finska u vodstvo dolazi u 11. minuti nakon velike pogreške Kotarskog. On se u vlastitom petercu odlučio za dribling što je iskoristio Skytta te je poslao loptu u mrežu Hrvatske.

Dobar pokušaj Vatrenih uslijedio je u 13. minuti kada je na odbijenu loptu natrčao Sučić te je snažno pucao s dvadesetak metara, ali Sinisalo je upisao obranu.

Gosti su prednost povećali u 28. minuti kada je Hakans nakon odličnog prodora po lijevoj strani povratnim dodavanjem asistirao za Skytta koji se preciznim udarcem ponovno upisao u strijelce.

Posljednjih petnaestak minuta prvog dijela terenska inicijativa je pripala Hrvatskoj, no ona nije rezultirala prilikama.

Duboko u sudačkoj nadoknadi prvog dijela Finci dolaze do svog trećeg gola. Ovom je kumovala pogreška Josipa Šutala kojem je loptu oduzeo Suhonen uposlivši potom Skyttu, a on ju je proslijedio do Abladea kojem nije bilo teško pored dvojice braniča postignuti zgoditak.

Nakon ubačaja Sučića iz slobodnog udarca u 54. minuti udarac je uputio Vušković, ali lopta je završila u bloku. Minutu kasnije s dvadesetak metara uslijedio je prizemni pokušaj Pršira te sigurna obrana Sinisala.

Biuk je u 58. minuti odlično ubacio na drugu stativu gdje je natrčao B. Šutalo, a njegov udarac s vrha peterca brani golman Finske. Biuk je u akciji i u 65. minuti kada se pored Hamalainena izborio za udarac s desetak metara iskosa, no loptu je poslao pored suprotne stative.

Nakon proigravanja Biuka u 68. minuti Franjić je pao u kaznenom prostoru nakon duela s Hamalainenom, a sudac Farkas je pokazao na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Roko Šimić, ali njegov udarac je obranio Sinisalo. U nastavku akcije lopta dolazi do Biuka, a on je s ruba šesnaesterca pucao pored vratnice.

Vatreni do gola ipak dolaze u 70. minuti kada je Franjič spretno pronašao J. Šutala koji je glavom s vrha peterca poslao loptu u gol Finske.

Dobru priliku da dođe do gola u 76. minuti imao je Beljo, a njegov udarac iz šesnaesterca prolazi malo pored suprotne stative. Nedugo potom uslijedila su i dva pokušaja glavom preko J. Šutala i Prišira, no Sinisalo je upisao obrane.

Novi pogodak Hrvatske uslijedio je u 87. minuti kada je Vidović spustio loptu za Fruka čiji udarac sa 18 metara Sinisalo nije uspio obraniti iako je dodirnuo loptu koja je išla u njegov donji lijevi kut.

Izabranici Igora Bišćana u završnih nekoliko minuta ipak nisu imali snage da dođu do novog gola te time izbjegnu prvi poraz u kvalifikacijskom ciklusu.

Norveška – Azerbajdžan 14.6.

Domaćini sljedećeg U21 Europskog prvenstva koje se igra 2023. godine su Rumunjska i Gruzija. Plasman na kontinentalnu smotru će izboriti devet pobjednika kvalifikacijskih skupina kao i najbolja drugoplasirana momčad dok će preostalih osam drugoplasiranih reprezentacija igrati play-off za posljednja četiri mjesta.