Leovac i Beljo strijelci za slavlje Osijeka nad Hajdukom, Livaja zabio za ‘Bile’

U posljednjem dvoboju programa 7. kola SuperSport HNL-a Osijek je u Gradskom vrtu rezultatom 2-1 (2-0) svladao Hajduk i tako stigao do drugog ligaškog slavlja, nanijevši ovim rapsletom gostima drugi poraz.

Za prekid niza od pet ligaških susreta bez slavlja slavonskog prvoligaša zabijali su Marin Leovac u 23. te Dion Drena Beljo iz kaznenog udarca u 41. minuti, dok je jedini pogodak za goste s bijele točke u 73. minuti zabio Marko Livaja.

Generalno smo gledali veliku borbu na terenu te u prvom dijelu ambicioznu igru s obje strane, a tijekom tog razdoblja Osijek je uspio iskorisiti svoje prilike, dok je drugi dio u potpunosti pripao gostima koji (uz dva opravdano nepriznata pogotka) usprkos dominaciji nisu uspjeli stići barem do boda.

Domaćini u današnjem dvoboju nisu mogli računati na Bralića i Topčagića dok su gosti bili bez kapetana Lovre Kalinića od kojeg je traku ponio Marko Livaja.

Prvo veće uzbuđenje u posljednjim trećinama vidjeli smo u 5. minuti kada je napad gostiju iz dubine po desnoj strani povukao Awaziem koji je odigrao oštru loptu lijevo u šesnaesterac prema Kaliniću, domaćini su uspješno odbili ali samo prema Kaliku koji pod pritiskom suparnika nije uspio kvalitetno zapucati te je njegov slabašan pokušaj završio pored prve vratnice.

U 8. minuti ponovno je Hajduk imao priliku konkretnije zaprijetiti vratima Ivušića. 25-godišnji Nigerijac ovaj put je puno preciznijim dodavanjem između braniča domaćina pronašao Kalinića, ali devetka ‘Bilih’ unutar šesnaesterca lošim prvim dodirom gubi posjed.

Uzvratio je Osijek minutu poslije svojim prvi do kraja odigranim izlaskom u posljednju trećinu kada je Fiolić u završnici probio lijevu stranu gostujuće obrane te opasno ubacio u sredinu, ali u raspletu te akcije u konačnici je svirano zaleđe.

Generalno smo gledali izjednačen dvoboj, ali posjedom ipak nešto dominantnije i napadački nešto konkretnije goste. Dobru akciju po lijevoj strani napada ‘Bijelo-Plavi’ su odigrali u 11. minuti kada je u završnici sa sedamanest metara u okvir zapucao Kleinheisler, ali nedovoljno snažno i precizno za sigurnog Sentića.

Veliku priliku za vodstvo Dambrauskasova momčad je imala u 16. minuti kada se Livaja lijepim potezom probio na desnoj strani napada i odigrao za Biuka kojem je udarac sa sedam metara sjajnom refleksom reakcijom zaustavio Ivušić.

U velikom broju je Hajduk izašao u napad pri isteku 22. minute, ali Krovinović je lošom odlukom omogućio Škoriću oduzimanje posjeda i izlazak u brzi kontranapad preko kojeg su domaćini stigli do vodstva. Upravo je kapetan Osijeka odigrao preciznu dijagonalu lijevo na rub šesanesterca za Kleinheislera koji ide prema vratima, lijepim driblingom vara čuvara Awaziema i igra prizemno na rub šesnaesterca odakle Leovac mirno postavlja nogu i preciznim prizemnim udarcem pogađa sam donji bliži kut za 1-0 ‘Bijelo-Plavih’. 34-godišnjem braniču to je bio prvijenac u dresu slavonskog prvoligaša, ukupno 7. pogodak u 108. S/HNL nastupu.

Goste je primljeni pogodak evidentno šokirao no ubrzo su ponovno počeli vrlo aktivno tražiti prostor prema naprijed, no bez većeg uspjeha. U ovom periodu susreta uglavnom smo bilježili pravovremeno otklonjene ubačaje s obje strane. Gostima je najviše problema radio vrlo inspirirani Kleinheisler koji je učestalim driblinzima i probijanjem linija stvarao pomutnju na desnoj strani gostujuće obrane.

Upravo je poslije još jednog ‘trenutka inspiracije’ Kleinheislera, koji se u 39. minuti odlučio probiti između četiri igrača Hajduka, po ulasku u šesnaesterac zaista naivnim startom ga ruši Grgić te sudac Ante Čulina odmah pokazuje na bijelu točku. Uskoro su njegovu odluku potvrdili i VAR kolege, a siguran je izvođač za 2-0 bio Beljo koji je u 41. minuti mirno i snažno poslao loptu po sredini vrata. 20-godišnjem napadaču to je bio već peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 21. u 55. S/HNL nastupu.

Odličan proboj po desnoj strani napada Lovrencsics je napravio u 44. minuti te ubačajem u sredinu pronašao Kalinića koji pod pritiskom suparnika loše na desetak metara zahvaća loptu i šalje istu iz izgledne situacije pored okvira vrata.

Do kraja smo vidjeli još jednu prijetnju Osijeka kada je na isteku prve i jedine minute nadoknade Fiolić s lijeve strane napada odigrao naprijed prema sredini za Kleinheslera, poslije starta protivnika ‘odbijanac’ dolazi do Caktaša koji je u trku iz prve uputio snažan udarac s dvadeset metara i poslao loptu malo iznad okvira vrata.

U nastavak se ušlo s promjenama na obje strane. Bjelica je u svlačionici bio primoran ostaviti Škorića umjesto kojeg je na teren poslao Barišića, dok je Dambrauskas umjesto Biuka i Lovrencsicsa uveo Sahitija i Mikanovića.

Već u drugoj minuti drugog poluvremena zaprijetio je Osijek. Na ubačaj rukom sa strane izigrana je desna strana gostujuće obrane, Beljo je atraktivno petom uspio spustiti loptu za Kleinheislera koji je iskosa sa sedam metara pucao snažno u suprotni kut, ali Sentić se iskazao kvalitetnom obranom.

Dominirao je u ovom periodu Hajduk događanjima na terenu, ali Osijek se kvalitetno branio i pravovremeno zatvarao pokušaje dolaska u konkretniju situaciju gostiju. Uzvratili su ‘Bili’ velikom prilikom za pogodak u 53. minuti kada su Melnjak i Krovinović duplim pasom izigrali desnu stranu domaće obrane, u završnici se Melnjak sjurio u peterac i stigao do lopte, ali mu je pravovremenim bacanjem ‘u udarac ušao’ Ivušić i time sačuvao mrežu, zaradivši pri tom i prekršaj.

Dvije minute poslije gosti su odigrali dugu i odličnu akciju te u završnici preko Kalinića, Mikanovića i Sahitija izigrali unutar šesnaesterca lijevu stranu gostujuće obrane, Sahiti je matirao Ivušića za slavlje, ali pogodak u konačnici opravdano nije priznat zbog zaleđa Kalika u ranijoj fazi akcije.

Bjelica je u 59. minuti s terena odlučio povući Caktaša i Fiolića, a na isti poslati Žapera i Brleka na što je Dambrausksas odgovorio u 68. minuti kada je izvadio Kalinića i Grgića, a uveo Mlakara i Fossatija.

Gosti su visoko postavljenom linijom konstantno nastojali što prije prebacivati igru u posljednju trećinu gdje su u velikom broju napadali suparnike, ali Osijek se uglavnom uspijevao braniti te zaustavljati konkretnije dolaske u završnicu.

Veliku priliku za pogodak kreirali su ‘Bili’ u 70. minuti kada je u viosokom pritisku Krovinović oduzeo posjed na lijevoj strani napada te se našao u samoj završnici na kvalitetno dodavanje Livaje, ali njegov udarac u trku iz prve s dvanaest metara uspješno je obranio Ivušić.

Usred ovog pritiska svega dvadesetak sekundi poslije Leovac u novoj gužvi u šesnaestercu neopreznim startom s leđa ruši Awaziema te Čulina drugi put na susretu svira najstrožu kaznu. Siguran izvođač za 2-1 bio je Livaja koji je mirno pospremio loptu u lijevi kut pod gredu za svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 38. u 54. S/HNL nastupu.

Osijek u drugom dijelu, osim prilike na samom početku, zaista nije nastojao igrati rizično prema naprijed te od ‘Bijelo-Plavih’ nismo vidjeli nijedan konkretniji dolazak naprijed u ovom periodu.

U 83. minuti je gostima drugi put na susretu nepriznat pogodak. Velika je pomutnja vladala u šesnaestercu domaćina nakon prekida Hajduka, Krovinovićev ubačaj s lijeve strane ‘desno izvučeni’ i usamljeni Elez je glavom prebacio lijevo prema petercu gdje se od Lončara lopta odbija od Melnjaka do Čoline kojem udarac glavom s ruba peterca čudesno brani Ivušić. U nastavku gužve na ubačaj Sahitija Livaja glavom pogađa vratnicu, a tu loptu u mrežu zakucava Mlakar. Dugo su VAR suci provjeravali situaciju i u konačnici zbog zaleđa Čoline pogodak ‘Bilih’ nije priznat.

Digao je evidentno ovaj trenutak domaćine koji su do kraja izgledali dosta smirenije u obrambenim zadaćama, ali i nešto hrabrije i rizičnije izlazili u pokušaje napada. Tako smo u drugoj od deset minuta nadoknade vidjeli i dobru situaciju za Osijek kada na Žaerov udarac završava u korneru, a poslije istog Brlek na ubačaju ne uspijeva reagriati u dobroj situaciji u sredini šesnaesterca.

Hajdukov pritisak bio je stalan, ali Ivušić je u ovom razdoblju imao posla ‘samo’ s pokušajima Sahitija koji je u 94. i 98. minuti na lijevoj strani napada imao dvije čiste situacije za udarac, ali oba puta pucao je nedovoljno precizno i snažno pa domaći vratar nije imao težak posao.

Bilo je to i posljednje spomena vrijedno iako gosti do kraja nisu odustajali od napada, ali obrana domaćina je bez većih problema posao privela kraju i tako u velikom okršaju sačuvala važnu pobjedu za svoj klub.

U sljedećem kolu Osijek je domaćin Šibeniku koji je ranije danas na Šubićevcu poražen od Dinama (1-2) dok će Hajduk na svom Poljudu ugostiti Slaven Belupo koji je u ovom kolu svladao Lokomotivu u gostima (0-1) te s 14 bodova na kontu drži drugo mjesto na ljestvici.

Osijek – Šibenik (21:05)
  3. rujna, Istra 1961 – Lokomotiva (18:55)
    Hajduk – Slaven Belupo (21:05)

Derbi susretom Osijeka i Hajduka koji u Gradskom vrtu počinje u 21:05 zaključit će se sedma dionica SuperSport Hrvatske nogomet lige.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Bralića i Topčagića dok su gosti bez Lovre Kalinića. Uz to su potreseni tragičnom smrti oca njihova najboljeg igrača Marka Livaje.

Trener Bijelo-plavih Nenad Bjelica je u najavi rekao: “Želimo biti na nivou prvog poluvremena iz Maksimira, ali utakmica traje 90 minuta i moramo 90 minuta zadržati tu koncentraciju i razinu igre koju smo imali. Igrali smo protiv suparnika koji je pokazao svoju kvalitetu i ovaj tjedan, mogli smo se nositi s njima, mogli smo se nositi i s Hajdukom, ali samo kada smo bili na pravoj razini energije, agresivnosti i discipline u igri. Kada je tako možemo očekivati dobru utakmicu i nadati se osvajanju tri boda.”

Njegov kolega na klupi Bilih Valadas Dambrauskas je izjavio: “Moramo biti spremni. Ovo je veliki izazov za nas. Profesionalci smo i moramo prebaciti fokus s Villarreala na Osijek. Bilo je vrlo emotivno, teška utakmica, ali znamo što nas čeka u Osijeku. Moramo pokazati svoje najbolje lice u Gradskom vrtu. Pogled na ljestvicu nas ne smije zavarati. Osijek ima kvalitetu i pitanje je trenutka kada će krenuti prema gore. Imali su problema s ozljedama, a siguran sam da im je Hajduk veliki motiv. Moramo biti spremni na tešku bitku. Prošle sezone smo tamo remizirali. Želimo pobijediti.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čulina iz Zagreba kojem će pomagati Dario Kolarević (Zagreb), Ivan Starčević (Bjelovar) i Patrik Kolarić (Čakovec) dok će u VAR sobi biti Fran Jović i Luka Pušić iz Zagreba. Delegat susreta je njihov sugrađanin Ivan Vukojević, a kontrolor suđenja Zlatko Šimčić (Koprivnica) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Jurica Jurjević.