Search
Close this search box.

Leicester City – Druga strana bajkovite priče?

Pet je kola do kraja jedne od najnevjerojatnijih sezona engleske Premier lige. Svi koji prate nogomet sa simpatijama gledaju na pohod Leicestera ka prvoj tituli u povijesti kluba. Logično, u Britaniji jedna su od najvećih sportskih priča, a medijske kuće iz tjedna u tjedan trude se izvući poneki novi ilrsquo; stari detalj iz klupske povijesti, koji bi cijeloj priči dodao još malo bajkovitog tona.

Međutim, ovih dana, u medijima je ponovno aktualna tema koja u određenoj mjeri baca mrlju na ključnu sezonu bajkovite priče Lisica. Riječ je o procesu kojeg Football League vodi protiv kluba iz Leicestera zbog moguće povrede FFP-a(Financijski Fair Play) još iz sezone 2013./2014.. Sezona je to u kojoj je Leicester ostvario plasman u Premierligu, a sporna stavka u financijskom izvještaju Lisica je posao koji su sklopili sa tvrtkom Trestellar Ltd u siječnju 2014. godine.

Podsjetimo, FFP kojeg propisuje Football League ne dozvoljava klubovima iz Championshipa poslovanje s gubitkom većim od 8 milijuna funti; sve u cilju suzbijanja preplaćivanja igrača, i nerealnog poslovanja koje klubove dugoročno vodi u propast. Pri ocjenjivanju ispunjenja kriterija FFP-a gubitke klubova ne umanjuje se za novac koji vlasnik kluba istom pozajmljuje, niti za novac od sponzora, za čiji se isplaćeni iznos utvrdi da ne predstavlja realnu tržišnu cijenu.

Tu dolazimo do problema u cijeloj priči o sezoni u kojoj je Leicester osigurao plasman u najviši rang. Sezonu prije naime, klub je prijavio gubitke u iznosu od 34 milijuna funti. S obzirom da je klub zadržao postojeći kadar, te u siječnju 2014. doveo Riyada Mahreza za 560.000 funti, malo tko je očekivao da će Lisice ispuniti zahtjeve FFP-a. No, u financijskom izvještaju za 2014. klub je prijavio gubitke u iznosu od 21 milijun funti. Taj iznos umanjen za troškove koje Football League tolerira ( premije igračima za plasman u viši rang, ulaganje u akademiju i ostali troškovi iste) predstavljao je gubitke koji su u okvirima propisa FFP-a.

I tu se vraćamo na gore spomenutu tvrtku Trestellar Ltd. U izvještaju za 2014. Leicester je prijavio porast pod stavkom sponzorstva, oglašavanja i ostalih prihoda za približno 11 milijuna funti u odnosu na 2013. kada su ukupni prihodi od navedenih stavki iznosili 5.2 milijuna funti. Ovaj ogroman porast u toj stavki prihoda klub može zahvaliti poslu kojeg je sklopio s tvrtkom Trestellar Ltd. Barem tako špekuliraju mediji s obzirom da su špekulacije sve što im preostaje jer službeni detaljni financijski izvještaji Leicestera još uvijek nisu dostupni javnosti. Klub je dakle 2014. godine Trestellaru prodao prava na tržišni plasman brenda kluba (sponzor na dresu i ime stadiona) u Velikoj Britaniji te na Dalekom istoku. Službeno su objavili kako je posao sklopljen s ciljem brendiranja kluba kako na domaćem tako i na azijskom tržištu. Iza te tvrtke, koja je osnovana 2013., te nema vlastitu internet stranicu niti telefonski broj, stoji Sir Dave Richards – bivši predsjednik Premier lige i blizak prijatelj vlasnika Leicestera, tajlandskog biznismena Vichaija Srivaddhanaprabha. Sir Richards je bio direktor tvrtke tri mjeseca od njenog osnutka, nakon čega je tu poziciju preuzeo njegov sin, David Richard Jr. Treba spomenuti da se Sir Richardsa često dovodilo u kontekst sa funkcijom predsjednika Leicestera, što se nikada nije ostvarilo. Međutim niti vlasnik kluba, nitrsquo; sam Richards nisu tajili da je bivši predsjednik Premier lige, često pružao savjetodavne usluge Srivaddhanaprabhu po pitanju upravljanja klubom. Tvrtka Trestellar Ltd, čije je prijavljeno sjedište na lokaciji jedne druge Richardsove tvrtke (Glue), otkupljena prava za plasiranje klupskog brenda na tržišu, prema izvještajima kluba za narednu sezonu 2014./2015. prodala je tvrtki klupskog vlasnika Leicestera, King Power. Cijela ova zavrzlama izazvala je revolt među ostalim drugoligašima, koji su te sezone smanjivali budžet za plaće igrača kako bi ispunili uvjete FFP-a, dok je Leicester isti dodatno povećao, iako je imao prijavljene velike gubitke prethodnu sezonu. U izvještaju za sezonu 2013./2014. klub je naime prijavio porast troškova plaća igračkog kadra. Taj trošak iznosio je 36 milijuna funti, što je za 5 milijuna veći iznos od čitavih klupskih prihoda te godine. Mediji su pokušali dobiti službeno objašnjenje Football Leaguea o procesu koji se vodi protiv Leicestera no jedini odgovor koji su dobili jest taj da je cijeli proces i dalje u tijeku. Službeni Leicester ne negira prodaju prava tvrtki Trestellar, ali tumačenja financijskog izvještaja za prošlu godinu iz kojeg je vidljivo da je tvrtka kojoj su prodali prava na plasman klupskog brenda ta ista ponovno preprodala tvrtki koja je vlasnik kluba, odbija komentirati.

Osim engleskih drugoligaša i javnost se pita je li u cijelom poslu sa Trestellarom sve bilo čisto. Sumnje u lukavo izbjegavanje kršenja FFP-a i financijskih sankcija koje bi stigle klub i dalje su aktivne i opravdane, sve dok Football League ne zaključi slučaj. Trebamo primjetiti da i u slučaju dokazanog kršenja FFP-a i ne priznavanja ove stavke prihoda iz tadašnjeg financijskog izvještaja, klub neće pretrpjeti nikakve sankcije. Naime za razliku od Football Leaguea, Premier liga nema FFP propise kojih se klubovi trebaju pridržavati, stoga bi u slučaju potvrde kršenja FFP-a Leicester bio kažnjen samo u slučaju da ponovno ispadne u drugu ligu. S obzirom na nevjerojatnu ali realnu priliku za osvajanjem naslova jasno je da su Lisice, ako su i sudjelovale u mutnim poslovima, ovaj put prošle bez posljedica.

Tino Roso


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter