Livaja donio Hajduku slavlje na Maksimiru (VIDEO)

Hajduk je slavio u prvom ovosezonskom najvećem derbiju hrvatskog sporta. Pred 9.914 gledatelja na Maksimiru u sklopu 18. kola HT Prve lige Bili su slavili protiv Dinama pogocima Marka Livaje u 60. i Emira Sahitija u 94. minuti susreta.

Izabranici Valdasa Dambrauskasa su tako došli do pet uzastopne pobjede pod njegovim vodstvom kojim su na prvenstvenoj ljestvici uz odigranu utakmicu više preskočili Plave. Privremeni strateg Dinama Željko Kopić neće pak po dobru pamititi debi na klupi zagrebačkog kluba.

Livaja je u 3. minuti na drugoj stativi pronašao Ljubičića koji nije uspio ozbiljnije zaprijetiti goli Plavih nakon čega je pomoćni sudac signalizirao prethodno zaleđe.

Kontru Dinama u 21. minuti nakon dodavanja Ademija zaključio je Menalo koji je s desetak metara iskosa pucao pokraj stative.

Dvije minute kasnije Katić je s dvadesetak metara iskosa pokušao iznenaditi Livakovića, no vratar Dinama sigurno brani.

Sudac Lovrić je tek u 24. minuti dosudio prvi prekršaj na utakmici nakon što je na 17 metara Menalo laktom srušio Biuka. Iz slobodnog udarca odlično je pucao Livaja gađajući suprotni kut, ali Livaković paradom odbija loptu u korner.

Nakon udarca iz kuta lopta se odbija do Fossatija koji je pucao iz daljine za još jednu sigurnu obranu Livakovića.

Lovrencsics je u 25. minuti odlično ubacio za Biuka čiji udarac glavom iz peterca s druge stative odlazi malo pored stative. Bila je to velika prilika za goste da dođu do vodstva.

Mišić je u 30. minuti pucao sa 16 metara iskosa, no nije bio dovoljno precizan i lopta je otišla visoko iznad gola.

Pet minuta kasnije Ljubičić je u šesnaestercu gurnuo loptu kroz noge Theophileu, no ispriječio se Šutalo koji je u posljednji trenutak otklonio opasnost.

Uzvratio je Dinamo u 38. minuti kada je Ademi pucao s ruba kaznenog prostora, a njegov pokušaj blokirao je Katić.

Nakon ubačaja iz kornera dvije minute kasnije lopta dolazi do Šutalo koji je spretno pucao iz okreta sa šest metara, ali ravno u vratara Kalinića.

U 41. minuti Livaja pada na rubu kaznenog prostora poslije duela s Moharramijem, no sudac Lovrić i VAR soba nisu se oglasili.

Minutu kasnije Fossati je odlično dubinski proigrao Ljubičića koji je zaobišao Livakovića, no lopta mu je pobjegla prema gol liniji tako da nije uspio uputiti udarac.

Dinamo je u drugo poluvrijeme ušao s dva nova igrača. U svlačionici su ostali Moharrami i Menalo, a u igru su ušli Ristovski i Gojak. Upravo je Gojak u 50. minuti pucao sa 17 metara iskosa, ali Kalinić je spreman na njegov pokušaj.

Udarac iz daljine je u 53. minuti okušao i Atanasov, ali kao i njegov kolega Livaković je upisao sigurnu obranu.

Isti igrač je minutu kasnije okomitim dodavanjem uposlio Livaju koji je krenuo prema golu Dinama, no dobrom reakcijom iskazao se Theophile koji je zaustavio njegov prodor.

Oršić je u 56. minuti probio po lijevoj strani nakon čega je ubačajem tražio Ivanušeca, no on glavom nije dobro zahvatio loptu tako da nije uspio uputiti udarac prema golu Bilih.

Hajduk u vodstvo dolazi u 60. minuti kada je Elez dubinskim proigravanjem uposlio Livaju koji se izborio za loptu pored Theophilea, a onda je prebacio loptu preko Livakovića te je poslao u mrežu Dinama.

Ubačaj Tolića u 66. minuti se odbija do druge stative gdje je loptu primio Petković, no njegov udarac blokirao je Elez. Minutu kasnije Štefulj je ubacio za Andrića koji s deset metara glavom šalje loptu iznad prečke.

Zaprijetio je potom i Petković iz slobodnog udarca s oko 25 metara iskosa, uspio je prebaciti živi zid, ali lopta je otišla pored gola. Petković je pokušao i u 82. minuti kada njegov udarac sa 17 metara od bloka odlazi u korner.

Petković je u 85. minuti proigrao Ivanušeca koji je s lijeve strane uputio oštru loptu u peterac, no Tolić je nije uspio dobro zahvatiti i skrenuti u gol Hajduka.

Domaćini su napravili pritisak te je u 91. minuti šansu imao Štefulj koji je sa sedam metara glavom pucao pored gola.

Hajduk je pobjedu potvrdio u 94. minuti kada je Livaja odličnom povratnom loptom asistirao za Sahitija koji je s desetak metara matirao Livakovića.

Osamnaesto kolo će sutra od 18 sati na Aldo Drosini u Puli zaključiti Istra 1961 i Lokomotiva.

U sklopu 18. kola HT Prve lige od 17:30 u Maksimiru počinje najveći derbi hrvatskog sporta, sraz Dinama i Hajduka. Bit će to njihov prvi ovosezonski međusobni dvoboj obzirom da su Plavi zbog europskih obveza odgodili njihov susret koji se u prvom krugu prvenstva trebao igrati na Poljudu.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Franjića dok su gosti bez Posaveca, Čuića, Diamantakosa, Kačaniklića i Eduoka.

Plave će nakon ostavke Damira Krznar danas predvoditi privremeni trener Željko Kopić koji je uoči derbija poručio: “Najbitnije je da je momčad svjesna situacije u kojoj se nalazimo, da moramo zajednički naći put prema kvalitetnijim igrama, prema realizaciji prilika i da se rezultatski dignemo na onu razinu na kojoj Dinamo treba biti. Dinamov cilj uvijek je pobjeda, tako je pripremamo. Svaka je utakmica specifična, može otići na jedan ili drugi smjer, ali na nama je da se što kvalitetnije pripremimo i napravimo sve što je u našoj moći za pobjedu. Poštujem Hajduk kao instituciju, pod novim trenerom se dižu, imaju principe igre kojih se drže. Dolaze motivirani s četiri pobjede u nizu, ali na nama je da se postavimo na pravi način, odigramo pravu utakmicu i na svom terenu, vjerujem pred velikim brojem naših navijača, napravimo sve da ta derbi dobijemo.”

Trener Hajduka Valdas Dambrauskas je pak rekao: “Ako oni budu dobri, to znači da mi nismo dobri i obratno. Imamo svoj plan, bit ćemo spremni i znat ćemo kako napadati i kako se braniti. Mogu utjecati kakav će biti Hajduk, a ne Dinamo. Želimo biti hrabri i odigrati dobru utakmicu. Možeš igrati loše i pobijediti jednu utakmicu. Ako igraš loše nećeš ih dobiti puno. Ako igraš dobro onda ćeš od deset pobijediti u osam, devet utakmica.”

Čast da po prvi puta bude glavni sudac na derbiju dobio je Zdenko Lovrić iz Đakova, a njemu će tom prilikom pomagati Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Osijek) i Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) dok će za VAR biti zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat derbija će biti Darko Kolesarić (Osijek), a kontrolor suđenja Bruno Marić (Daruvar) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Miroslav Marković.