Liga prvaka: Dinamo ‘razbio’ Ferencvaros i osigurao grupno natjecanje u Europi (VIDEO)

U uzvratnoj utakmici trećeg pretkola Lige prvaka Dinamo je rezultatom 0-4 (0-1) svladao Ferencvaros u Budimpešti i tako s ukupnih 5-1 prošao u play off elitnog europskog klupskog natjecanja.

Ovim ostvarenjem Bjeličina je momčad, s obzirom na činjenicu da poraženi iz play off faze LP-a natjecanje nastavlja u skupinama Europske lige, neovisno o ishodu u posljednjoj kvalifikacijskoj utakmiciosigurala nastup u Europi.

Pogotke za veliko i uvjerljivo slavlje Dinama danas su postigli Ademi, Petković, Olmo i Gojak.

Utakmica je otvorena velikim prilikama na obje strane. Prvo su domaći u drugoj minuti preko Nguena zaprijetili, no Livaković je siguran u reakciji i čuva mrežu netaknutom.

Ubrzo je uslijedio veliki pritisak Dinama, koji nije konkretnije iskoristio nekoliko paničnih reakcija u petercu gostiju, bilježimo oštar prizeman udarac Hajrovića s nekih petnaest metara, no Dibusz zaista kvalitetno reagira i iz samog kuta odbija loptu u korner koji Bjeličina momčad nije ozbiljnije iskoristila.

U 8. minuti Nguen ponovno bježi obrani Dinama, upućuje iz prve udarac s nekih dvanaest metara iskosa, no Livaković dobro reagira i odbija u ubačaj iz kuta za goste.

Dinamo do rezultatske prednosti stiže pogotkom Arijana Ademija u 16. minuti. Izveo je Leovac ubačaj sa strane, Oršić uz malo sreće uspješno dodaje za Olma koji lijepim dodavanjem kroz obranu gostiju igra za Ademija u prostor, a 28-godišnji kapetan gostiju udarcem iz prve s nekih šest metara matira Dibusza za 0-1 i svoj šesti euro pogodak u 61. euro nastupu u dresu Dinama.

Uslijedio je period dosta žestoke i nepovezane igre s obje strane, te kratak pritisak Ferencvarosa, no domaći tijekom tog razdoblja nisu uspjeli zaprijetiti Livakoviću. Tek je spomena vrijedna situacija iz 33. kada je Zubkov dobio odličnu loptu u prostor u šesnaestercu gostiju, no njegov prvi dodir s loptom bio je očajan i obrana Plavih mirno u konačnici čisti potencijalno vrlo opasnu situaciju.

Olmo je u 38. iz prekida s nekih tridesetak metara poslao upotrebljivu loptu u šesnaesterac domaćih, Dilaver je najviši u skoku i glavom slabašno prosljeđuje u ruke sigurnog Dibusza.

U 41. Lovrencsics prolazi pored Leovca i odlično ubacuje u sredinu, no na drugoj vratnici je u reakciji siguran Stojanović koji odbija u korner.

U posljednjim sekundama prvog poluvremena (minuta sudačke nadkonade) Ferencvaros je bio najbliže pogotku, Siger je uputio plasiran udarac s nekih 18 metara i pogodio vratnicu.

Dinamo je drugo poluvrijeme otvorio hrabrijim pristupom koji mu se isplatio već u drugoj minuti nastavka. Orišić je u kontri odlično probio desnu stranu domaće obrane i kvalitetno odigrao u sredinu za Petkovića, koji u padu s nekih sedam metara pogađa bliži kut Dibuszovih vrata za 0-2 Dinama i svoj peti euro gol u dresu Plavih, treći u ovoj sezoni.

U 49. odlični Oršić ponovno probija desnu stranu domaće obrane i upućuje snažan udarac, no Dibusz brani.

Šokirane domaćine u 55. je minuti praktički dokrajčio Daniel Olmo svojim trećim ovosezonskim euro pogotko (petim ukupno). Ponovno su Plavi odlično kapitalizirali ubačaj sa strane i nakon akcije Ademija i Olma, 21-godišnji Španjolac udarcem s četrnaest metara šalje loptu u bliži kut za 0-3.

U 65. Rebrov radi prvu promjenu, umjesto Nguena je u igru ušao Roland Varga.

Tri minute poslije drugi je žuti karton, zbog starta laktom u glavu u duelu s Petkovićem, dobio Eldar Čivić i tako ostavio svoju momčad s deset igrača na travnjaku.

U 71. su uslijedile dvije promjene, kod Dinama je igru napustio kapetan Arijan Ademi, a ušao Gojak, dok je kod domaćih je umjesto Škvarke ušao Heister.

Gojak se u 75. pored Blažića uspio izboriti za udarac iz teške pozicije, Dibusz brani i odbija u korner nakon kojeg je dalekometnim pokušajem prijetio Hajrović, domaći vratar i to brani.

Dvije minute poslije Lovro Majer ulazi umjesto Izeta Hajrovića.

Četvrti pogodak u mreži potpuno bezidejnog Ferencvarosa u nastavku postigao je Amer Gojak u 79. minuti. Uputio je Majer snažan dalekometni udarac, Dibusz loše reagira i lopta se odbija do Gojaka, koji preciznim udarcem s vrha šesnaesterca postiže svoj treći pogodak za Dinamo u europskim natjecanjima.

U 84. treneri su obavili posljednje izmjene u momčadima, kod domaćih je umjesto Signevicha je ušao Boli, a kod gostiju travnjak napušta Olmo, kojeg je zamijenio Šitum.

Mogao je Dinamo i do petog pogotka u velikom slavlju protiv Ferencvarosa, no Bruno Petković u 89. minuti promašuje kazneni udarac. Isti je dosuđen nekoliko trenutaka ranije nakon duela Heistera i Oršića.

Plavi su tako odličnom predstavom u Budimpešti osigurali prolazak u play off fazu Lige prvaka u kojem ih čeka norveški predstavnik Rosenborg, koji je danas rezultatom 3-1 i ukupnih 6-2 osigurao prolazak protiv Maribora.

Prvi susret igra se na Maksimiru 20. ili 21. kolovoza, uzvrat je sedam dana kasnije u Norveškoj.

Hrvatski prvak Dinamo danas s početkom u 20 sati u Budimpešti protiv Ferencvarosa igra uzvratni susret trećeg kola kvalifikacija za Ligu prvaka.

Utakmica u Zagrebu okončana je bez pobjednika rezultatom 1-1.

Mađarski prvak tijekom europskih obveza nije igrao domaće prvenstvo, tako da su i pred uzvrat s Dinamom Rebrov i njegova momčad imali potpuni mir i fokus na današnju utakmicu.

Bjeličina je momčad, s druge strane, odradila teško gostovanje u Osijeku, gdje je u izmijenjenom sastavu odigrala neriješenih 1-1.

Glavni sudac današnje utakmice je Francuz Guillaume Debart.

Treneri Sergey Rebrov i Nenad Bjelica na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave:

Ferencvaros klupa: Grof (GK), Frimpong, Ihnatenko, Bole, Hiester, Boli, R. Varga

Dinamo klupa: Zagorac (GK), Majer, Gavranović, Gojak, Šitum, Theophile-Catherine, Lešković