Lokomotiva odličnim izdanjem drugi put u povijesti svladala Rijeku u Rijeci (VIDEO)

U zaostalom susretu 4. kola HT Prve lige Lokomotiva je pred 2 361 gledateljem na Rujevici rezultatom 1-2 (0-1) svladala Rijeku, ostvarivši tako tek drugu pobjedu u povijesti nad ‘Bijelima’ u gostima. Do sada je ‘Lokosima’ to ‘za nogom’ pošlo samo 2013. godine kada su na Kantridi, vođeni Tomislavom Ivkovićem, odnijeli sva tri boda rezultatom 1-3. Rijeci je ovo tek drugi ligaški poraz u sezoni, prvi im je nanio Osijek u 5. kolu odigranom u Gradskom vrtu.

U današnjem srazu odličnim gostima slavlje su osigurali Ivan Milićević i Marko Dabro, koji su Martina Zlomislića matirali u 16. i 58. minuti, a pogodak za momčad Gorana Tomića djelo je trenutno najboljeg strijelca lige – Josipa Drmića, koji je Ivana Nevistića svladao u 83. minuti okršaja.

Već u drugoj minuti igre vratar domaćih Martin Zlomislić bio je zaposlen. Iz prekida s preko trideset metara, s lijeve strane napada, nezgodnu loptu koja je padala desno u peterac ubacio je Enis Cokaj, a 23-godišnjak na vratima Rijeke morao se dobro potruditi da bi otklonio opasnost po svoja vrata. Nekoliko trenutaka poslije Aliyu je poslije ubačaja iz kuta bio na udarcu, njegov prvi pokušaj uspješno je bio blokiran, a iz drugog je pokušaja loptu poslao malo pored vratnice.

Potpuno je Lokomotiva uvodno nadigrala Rijeku, tijekom prvih petnaestak minuta domaćini su konstano imali problema u zatvaranju prostora, primarno na desnoj strani obrane, a nakon još jednog izraženijeg perioda konkretnog pritiska gosti stižu i do ranog vodstva.

Prvo je u 15. minuti na ubačaj odličnog Ivana Milićevića lopta prošla skroz desno do Kačavende, primarno zahvaljujući vrlo lošoj reakciji Vukčevića, ali udarac 18-godišnjaka desno iskosa s ruba peterca u prvi kut ne prolazi pored pravovremeno istrčalog Zlomislića.

23-godišnji Milićević u 16. minuti je prekrasnim slučajnim pogotkom doveo svoju momčad u vodstvo. S preko dvadeset metara pogodio je sam gornji desni kut te je lopta atraktivno od vratnice završila u mreži za 0-1 i njegov drugi pogodak u sezoni i drugi ukupno u 20. Prva HNL nastupu.

Rijeka je prvi put konkretnije zaprijetila u 19. minuti kada je na ubačaj Vukčevića u sredini na sedam metara nakratko nečuvan ostao Abass, ali Milićević ga ipak stiže omesti dovoljno da loptu pošalje samo pored vrata.

Sada smo već gledali ravnopravan dvoboj, odnosno vrlo aktivnu Rijeku u igri prema naprijed, te vrlo opasne goste u otvaranjima i pokušajima kontranapada. U 26. minuti Vukčević ponovno kvalitetno ubacuje s lijeve strane napada, ovaj put je pronašao Čerina, čiji je udarac glavom s desetak metara atraktivno nogom na metar od gol-crte obranio Nevistić. Pritisak ‘Bijelih’ i dalje se nastavio, pa samo minutu poslije bilježimo još jednu dobru situaciju za domaćine. Murić je iz dubine tražio Drmića naprijed, ali lopta je prošla skroz do Vučkića, koji je na trenutak ostao nečuvan, ali iznenađen raspletom nije reagirao dovoljno brzo, te je Cipetić pravovremenim uklizavanjem otklonio opasnost po svoja vrata.

Nakon kvalitetne akcije na desnoj strani napada u 33. minuti ponovno prijeti i Lokomotiva. U završnici je Dabro pucao s četrnaest metara iz okreta i poslao loptu malo pored vratnice.

Do kraja dinamičnog i uzbudljivog poluvremena još smo vidjeli opasan pokušaj Cokaja iz prekida u drugoj minuti nadoknade, ali nakon njegovog udarca, lijevo iskosa s osamnaest metara, lopta je ipak, okrznuvši gornji dio mreže, završila malo, malo iznad okvira vrata.

U nastavak smo ušli sa zanimljivim potezom domaćeg stratega Gorana Tomića, koji je iz igre izvadio Adriana Libera i Joao Escovala, a u igru poslao Jorgea Obregona i Prince Apmema, pozicioniravši ofenzivnog Ganca na desnog bočnog.

Visokim pritiskom nastojala je Rijeka raditi probleme protivniku, ali bez većih problema su ‘Lokosi’ izlazili u sredinu i potencijalne kontre i polukonte, a upravo poslije jednog takvog raspleta gosti stižu do povećanja rezultatske prednosti.

