FIFA je danas objavila pregled međunarodnih transfera igrača za razdoblje od lipnja do listopada 2020. godine. Posljednji dan prijelaznog roka za većinu saveza bio je u ponedjeljak 5. listopada.
Svjetska nogometna organizacija je po prvi put ovakav vid izvještaja koji uključuje igrače i igračice objavila odmah nakon zaključenja međunarodnog prijelaznog roka.
Izvještaj je posebno zanimljiv s aspekata utjecaja pandemije COVID-19 na tržište igrača zbog čega je produženo trajanje prijelaznog roka.
– “Prvi put u posljednjem desetljeću broj transfera igrača je opao, dok je također došlo do naglog smanjenja veličine isplaćenih naknada za transfer po klubovima (muški nogomet). U međuvremenu, uvelike nas ohrabruje da su se, unatoč trenutnim okolnostima, transferi igrača u ženskom nogometu globalno malo povećali, kako u broju transfera, tako i u visini odšteta.”, rekao je o izvještaju glavni FIFA-in direktor za pravne poslove i usklađenost Emilio García.
Prema podacima FIFA-e u promatranom razdoblju ukupno je zabilježeno 7.424 transfera igrača od koji je 6.202 bilo bez odštete dok je 1.222 uključivalo transfernu naknadu.

Klubovi su ukupno za transfere igrača u promatranom razdoblju potrošili 3,92 milijarde dolara što je značajan pad u odnosu na prošlu godinu kada je potrošnja bila na razini od 5,8 milijardi dolara.

Zanimljivo da se više od polovice transfera (53,2%) odnosi na igrače koji nisu imali važeći ugovor s nekim klubom dok prelazak igrača iz jednog kluba u drugi obuhvaća 14,7% od svih ukupno zabilježenih transfera.

Uvjerljivo najveći broj transfera kao i pripadajuće transfer naknade se odnosi na područje UEFA gdje je zabilježeno 6.097 igrača koje su angažirali klubovi s tog područja te 5.591 igrač koji je napustio neki od klubova koji je pod okriljem UEFA-e. Kad je novac u pitanju radi se o iznosu od 3,77 milijardi dolara koje su klubovi s tog područja potrošili na dovođenje igrača odnosno 3,49 milijardi eura koje su zaradili na prodaji igrača.

Kad su pojedinačni savezi u pitanju najaktivniji su bili engleski klubovi koji su zabilježili 485 ulaznih te 524 izlazna transfera. Potom slijede španjolski i portugalski klubovi.

Engleski klubovi su na vrhu kad je u pitanju i potrošnja na transferima obzirom da su ukupno izdvojili 1,25 milijardi dolara dok su kada je prihod od transfera u pitanju sa 672 milijuna dolara na prvom mjestu španjolski klubovi.

Kad je ženski nogomet u pitanju ukupno je u promatranom razdoblju zabilježeno 522 transfera od koji je samo 18 uključivalo i odštetu s ukupnim iznosom od 821,8 tisuća dolara.

Cjeloviti izvještaj FIFA se može pronaći na sljedećoj poveznici dok će novi izvještaj o transferima biti objavljen u siječnju 2021. godine i obuhvatit će čitavu 2020. godinu.
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.
Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 3,72 kn s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607
Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.