Lokomotiva golovima Kulenovića i Marića svladala Šibenik za koji je deseti put u sezoni poentirao Delić (VIDEO)

U drugom susretu posljednjeg kola 31. izdanja Prve HNL Lokomotiva je na stadionu u Kranjčevićevoj rezultatom 2-1 (2-1) svladala Šibenik i tako dvanaestom prvenstvenom pobjedom potvrdila osvajanje petog mjesta.

U zanimljivom dvoboju Lokomotiva je do (pokazat će se) nedostižne prednosti stigla golovima Sandra Kulenovića u 6. iz kaznenog udarca, te Matea Marića u 29. minuti. Jedini pogodak u posljednjoj utakmici Deana Računice na klubi Šibenika, koji je sezonu na koncu okončao na osmom mjestu s omjerom od 9 pobjeda, 5 remija i 22 poraza, postigao je Ivan Delić u 41. minuti.

23-godišnjem Deliću i 22-godišnjem Kulenoviću, koji su ovu sezonu okončali s po deset pogodaka, ovo je tako bila najučinkovitija Prva HNL sezona u dosadašnjoj karijeri.

Čabrajina momčad je do rezultatske prednosti stigla već u 6. minuti kada je nakon prvog konkretnog dolaska u posljednju trećinu kazneni udarac izborio Stojković. Lijepo je kombinirao s Kulenovićem i izigrao desnu stranu protivničke obrane, u konačnici zakašnjelim uklizavanjem na Stojkovića u šesnaestercu starta Mesa, a Bebek odmah pokazuje na bijelu točku za domaćine. Siguran izvođač za 1-0 i svoj deseti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 17. u 76. Prva HNL nastupu bio je Kulenović.

Šibenik je svoj prvi udarac prema vratima mladog Ukrajinca uputio u 12. minuti, poslije lijepog ulaska Julardžije s desne strane u sredinu, na udarac se s osamnaest metara odlučio Vidović i poslao loptu malo iznad okvira vrata.

Nakon vodstva su ‘Lokosi’ evidentno planski prepustili posjed suparnicima koji su bili aktivni u traženju prostora za ugrožavanje Turbaievskijevih vrata, ali ipak nisu uspješno kroz igru stizali do udaraca. Najbolju svoju situaciju u dotadašnjem dijelu okršaja gosti su imali u 21. minuti kada je na ubačaj Marina iz kuta Šimunović pored Kulenovića na rubu peterc bio prvi na lopti i atraktivno petom proslijedio istu u suprotni kut, tik uz vratnicu.

U 29. minuti Lokomotiva je povećala rezultatsku prednost. Nakon ubačaja iz kuta loptu su gosti kratko odbili natrag do izvođača Stojkovića koji novim ubačajem igra na lijevu stranu gdje je Šimunović ostao usamljen pored Salihua i Marića, potonji je s četiri metra glavom mirno zakucao loptu u bliži kut za 2-0 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni.

Svega nekoliko trenutaka nakon što se krenulo s centra Aliyu je mogao (i trebao?) zabiti za 3-0. Prelijepom dugom loptom ga je u prostor proigrao Marić, Perić je krivom procjenom ‘zaplivao’ u prazno, ali 20-godišnji Nigerijac je loše zahvatio loptu i udarcem iz prve sa sedamanest metara pristojno promašio čitav okvir Đakovićevih vrata.

Dobrom se obranom 20-godišnji Đaković istaknuo u 39. minuti kada je s devetnaest metara nezgodan prizemni udarac uputio Kačavenda, a minutu poslije na suprotnoj strani Delić zabija za 2-1. Perić je bio začetnik akcije, prepoznao je stoper ponuđeni prostor i ‘uvukao’ se do dvadeset metara te odigrao prema Deliću koji se s ‘Mersinajem na leđima’ lijepim potezom okrenuo prema sredini i prekrasno s ruba šesnaesterca pogodio gornji lijevi kut za smanjenje zaostatka i svoj deseti ligaški pogodak u sezoni, četrnaesti ukupno u 89. Prva HNL nastupu.

Iako se i u nastavku igrao vrlo aktivan i zanimljiv nogomet, osim nekoliko kvalitetnih obrambenih reakcija, pravih prijetnji prema vratima nismo vidjeli sve do 64. minute kada se uz dosta slobodnog prostora s preko dvadeset metara na udarac odlučio kapetan gostiju Ćurić, potegao je zaista snažno u gornji desni kut, ali lopta je završila tik pored okvira vrata.

Pet minuta poslije Aliyu je vrlo grubim gaženjem zgloba ozljedio Mesu, koji je morao napustiti igru, Nigerijac je od strane Bebeka ipak bio opomenut samo žutim kartonom za svoju neopreznost.

Na isteku 77. minute gosti su kombiniranjem Marina i Sahitija lijepo izigrali desnu stranu domaće obrane, potonji je u završnici ubacio u peterac gdje ukrajinski vratar vrlo loše reagira te lopta dolazi do Pivarića i Delića, u njihovom duelu rukom je nehotice igrao Pivarić, ali usprkos protestima gostujućeg napadača Bebek i VAR soba su smatrali da nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

Što se prilika tiče izvještaj zaključujemo jedinom izazovnijom Lokomotivinom prijetnjom za Đakovića udrugom dijelu, Kulenović se u 83. minuti poslije prodora po lijevoj strani napada uvukao se u sredinu i pucao s osamnaest metara, ali nedovoljno precizno za sigurnog gostujućeg vratara.

Sezona se zaključuje sutra kada se redom sastaju Rijeka i Hrvatski dragovoljac (15:00), Gorica i Osijek (17:05) te Dinamo i Hajduk na Maksimiru (20:00).

Lokomotiva i Šibenik će prvenstvenu sezonu okončati od 20:05 sati u Kranjčevićevoj. U njihova tri prethodna ovosezonska duela zabilježena su sva tri ishoda. Prvo je Šibenik pobijedio na Šubićevcu s 2:1, potom je u Zagrebu odigran remi (1:1) da bi Lokomotiva u posljednjem ogledu s uvjerljivih 1:4 slavila na gostovanju.

Domaćini u današnjem ogledu na raspolaganju nemaju kartoniranog Soldu te ozlijeđene De Haasa, Cipetića, Maleša i Tucija, a Narančasti su bez Jakoliša i Bačelića-Grgića koji su još uvijek pod klupskom suspenzijom te Grezde i Raka koje muči povreda.

Trener Lokomotive Silivijo Čabraja je rekao: “Završavamo uspješnu sezonu. Moja mlada momčad kontinuirano je vrlo dobro igrala tokom čitave sezone, ravnopravno smo se borili sa svakim klubom, osvajali smo puno bodova protiv klubova s vrha tablice. Naravno, bilo je i očekivanih oscilacija u pojedinim trenucima što je rezultat neiskustva. Etablirali smo nekolicinu mladih talentiranih igrača, gotovo dvoznamenkast broj igrača je ove sezone igrao za reprezentacije u svojim uzrastima. Pred nama je zadnja utakmica protiv nezgodnog protivnika. Respektiramo Šibenik no dati ćemo sve od sebe kako bi u pozitivnom ozračju završili sezonu i potvrdili peto mjesto lige.”

Dean Računica, kojem će ovo biti posljednji dvoboj na klupi Šibenika, je za SD dodao: “Iskreno, nisam zadovoljan onime što smo napravili u ova dva i po mjeseca mog mandata. Cilj nam je bio da primirimo situaciju nakon burnog početka proljetnog dijela sezone i nismo u tome uspjeli. Također, nismo uspjeli napraviti niti bodovni, niti pomak u igri. Ne preostaje nam ništa drugo nego odraditi maksimalno profesionalno utakmicu s Lokomotivom. Nemamo rezultatskog imperativa, ali ćemo probati ostvariti pozitivan rezultat.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će pomagati Kristijan Novosel (Valpovo), Deni Grofelnik (Valpovo) i Martin Turčin (Trsteno) dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Luka Pajić (Rijeka). Delegat susreta je Stipe Doljanin (Hrvace), a kontrolor suđenja Miroslav Vitković (Velika Gorica).