Kleinheisler spektakularnim volejem doveo Osijek u prednost, Burgui u debiju pogodio za remi ‘Narančastih’ u Gradskom vrtu

U trećoj utakmici programa 8. kola SuperSport HNL-a Osijek i Šibenik su pred 2 944 gledatelja u Gradskom vrtu odigrali neriješenih 1-1 (1-0). Ovim raspletom ‘Bijelo-Plavi’ su uz omjer od dvije pobjede, tri remija i tri poraza na devet osvojenih, a ‘Narančasti’ uz omjer od jedne pobjede, pet remija i dva poraza – osam osvojenih bodova.

Slavonskog prvoligaša je u vodstvo spektakularnim pogotkom iz voleja u 38. minuti doveo Laszlo Kleinheisler, a konačnih 1-1 postavio je u svom debiju Španjolac Jorge Alviz Franco, poznatiji kao Burgui.

Domaćini su za večerašnji susret bili lišeni usluga kartoniranog Jugovića te ozlijeđenih Škorića i Bralića dok su gosti iz istog razloga bili bez Čopa, a Mario Ćurić nije bio na raspolaganju jer je pred realizacijom transfera u moskovski Torpedo.

Iako je Osijek od prve minute vrlo aktivno i agresivno pritiskao suparnika najbolja situacija u uvodnom periodu okršaja stigla je u 16. minuti kada je Mierez na ubačaj rukom sa strane pobjegao na desnoj strani napada i ubacio kvalitetno u sredinu prema Belji ispred kojeg je ipak u posljednji trenutak na dvanaest metara loptu pokupio pravovremeno istrčali Rogić.

Osim spomenute, ‘Bijelo-Plavi’ su u ovom razdoblju imali još nekoliko dobrih (ali ‘manje čistih’) situacija no pokušaji glavom Miereza (7., 13.) i Cheberka (11.) nisu bili ozbiljan posao za 27-godišnjeg vratara gostiju.

U 19. minuti je nakon akcije na desnoj strani napada Fiolić dobio loptu desno unutar šesnaesterca te nakon neopreznog starta Mese pao i ostao ležati, ali sudac Duje Strukan ostao je nijem. Trajala je kratka VAR provjera s kolegama Zebecom i Crnčićem nakon koje je glavni sudac potvrdio svoju odluku koju nažalost ne možemo suvislo prokomentirati jer su režiseri susreta ‘odvrtili’ kadrove iz kojih nije moguće vidjeti ništa bitno za taj duel.

S odmakom je Šibenik uspio ‘potjerati’ protivnike dalje od svojih vrata te konačno uhvatiti nešto prostora i vremena za konkretnije pokušaje izlaska prema naprijed pa smo tako u 27. minuti svjedočili i prvom udarcu gostiju u okvir, Čanadi se nakon dobrog pritiska i stečenog posjeda sjurio prema šesnaestercu i pucao desno iskosa, ali nedovoljno izazovno za Ivušića.

Bio je ovo najbolji period ‘Narančastih’ u prvom dijelu, svega pet minuta poslije ponovno je ispala domaća posljednja linija te je na lijepo prebacivanje Bernarda Matića domaćinima pobjegao Salomon i prekrasno s 14 metara pogodio sami gornji desni kut, ali na mahanje Zobenice opravdano mu je svirano zaleđe i pogodak nije priznat.

Kao i u slavlju nad Hajdukom u prošlom kolu kod Osijeka je s najviše odlučnosti i konkretnosti u igri prema naprijed igrao Kleinheisler koji je po primitku lopte uvijek tražio izravna rješenja i proboj linija, a u 38. minuti 28-godišnji Mađar je spektakularnim pogotkom postavio 1-0.Upravo je Kleinheisler u ranom začetku akcije za pogodak velikom požrtvovnošću pod prekršajem (uz puštenu prednost) zadržao posjed svojoj momčadi, u nastavku su s lijeve strane napada Žaper i Nejašmić brzim protokom otvorili Bartoleca desno, a on nakon kombinacije s Fiolićem ubacio u sredinu na rub peterca gdje je Rogić ‘zaplivao u prazno’, odbijenu loptu koja je padala u visokom luku je lijevo na petnaest metara dočekao Kleinheisler i fantasično iz voleja pogodio gornji suprotni kut za prednost slavonskog prvoligaša i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno 15. u 102. S/HNL nastupu.

Drugi dio otvoren je odličnom prvom minutom gostiju koji su izborili korner, a zatim je iz istog u odličnoj situaciji na rubu peterca bio Mislav Matić, ali njegov udarac glavom uspješno je zaustavio Ivušić.

