Livaja u završnici utakmice zabio za pobjedu Hajduka i ispratio Hrvatski dragovoljac u Drugu HNL (VIDEO)

Hrvatski dragovoljac je ispao iz HT Prve lige. U 33. kolu HT Prve lige Crni su na Poljudu poraženi od Hajduka rezultatom 2:1 (1:0) čime su izgubili matematičke šanse da ostanu u najvišem rangu natjecanja.

Junak pobjede Bilih bio je Marko Livaja koji je za tri boda zabio u 87. minuti. Prethodno je domaćine u ranoj fazi susreta u vodstvo doveo Nikola Kalinić, a za privremeno izjednačenje je zabio Matija Frigan.

Izabranici Valdasa Dambrauskasa su 19. ovosezonskom pobjedom barem privremeno smanjili zaostatak za vodećim Dinamom na tri boda te su preskočili Osijek na drugom mjestu ljestvice.

Melnjak je u 4. minuti u kaznenom prostoru gostiju pronašao Livaju koji je s deset metara zakucao loptu pod gredu, no pogodak zbog zaleđa opravdano nije priznat.

Samo minutu kasnije s dvadesetak metara je ponovno pucao Livaja, a Šubarić je uspio odbiti loptu koja je išla u njegov donji desni kut. Nakon ubačaja iz kuta ponovno je s prve stative pucao Livaja, ali lopta od bloka odlazi u još jedan korner.

Uslijedio je novi ubačaj iz kuta Krovinovića u kojem lopta nakon odbijanca dolazi na drugu stativu do Ferra čiji udarac potom brani Šubarić, ali na odbijenu loptu je najbrži Nikola Kalinić koji ju je iz peterca proslijedio u mrežu Dragovoljca za rano vodstvo Hajduka.

Kalinić je zaprijetio i u 9. minuti nakon proigravanja Pukštasa, no iz teške situacije sa sedam metara iskosa je pucao pored gola.

Livaja je u 20. minuti odlično proigrao Čolinu koji u izglednoj prilici pada nakon klizećeg starta Galešića, no sutkinja Martinčić i VAR soba u kojoj je bio Mario Zebec nisu se oglasili.

Domaćini su u 28. minuti bili primorani napraviti prvu zamjenu. Umjesto ozlijeđenog Katića u igru je ušao Simić.

Gosti su prvi udarac uputili u 30. minuti kada je iz Hodža slobodnog udarca pronašao Karricu čiji pokušaj glavom s desetak metara prolazi pokraj gola.

L. Kalinić je pet minuta kasnije nakon neodlučne reakcije Ferra pravovremeno istrčao ispred Karrice te je pokupio loptu malo prije nego što je napadač Dragovoljce stigao do nje. U 37. je iz daljine pucao i Hodža, no to je bio lagan zadatak za golmana Hajduka.

Debitant u redovima domaćih Rokas Pukštas našao se u šansi u 39. minuti nakon što je ukrao loptu Jurišiću, ali nije uspio pogoditi okvir gola. Nedugo potom u prilici je bio i Mikanović, no njegov udarac odlazi visoko iznad gola.

U posljednjoj minuti prvog dijela s više od dvadeset metara udaljenosti je pucao i Brtan za još jednu obranu Kalinića.

Gosti do izjednačenja dolaze u 51. minuti kada je Bristrić pobjegao Melnjaku nekon čega je idealno uposlio Frigana koji je udarcem s deset metara uz pomoć stative matirao Kalinića.

U 54. minuti je udarac iz daljine okušao i Hodža, a Kalinić je upisao još jednu obranu. Samo minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Melnjaka je ubacio za N. Kalinića kojeg u petercu ruši Smolčić, ali suci su ponovno ostali bez reakcije.

Domaći su u dva navrata iz kaznenog prostora zaprijetili u 56. minuti, ali Šubarić dobrim intervencijama spašava svoja vrata. Nedugo potom je nakon povratne lopte Kalinića s ruba šesnaesterca malo poviš gola pucao Simić.

Domaćini su kazneni udarac tražili i u 67. minuti nakon duela Šubarića i Čolina, ali sutkinja Matinčić nije se oglasila.

Ferro je u 80. minuti uputio centaršut koji je prisilio Šubarića da prebaci loptu preko gola.

Hajduk do gola vrijednog tri boda dolazi u 87. minuti kada je Lovrencsics ubačajem s desne strane idealno pronašao Livaju koji glavom s vrha peterca šalje loptu pored Šubarića. Za najboljeg strijelca lige to je bio 23. ovosezonski pogodak, prvi nakon devet utakmica.

Trideset i treće kolo nastavlja se u subotu kada su na rasporedu ogledi Slaven Belupa i Gorice te Šibenika i Rijeke.

U prvom dvoboju 33. kola HT Prve lige od 18 sati na Poljudu će se susresti Hajduk i Hrvatski dragovoljac. Gosti će u slučaju poraza i službeno okončati svoju prvoligašku epizodu obzirom da za Istrom zaostaju devet bodova uz lošiji međusobni omjer. U tri prethodna ovosezonska duela ova dva suparnika uspješniji su bili Bili koji su u Zagrebu slavili s 0:1 i 0:3 dok je u Splitu bilo 2:0.

Domaćini u današnjem ogledu zbog smrti majke ne mogu računati na Sahitija, a Eduok, Atanasov, Vuković i Mlakar su ozlijeđeni dok su Fossati i Biuk kartonirani. U redovima Crnih pak zbog problema s povredama nema Bašića, Čirjaka i Veljače.

Trener Hajduka Valdas Dambrauskas je u najavi sraza izjavio: “Ostale su nam još četiri utakmice za odigrati i ako postoji samo mala šansa mi se moramo nadati da je moguće biti prvi na kraju sezone. Znamo već neko vrijeme da rasplet prvenstva nije samo u našim rukama. Danas je najbitnija utakmica i bez obzira tko je naš protivnik mi uvijek moramo dati najbolje od sebe i pokušati osvojiti sva tri boda.”

Strateg Hrvatskog dragovoljca Dragan Tadić je za SN dodao: “Vjerujem u ove igrače i oni su za mene najbolji, što sa svojom igrom u drugom dijelu sezone i pokazuju. U zadnja četiri kola pokušat ćemo uknjižiti što više bodova, pa što ispadne.”

Glavna sutkinja utakmice je Ivana Martinčić iz Koprivnice kojoj će asistirati Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete), Nikola Kečkiš (Virovitica) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će u VAR sobi biti Mario Zebec (Cestica) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Dražen Posavec (Maruševec), kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Višnjevac), a za sigurnost je ispred HNS-a zadužen Vlado Dominić.