Kovačić junak pobjede Hrvatske nad Turskom

Vatreni su upisali važnu pobjedu u kvalifikacijama za odlazak na Europsko prvenstvo koje se 2024. godine održava u Njemačkoj. U drugom kolu skupine D Hrvatska je u Bursi u dinamičnom i prilikama bogatom susretu bila bolja od Turske rezultatom 0:2 (0:2), a dvostruki strijelac je bio Mateo Kovačić.

Izabranici Zlatka Dalića su tako u uvodna dva dvoboja osvojili četiri boda te se sad mogu usredotočiti na završnicu Lige nacija koja ih u lipnju očekuje u Nizozemskoj.

Domaćini su u vodstvo mogli doći već u 5. minuti kada je Salih presjekao dodavanje Brozovića nakon čega je proigrao Cengiza Undera, ali njegov udarac s desetak metara iskosa odlično brani Livaković.

Pet minuta kasnije nova dobra šansa za Tursku. Nakon lošeg ispucavanja Šutala lopta se odbija do Akturkoglua, a njegov udarac s ruba šesnaesterca još jednom izvrsnom reakcijom brani vratar Hrvatske.

Uslijedio je ubačaj iz kuta nakon kojeg je Soyuncu prenio loptu do druge stative odakle ju je Akturkoglu proslijedio u gol, no pogodak zbog zaleđa nije priznat.

Hrvatska je prvi put zaprijetila u 16. minuti kada je Kadioglu odbio loptu do Stanišića koji se izborio za udarac lijevom nogom s desetak metara iskosa te je loptu poslao pokraj suprotne stative.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka je s 16 metara snažno pucao Enes Unal, ali ravno u dobro postavljenog Livakovića.

U jeku napada Turske prva do gola dolazi Hrvatska. Kombinirali su Stanišić, Pašalić i Perišić, a na koncu se lopta sretno nakon duela Pašalića i Kadioglua odbija do Kovačića koji je natrčao iz sredine te je s desetak metara prizemnim udarcem matirao Gunoka. Bio je to njegov četvrti gol u 93. nastupu u nacionalnom dresu.

U 28. minuti Unal je blokirao ispucavanje Livakovića, ali vratar Vatrenih je stigao ispraviti grešku i presjeći njegovo povratno dodavanje.

Stanišić je u 32. minuti ukrao loptu Kadioglu te je probio po desnoj strani sve do gola, ali na koncu lopta od golmana domaćih odlazi pokraj stative.

Domaćin je u 37. minuti ostao bez svog kapetana Calhanoglua koji je morao izaći zbog ozljede, a priliku je dobio Ismail.

U četvrtoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Vatreni su povećali prednost. Ponovno se u strijelce upisao Kovačić koji je bio na pravom mjestu te je s vrha peterca pogodio mrežu nakon što je golman Turske kratko odbio udarac Pašalića.

I uvodne minute drugog poluvremena protekle su u terenskoj nadmoći domaćina, a Hrvatska je potom zaprijetila u 54. minuti kada je Stanišić pronašao Pašalića, no njegov udarac je u posljednji trenutak blokirao Soyuncu.

Dvije minute kasnije u kaznenom prostoru Hrvatske nakon duela sa Šutalom pada Kadioglu, a sudac Ekberg je samo odmahnuo rukom te mu je VAR soba dala za pravo.

Nevjerojatnu šansu je u 58. minuti propustio Pašalić. Odlično ga je s desne strane uposlio Modrić, ali njegov udarac s četiri metra fantastično brani Gunok.

U 71. minuti je sa 17 metara suprotni kut gađao Under, a lopta je prohujala malo pokraj suprotne stative.

Vatreni su uzvratili u 77. minuti kada je Perišić dodao za Kramarića, a on je s 18 metara šutirao malo pored vratnice.

Nakon ubačaja iz kuta u 81. minuti udarac je uputio Soyuncu, a lopta od bloka odlazi pokraj okvira gola. Četiri minute kasnije Tosun se pored Šutala izborio za udarac s 15 metara, ali mu je nedostajalo malo više preciznosti.

U trećoj minuti sudačke nadoknade Tosun se izborio za loptu pored Gvardiola te je nakon kombinacije s Gulerom snažno pucao sa šest metara, ali Livaković je još jednom odlično obranio. U nastavku akcije Nayir je probao glavom, ali preko grede.

Turska – Wales 19.6.

U drugom kolu skupine D kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo u Njemačkoj Hrvatska od 20:45 gostuje kod Turske. Susret se igra na Timsah Areni u Bursi kapaciteta nešto manje od 45 tisuća mjesta koja je otvorena 2018. godine, a poznata je jer svojim vanjskim izgledom asocira na krokodila.

Bit će to deseti međusobni ogled ove dvije reprezentacije, a uspješniji su Vatreni koji su slavili u tri navrata, četiri utakmice je završilo bez pobjednika dok je Turska pobijedila dva puta od kojih se posebno ističe onaj nakon izvođenja jedanaesteraca u dramatičnom četvrtfinalu Europskog prvenstva 2008. godine. Turska je kvalifikacije otvorila 1:2 pobjedom kod Armenije dok je Hrvatska u Splitu odigrala 1:1 s Walesom.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati Gulera i Muldura na dok su gosti bez Ivušića, Sučića, Petkovića i Livaje.

Izbornik Turske Stefan Kuntz je u najavi rekao: “Najvažnija stvar za nas je da igramo na domaćem terenu, ako se ne varam, prvi put u Bursi nakon 11 godina. Vjerujem da će to utjecati na našu izvedbu na terenu. Bit će to drugačija utakmica u odnosu na onu protiv Armenije. Igramo kod kuće i 40 tisuća navijača bit će uz nas. Naš protivnik je jedna od najboljih momčadi na svijetu. Hrvatska je individualno snažna i nismo favoriti. Ali, želimo se uspoređivati s najboljima na svijetu i za nas će to biti dobar test.”

Strateg Hrvatske Zlatko Dalić je dodao: “Turska ima sjajne pojedince, izbornik je donio red i disciplinu. Imaju kvalitetu, riješili su Armeniju. Turska je bolja od Walesa, igraju kod kuće, morat ćemo se bolje i organiziranije braniti. Ne očekujem jednosmjernu utakmicu kao na Poljudu, moramo biti jako oprezni. Utakmica će biti zahtjevnija jer su Turci sigurno kvalitetniji od Walesa.”

Glavni sudac utakmice je Andreas Ekberg iz Švedske kojem će pomagati sunarodnjaci Fredrik Klyver, Niklas Nybeg i Granit Maqedonci dok će u VAR sobi biti Nijemci Christian Dingert i Mike Pickel. Kontrolor suđenja je Konrad Plautz iz Austrije, a delegat Fernand Meese iz Belgije.