Search
Close this search box.

Koliko je Slaven Belupo zapravo financijski stabilan?

Prvoligaš iz Koprivnice, poznatiji kao Slaven Belupo, medijima, a nažalost i domaćoj publici nije previše zanimljiv, no to ne znači da ga ne krasi jedna fama – a to je fama o stabilnom klubu, stabilnih financija. Uvijek kada se priča o Slavenu, manjak ambicija koje uvijek ciljaju na sredinu tablice, pokriva se pričama o tome da su barem “plaće redovite”, a takav odnos zapravo često sve ono dobro i loše o financijama Slavena – ostavlja skrivenim.

Kakvo je zapravo stanje? Obzirom da Slaven nije dioničko društvo, financijsko izvješće podnosi kao i ostale udruge, a to znači da nam detalji i revizorsko izvješće nisu dostupni. Ipak, ono bitno je vidljivo. Ono što prvo upada o oči je smanjenje prihoda u 2014. godini u odnosu na 2013. i to u iznosu od gotovo 6 milijuna kuna – s 20.493.138,00kn u 2013. godini, na 14.881.498,00kn prošle godine. U postocima to iznosi smanjenje od otprilike 30 posto. Takve brojke mogu biti poziv na alarm, pogotovo kad se radi o “stabilnom prvoligašu”, jer ipak se radi o trećini manje prihoda, no obzirom na okolnosti nogometnog tržišta u kojima to i nije neka veliki iznos za prodaju igrača (milijun eura), s jednim dobrim transferom iduće godine, taj se manjak lako nadoknadi. Ipak, bolje biti oprezan.

Što se tiče ukupnih rashoda, i oni su smanjeni, ali prošlu godinu je Slaven završio u minusu. Rashodi su u 2013. iznosili 19.704.570,00kn, a u prošloj godini 16.207.824,00kn što znači da je Slaven financijsku godinu završio s oko 1,6 milijuna kuna gubitka. Ako pogledamo gdje je došlo do najvećeg pada prihoda, vidjet ćemo da je to stavka “prihodi od naknade štete i refundacija” gdje je došlo do smanjenja od nekih 5 milijuna kuna, a pod tom stavkom kriju se prihodi od transfera, što znači da i kod prvoligaškog kluba kojeg krasi nadimak “stabilan” dobar dio budžeta, a i to hoće li se godina završiti u plusu, ovisi o transferima. Stavka je to koliko znamo, na koju klub ne može utjecati, odnosno ona ovisi previše vanjskih faktora.

Ako je vjerovati stranici transfermarkt, 2013. godine Slaven je od transfera zaradio 2,1 milijun eura (Igor Bubnjić u Udinese za 1,5 milijuna te Elvis Kokalović u Konyaspor za 600 tisuća eura). Iduće sezone prihodi od transfera smanjili su se na 850 tisuća eura (prodana su 3 igrača – Dario Čanadžij, Dario Melnjak i Silvio Rodić), dok u 2015. godini nije bilo veće zarade, ako je uopće i bilo neke, što znači da će klub ovu godinu završiti s još manje prihoda, iako to treba uzeti s odmakom, jer ne znamo kakva je dinamika isplata tih ostvarenih transfera. Istovremeno, za nekoga za koga se smatra da nema previše problema s financijama dovoljno je pogledati koliko je Slaven potrošio na dolaske igrača, a to je malo ili ništa, dovodeći slobodne igrače ili one koji stižu na posudbu.

Ipak, ono što treba pohvaliti u takvoj situaciji je da je smanjena stavka rashodi, a to se najviše odnosi na plaće igrača. Naime, ukupni iznos koji se trošio na to smanjen je s 16.744.835,00kn u 2013. godini na 13.358.051,00kn u 2014., što je situacija koje ja bila i recimo 2012. godine, a tim u klubu ipak pokazuju dozu zrelosti jer je iz priloženog jasno da klub neće dugoročno opstati ako troši puno više nego zarađuje.

Slaven Belupo nema veliku financijsku pomoć od lokalne zajednice. Grad Koprivnica na godišnjoj razini financira omladinsku školu NK Slaven Belupo sa 429.800 kuna. Što je istovjetan iznos koji je bio predviđen i u 2014. godini. Treba napomenuti da je u tu brojku uključeno i sufinanciranje škole nogometa NK Koprivnice koja djeluje u suradnji sa Farmaceutima.

Osim transfera, najvažnija stavka prihoda su prihodi od pružanja usluga, a tu ubrajamo prihode od sponzora, TV prava ili ulaznice, a to je ona “pravi” dio proračuna koji se ne mijenja puno iz godine u godinu. Posljednje dvije godine je na razini nešto većoj od 7 milijuna kuna, točnije u 2013. godini 7.838.402,00kn, a iduće godine 7.130.640,00kn.


Ono što Slavenovim financijama ide u prilog je i činjenica da im ukupne obveze ne premašuju 3,8 milijuna kuna, a sredstva koje imaju kao kratkotrajnu imovinu je 3,3 milijuna kuna, što znači da i zagusti da bi na vrijeme mogli isplatiti sve obveze i tako biti sigurni da neće biti ni blizu bankrota. No, ostaje za vidjeti kakvo će biti stanje u 2015. godini, ali možemo zaključiti da Slaven i s minimalnim donacijama iz proračuna Grada Koprivnice ipak uspijeva poslovati bolje nego dobar dio prvoligaša. Ono što ih može mučiti više od financija je to da rade malo ili ništa po pitanju svog članstva i njihovog uključivanja u rad kluba, no to je već tema za neku drugu priču.

Veljko Tomić

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.”


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter