Livaja pogotkom u posljednjim sekundama osigurao Hajduku slavlje nad Goricom

U trećoj utakmici programa 13. kola SuperSport HNL-a Hajduk je pred 3 878 gledatelja u Velikoj Gorici rezultatom 0-1 (0-0) svladao Goricu i tako osmim ligaškim slavljem, uz omjer od osam pobjeda, dva remija i dva poraza – stigao do 26 bodova na kontu, pet manje (uz utakmicu više) od vodećeg Dinama.

Bili su gosti u prvom dijelu dvaput vrlo blizu pogotka, pogađali okvir vrata, a u nastavku je susret odlučio trenutak iz 48. minute kada je Dario Bel nakon intervencije VAR kolega sudio kazneni udarac za Hajduk i isključio Moussu Waguea. Najstrožu kaznu nije realizario Marko Livaja kojem je Ivan Banić mirno obranio pokušaj, ali tri boda i veliko slavlje momčadi Mislava Karoglana donio je upravo Livaja pogodivši za 0-1 u 98. minuti utakmice.

Domaćini u današnjem ogledu na raspolaganju nisu imali Jovičića, a gosti su bili bez Lovre Kalinića, Borevkovića, Dimitrova, Lovrencsicsa, Fossatija, Grgića i Nikole Kalinića.

Uvodno je momčad Igora Angelovskog imala dva dobra dolaska u samu završnicu, ali Steenvodrden i Prokop su u prvih pet minuta igre glavom pucali daleko od okvira Sentićevih vrata.

Ubrzo su gosti preuzeli kontrolu nad događanjima na terenu pa su tako ‘Bili’ do isteka desete minute izborili tri udarca iz kuta, ali konkretnosti u samoj završnici gostiju nije bilo.

U 13. minuti su prvo gosti imali opasan dolazak u posljednju trećinu što su domaćini uspješno otklonili te zatim odigrali kvalitetnu kontru iz koje su izborili korner poslije kojeg je Vojtko s petnaest metara pucao daleko od okvira vrata.

Naredno razdoblje smo obilježili su posjedom dominantni domaćini koji su prilično jednostavno dolazili u posljednju trećinu, prvenstveno probijajući desnu stranu gostujuće obrane preko vrlo aktivnog Fruka, ali braniči Hajduka bez većih su problema Sentića držali potpuno nezaposlenim.

Vrlo blizu pogocima Hajduk je bio u 27. i 29. minuti okršaja kada je Karoglanova momčad dvaput pogađala okvir Banićevih vrata. Prvo je u 27. minuti na ubačaj Melnjaka s lijeve strane Sahiti s deset metera desno iz voleja od travnjaka pogodio gredu, a zatim je dvije minute poslije iz slobodnog udarca s niti sedamanaest metara po sredini, Livaja ‘bombom’ zatresao lijevu vratnicu od koje se lopta sretno odbila u posjed domaćina.

Dario Bel je u 32. minuti sudio kazneni udarac za Goricu i pokazao opomenu Awaziemu zbog navodnog igranja rukom. Poslije akcije na desnoj strani napada lopta se odbila do Mitrovića koji je potegao snažno s dvanaest metara, a udarac mu je bacanjem na osam metara blokirao Nigerijac. Poslije duge tihe VAR provjere (Pejin, Pataki) Bel je otišao pogledati situaciju i na monitor te je promijenio svoju odluku dosudivši opravdano da stoper gostiju nije rukom zaustavio udarac.

Posljednjim uzbuđenjima u prvom dijelu svjedočili smo u drugoj od tri minute nadonade. Prvo je Kalik poslije prolaska iz sredine udarcem s ruba šesnaesterca poslao loptu tik uz desnu vratnicu Banićevih vrata, a zatim se na suprotnoj strani na dodavanje Mitrovića desno u prostor Jurić u trku uspio izboriti za posjed te ‘bombom’ s dvanaest metara zapucati u bliži kut, ali Sentić je spretnom rekacijom uspio odbiti njegov pokušaj u korner poslije kojeg nije bilo posla za 21-godišnjeg gostujućeg vratara.

Nastavak je otvoren promjenom u redovima domaćina, Angelovski je umjesto Suka na travnjak poslao Fruka, a prvim uzbuđenjima svjedočili smo već u 48. minuti kada je Biuk pao uz lijevi rub peterca nakon duela s Wagueom. Bel prvotno nije ništa sudio no uskoro je ponovno pozvan od VAR kolega te je poslije pregleda situacije na monitoru odlučio da je povlačenje 24-godišnjeg Senegalca bilo dovoljno za kazneni udarac i izravni crveni karton.

Udarac s bijele točke je u 52. minuti izveo Livaja, ali Banić ga je dovoljno dugo sačekao i ‘jednostavnom’ reakcijom upisao veliku obranu. Bio je ovo prvi kazneni udarac koji je Livaja promašio u HNL-u, prethodnih šesnaest sigurno je realizirao.

Nakon ovakvog raspleta u samom uvodu drugog dijela Hajduk je očekivano potpuno kontrolirao događanja na terenu te su ‘Bili’ gotovo bez prekida bili u suparničkoj polovici, aktivno tražeći prostor za prijetnju. Prva nakon brojčane superiornosti stigla je u 59. minuti kada se Kalik na dvadesetak metara izborio za posjed te iz sredine odigrao lijevo u prostor za Biuka koji je udarcem iz prve iskosa s četrnaest metara gađao donji suprotni kut, ali Banić je još jednom velikom obranom odbio loptu i sačuvao mrežu netaknutom.

S obzirom na to da je Hajduk usprkos velikom broju igrača u završnici teško dolazio do dobrih pozicija zahvaljujući kvalitetnom branjenju Gorice  iduće spomena vrijedan događaj zbio se oko 70. minute kada je uslijedio novi višeminutni prekid jer je sudac Bel imao problema s opremom za komunikaciju s kolegama.

U 79. minuti su gosti konačno uspjeli kreirati nešto čišće pozicije za prijetnju, ali prvu je nakon snažnog udarca Livaje s petnaest metara blokom zaustavio požrtvovni Suk, a drugu je mirno otklonio Banić upisavši obranu Mlakaru koji je (iz nedosuđenog zaleđa) s desnog ruba peterca loše pucao u bliži kut.

Šest minuta poslije je na ubačaj Biuka Livaja u sredini u velikoj gužvi sa šest metara pokušao zaprijetiti glavom, ali lopta se od bloka Steenvoordena samo dokotrljala do Banića. U 86. minuti na ubačaj iz kuta je skokom u sredini prijetio s osam metara, no i taj pokušaj se od Krizmanića u luku odbio do ruku domaćeg vratara.

Na ulasku u petu od osam minuta nadoknade Hajduk je imao priliku poslije ubačaja Mikanovića za Livaju, ali njegov udarac iskosa iz teške situacije s ruba peterca požrtvovnim je blokom u korner odbio Steenvoorden.

I kada je izgledalo da će domaćini odličnom defanzivnom igrom uspjeti sačuvati mrežu netaknutom u posljednjim sekundama igre je Livaja svojim sedmim ligaškim pogotokm (izjednačio se na vrhu ljestvice strijelaca s Caktašem) donio slavlje ‘Bilima’. Mikanović je s desne strane napada odigrao prizemno u prostor za Mlakara čiji je snažan ubačaj kroz peterac stigao skroz lijevo do Livaje, a on mirno postavio nogu i s dva metra u 98. minuti pogodio za 0-1 i svoj 41. pogodak u 61. S/HNL nastupu.

Gorica u sljedećem kolu gostuje kod Lokomotive dok će Hajduk na Poljudu biti domaćin Dinamu. Prethodno prvenstvenoj obvezi ‘Bikove’ čeka i kup okršaj s Dubravom (18. listopada, 15:00) dok su ‘Bili’ šesnaestinu finala Supersport Hrvatskog nogometnog kupa odradili uspješno svladavši rezultatom 1-5 Tehničar iz Cvetkovca.

Program ovog kola zaključuje se sutrašnjim okšrajima Dinama i Varaždina na Maksimiru (15:00) te Rijeke i Lokomotive na Rujevici (17:10).

Standings provided by Sofascore

U sklopu 13. dionice SuperSport HNL od 19:05 u Velikoj Gorici počinje sraz Gorice i Hajduka. Bit će to njihov prvi ovosezonski međusobni duel obzirom da je onaj iz prvog kruga prvenstva odgođen zbog europskih obveza splitskog kluba te je zakazan za 26. listopada.

Domaćini u današnjem ogledu nemaju na raspolaganju Jovičića, a gosti su bez Lovre Kalinića, Borevkovića, Dimitrova, Lovrencsicsa, Fossatija, Grgića i Nikole Kalinića.

Trener Gorice Igor Angelovski je u najavi rekao: “Igrači su svjesni da prošlu utakmicu nisu bili na svojoj razini. Odradili smo dobru analizu, dečki su dobro reagirali na treninzima i vjerujem da ćemo spremni ući u utakmicu protiv Hajduka te da ćemo se vratiti na razinu igre koju smo imali prije Rijeke. Moramo imati veći posjed lopte, biti sigurniji u pasu i još agresivniji u organizaciji igre. Što se tiče realizacije, ne možemo očekivati da ćemo protiv Hajduka stvoriti 10 šansi već moramo zabiti iz prve.”

Strateg Hajduka Mislav Karoglan je izjavio: “Hajduk je veliki klub, respektiramo sve, ali se bavimo samo sobom. Gorica ima kvalitetne pojedince, ne znam što im se događa i zašto su na zadnjem mjestu na tablici, o tome ne mogu govoriti, bavim se samo svojom momčadi. Očekujemo tešku utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Marjan Tomas (Vladislavci), Kruno Šarić (Županja) i Marin Vidulin (Kanfanar) dok će u VAR sobi biti Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Darko Kolesarić (Višnjevac), kontrolor suđenja Bruno Marić (Daruvar), a časnik za sigurnost ispred Saveza je Marko Svilić.