Generalno se igralo nešto ravnopravnije u drugom poluvremenu, ali Osijek je i dalje bio taj koji je bolje kombinirao u izlascima prema naprijed. Prvu konkretnu prijetnju od domaćina

Bio je ovo period kada je momčad Damira Čanadija sve češće ‘visjela’ u obrani, pa smo u 62. minuti vidjeli bijeg Miereza desno, prekrasno prebacivanje čuvara, ali zatim je loše zahvatio loptu i iskosa s osam metara poslao istu daleko pored suprotne vratnice.

Vidljivo je bilo po potezima oba trenera da traže ‘taj pogodak’, domaćini su svim silama tražili gol kojim bi ‘riješili utakmicu’ dok su gosti naravno nastojali stići do izjednačenja. Na trenutke smo u ovom razdoblju gledali zaista ‘gun and run’ nogomet s obje strane, ali posla za vratare, zahvaljujući koncentriranim i pravovremenim braničima, nije bilo.

A onda je poslije nešto konkretnijeg mini pritiska Šibenika i prekida na lijevoj strani na semaforu u Gradskom vrtu zasvijetlilo 1-1. Bernardo Matić je jednu odbijenu loptu u visokom pritisku glavom proslijedio u šesnaesterac prema Deliću koji je s igračem na leđima uspio zadržati posjed i odložiti lijevo za Burguija koji je na osam metara prekrasnim lažnjakom u prazno poslao Bartoleca i mirno u 78. minuti pogodio suprotni kut za svoj prvijenac u debiju za ‘Narančaste’.

Bilo je do kraja prilika i situacija za obje momčadi da odnesu pobjedu, Šibenik je na valu izjednačenja nastavio s pritiskom, a u 81. minuti je Delić kvalitetnim prizemnim udarcem u sami donji desni kut natjerao Ivušića na jednako kvalitetnu obranu.

Tri minute poslije na suprotnoj je strani vrlo blizu pogotka na ubačaj Jurčevića bio Mierez koji je s osam metara glavom pucao malo pored vratnice, a do same završnice dvoboja (pet minuta nadoknade) vidjeli smo od konkretnijih i uspješno provedenih napada još pokušaj Mancea u 92. (Rogić sigurno intervenirao) te u istoj minuti još jedan opasan dalekometni udarac Delića s osamnaest metara, ali Ivušić je obranom (što se posla za vratare tiče) zaključio dvoboj.

Osijek u sljedećem kolu čeka gostovanje na Rujevici kod Rijeke koja je jučer rezultatom 3-1 poražena od Dinama na Maksimiru, dok će Šibenik na Šubićevcu biti domaćin Hajduku.

Program 8. kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Istre 1961 i Lokomotive u Puli (18:55) te Hajduka i Slaven Belupa u Splitu (21:05).

U sklopu 8. dionice SuperSport Hrvatske nogometne lige Osijek od 21:05 u Gradskom vrtu dočekuje Šibenika. Bijelo-plave od ovog tjedna više ne vodi Nenad Bjelica, a uprava je klupu povjerila njegovom dosadašnjem pomoćniku Reneu Pomsu.

Domaćini su za večerašnji susret lišeni usluga kartoniranog Jugovića te ozlijeđenih Škorića i Bralića dok su gosti iz istog razloga bez Čopa, a Mario Ćurić je pred realizacijom transfera u moskovski Torpedo.

Strateg Osijeka Rene Poms je u najavi rekao: “Da nisam spreman ne bih ni prihvatio ovaj posao, niti bi mi klub ponudio priliku. Za mene je ovo pravi trenutak za doći na ovu poziciju. Dat ću najbolje od sebe da budemo uspješni jer na kraju dana to je jedino što se računa. Uvijek je najvažnija prva iduća utakmica a za nas je to gostovanje Šibenika u Gradskom vrtu.  Nema dvojbe da ćemo pokušati dati najbolje od sebe da pobijedimo iduću utakmicu i osvojimo tri boda. Poznajem Šibenik, imaju dobru momčad, dobre rezultate, gledao sam ih u prošlom kolu protiv Dinama protiv kojeg su bili blizu osvajanja boda. Znamo da će ovo za nas biti teška utakmica za koju moramo biti spremni. Momčad je u dobrom raspoloženju, vjerujem u ove igrače i ako budemo igrali kako možemo smatram da ćemo biti uspješni u ovoj utakmici.

Pomoćni trener Narančastih Mario Rac je dodao: “Nakon odlaska Bjelice Osijek je nepoznanica, bez obzira što će ga voditi njegov pomoćnik Rene Poms. No, mi smo orjentirano na našu igru i razmišljamo samo kako da se vratimo kući s pozitivnim rezultatom. Riječ je o srazu dviju čvrstih ekipa i mogli bi odlučivati detalji.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Alen Jakšić (Solin) i Marino Majstrović (Split) dok su za VAR zaduženi Mario Zebec (Cestica) i Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat susreta je Stjepan Žugaj (Velika Gorica), kontrolor suđenja Ivica Modrić (Zagreb), a časnik za sigurnost ispred HNS-a je Miroslav Marković.