Prvi val kontranapada u 58. minuti domaćini su uspjeli obraniti, kao i još dva pokušaja ubačaja protivnika, ali u završnici Aliyuov drugi ubačaj s desne strane napada pronalazi Dabru, koji u petercu s tri metra prosljeđuje loptu od Ampema u mrežu za 0-2 i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 11. u 60. Prva HNL nastupu.

Ponovno gosti igraju odličnu kontru u 67. minuti, kada je stoper De Haas istrčao skroz u protivnički šesnaesterac te u završnici umjesto udarca tražio desno suigrača, ali njegov pokušaj blokirao je Krešić i tako spriječio potencijalno velike probleme za svog vratara.

Nije nikako Rijeka uspijevala konkretnije pritisnuti Lokomotivu, dapače, nisu ‘Bijeli’ uspijevali ni uspostaviti neku izraženiju dominaciju u igri. Lokomotiva je igrala generalno oprezno u nastavku, ali nisu se gosti ustručavali s velikim brojem igrača dolaziti u završnicu. Prilikama siromašan drugi dio ‘narušen’ je u 79. minuti kada je na ubačaj Kačavende s lijeve strane napada, Kulenović (ušao u 75. umjesto Goričana) s devet metara pucao snažno glavom pod gredu, ali se odličnom intervencijom iskazao Zlomislić.

Pogodak nade u još jedan čudesan preokret Rijeke postigao je (tko drugi) Josip Drmić u 83. minuti okršaja. Izigrali su domaćini gostujuću desnu stranu obrane, u završnici Vukčević savršeno ubacuje u sredinu gdje Drmić na šest metara dobiva skok pored ‘uspavanih’ De Haasa i Mersinaja, te glavom matira Nevistića za 1-2 i svoj deseti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 16. u 26. Prva HNL nastupu.

U 89. minuti Lokomotiva je odigrala još jednu odličnu kontru, ali udarac Raula Florucza je blokiran, a Kulenovićev silovit pokušaj van šesneaesterca otišao pristojno pored vrata. Kontra, Kulenović – treća minuta nadoknade, ponovno velika prilika za Lokomotivu, ali ni ovaj put napadač gostiju nije pronašao okvir, udarcem lijevo s dvanaest metara poslao je loptu pored suprotne vratnice.

‘Totalni nogomet’ za posljedicu je imao još jednu dramatičnu situaciju. U četvrtoj minuti nadoknade Lepinjica je gurnuo loptu lijevo u prostor za Drmića, koji je pokušao vanjskim dijelom kopačke dodati u sredinu, ali se lopta od Cipetića odbija u gredu i u konačnici odlazi van peterca, bez opasnosti po Nevistićeva vrata!

Bila je to i posljednja situacija u ovoj vrlo uzbudljivoj utakmici, u kojoj je Lokomotiva (prema prikazanom) upisala zasluženu pobjedu.

U nedjelju ćemo ponovno gledati ligaški okršaj Lokomotive i Rijeke, današnji suparnici sastaju se u okviru 13. kola u kojem će Lokomotiva biti domaćin ‘Bijelima’.

U zaostalom susretu 4. kola HT Prve lige Rijeka od 17 sati na stadionu Rujevica dočekuje Lokomotivu. Gosti za pobjedu na gostovanju kod Rijeke ne znaju od travnja 2013. godine odnosno već 18 utakmica u nizu.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Galovića, Galešića, Tomečaka i Brauta dok su gosti iz istog razloga bez Solde i Maleša.

Trener Rijeke Goran Tomić je u najavi susreta rekao: “Lokomotiva je ove sezone složila dobru ekipu. Mladi su, puni energije, igraju dobar nogomet i svima mogu zadati probleme. Utakmica zahtijeva drugačiju pripremu, međutim i ova utakmica nosi tri bitna boda. Koliko god je bila bitna utakmica s Dinamom, toliko je bitna utakmica s Lokomotivom.”

Strateg Lokomotive Silvijo Čabraja je izjavio: “Rijeka igra odlično, s razlogom su trenutno prva momčad lige i očekuje nas iznimno zahtjevna utakmica. No imamo i mi štošta za pokazati. Ukoliko od početka do kraja susreta odigramo kako znamo i možemo, ako igrači budu fokusirani i skoncentrirani, te ovoga puta realiziramo svoje prilike, vjerujem da možemo ostvariti pozitivan ishod.”

Glavni sudac utakmice je Dario Kulušić iz Šibenika kojem će pomagati Ivan Mihalj (Velika Gorica), Vice Vidović (Solin) i Jakov Titlić (Potravlje), a u VAR sobi će biti Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta će biti Ante Vučemilović iz Osijeka, a suce će kontrolirati njegov sugrađanin Domagoj Ljubičić.