Lokomotiva preokretom stigla do slavlja nad Slaven Belupom u Kranjčevićevoj (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 33. kola HT Prve lige Lokomotiva je u Kranjčevićevoj rezultatom 3-1 (1-1) svladala Slaven Belupo i tako drugom pobjedom u nizu (sedmom ukupno u sezoni) stigla 29 bodova na kontu, četiri više od posljednjeplasirane Istre i samo dva manje od današnjeg suparnika, koji je sada u nizu od tri ligaška poraza te ‘Farmaceute’ sada u slučaju nepovoljnih raspleta u ostalim utakmicama čeka ‘uključenje’ u borbu za ostanak.

Ne pretjerano prilikama sadržajan, ali uzbudljiv susret gledali smo u Zagrebu. Goste je u vodstvo svojim 108. Prva HNL pogotkom u 9. minuti doveo Ivan Krstanović, a momčadi Samira Toplaka, koja je od 71. minute zbog dva žuta kartona Matea Marića igrala s igračem manje, preokret i pobjedu su donijeli Roko Šimić (25.), Lukas Kačavenda (66.) i Josip Pivarić (91.).

Sraz je po kišovitom vremenu otvoren dosta oprezno s obje strane tijekom prilično spore i bezidejne igre vidjeli smo tek bezopasne dalekometne pokušaje Maleša na jednoj i Glavčića na drugoj strani terena.

Negdje od osme minute počeo je konkretan pritisak gostiju, a svemu je ‘kumovalo’ to što se Lešković u jednom pokušaju izlaska poskliznuo te je ta situacija okončana upravo njegovim odbijanjem lopte u korner, a poslije tog ubačaja iz kuta uslijedio je spomenuti period pritiska tijekom kojeg su ‘Farmaceuti’ stigli i do rezultatske prednosti.

Prvo je u 8. minuti Krševan Santini odlično ‘iščupao’ udarac Bogojevića glavom s deset metara pod gredu poslije ubačaja Glavčića s desne strane napada, a iz tog ubačaja iz kuta Glavčić u petercu pronalazi glavu Krstanovića koji se nije imao potrebu nit pretjerano odraziti da bi u ‘buketu’ sa suigračem Knollom, Šimićem i Petrakom s tri metra matirao Santinija za 0-1 Slavena u 9. minuti i svoj osmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 108. u 283. Prva HNL nastupu.

Narednih nekoliko minuta poslije pogotka gledali smo posjedom dominantne goste, a zatim je uslijedio period dominacije domaćina tijekom kojeg su postigli dva pogotka, od čega im je jedan priznat. Oba puta mrežu Ivana Filipovića zatresao je mladi Roko Šimić.

Sedamnaestogodišnjak je prvo pogodio u 21. minuti na ubačaj Petraka s desne strane napada, no poslije dvije minute VAR suci Tihomir Pejin i Miro Grgić javljaju glavnom Damiru Batiniću da je Lokomotivin napadač bio u zaleđu.

Četiri minute poslije Toplakova momčad ima 1-1. Pivarić je s lijevog ruba šesnaesterca gurnuo loptu u sredinu gdje ju Kačavenda spretnim/sretnim dodirom prosljeđuje lijevo, a Šimić prekrasnim udarcem s petnaest metara pogađa sam gornji desni kut za izjednačenje i svoj treći ligaški pogodak u 22. Prva HNL nastupu!

Uslijedio je dosta siromašan i igrom nepovezan period susreta tijekom kojeg bilježimo tek neprecizan pokušaj Bačelića Grgića desno iskosa s osam metara u 28. minuti.

Općenito su rijetko momčadi dolazile u konkretnije pozicije u posljednjoj trećini tijekom cijelog susreta, uzbuđenja su se događala nakon prekida ili poslije velikih pogrešaka. Tako je bilo i u 38. minuti kada se u pokušaju oduzimanja lopte spotaknuo Papadopoulos i time otvorio prostor Knollu koji je povukao praktički 2na1 situaciju i konačnici se, umjesto na dodavanje desno usamljenom Krstanoviću, odlučio na slabašan prizemni udarac s petnaest metara te time upropastio veliku priliku svoje momčadi.

Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija jer je do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, igre protekla u nadigravanju u sredini terena bez uzbuđenja pred vratarima.

U nastavak smo ušli bez promjena u kadrovima te s dvije uvodne situacije za goste. U 48. prvo dalekometnim udarcem prijeti Bogojević, Santini miran i siguran u intervenciji, a zatim isti igrač minutu poslije ubačajem s desne strana na drugoj vratnici pronalazi Krstanovića koji glavom puca pored vrata.

Momčad Tomislava Stipića gotovo je u potpunosti kontrolirala događanja na terenu, no nisu njegovi igrači nikako uspijevali kreirati dobru situaciju u posljednjoj trećini. Na drugoj strani Lokomotiva tek u 60. minuti izlazi u prvu spomena vrijednu polukontru koju je bezopasnim udarcem s osamnaest metara i ‘zagrijavanjem’ Filipovića okončao Coka.

‘Probudili’ su se u ovom periodu ‘Lokosi’, u 63. minuti Čeliković prizemnim udarcem u suprotni kut malo konkretnije testira sigurnog gostujućeg vratara. Samo minutu poslije Gamarra loše reagira lijevo u obrani, u završnici Cipetić udarcem s četrnaest metara s desne strane šalje loptu pristojno pored suprotne vratnice.

Nadrealno neozbiljno izgledali su gosti u ovoj fazi susreta. U 64. minuti Kim očajnom reakcijom gubi loptu od Kačavende, Šimić prima loptu i puca neprecizno s petnaest metara, Filipović kratko odbija i u drugom pokušaju ispred Šimića uspijeva uhvatiti loptu.

Bila je to samo odgoda neizbježnog. Amaterskom izdanju suigrača u 66. minuti pridružio se i kapetan Paracki koji je izgubio loptu u duelu sa Šimićem i pao na travnjak, Batinić ništa ne sudi, a u završnici Pivarić dodaje desno za Kačavendu koji mirno s jedanaest metara šalje loptu u donji desni kut za preokret Lokomotive i svoj prvijenac u sedmom Prva HNL nastupu!

Glasno su gosti protestirali kod Batinića zbog duela Šimića i Parackog prethodno drugom pogotku Lokomotive, a sve to bilo je i ključni uzrok podignutih tenzija na terenu iz kojih je kao najveći gubitnik izašao Mateo Marić. 23-godišnjak je prvo u 67. minuti kartoniran za ‘čišćenje’ Glavčića s leđa, a samo četiri minute poslije jedan snažniji zračni duel na centru s istim protivnikom Batinić je okarakterizirao dovoljnim za drugi žuti i crveni karton igraču Lokomotive, pa je Toplakova momčad posljednjih dvadesetak minuta igrača s igračem manje.

Stipić je, naravno, sve ‘bacio’ na napad, ali apsolutno ništa Santinijevog posla vrijedno njegova momčad nije uspjela kreirati, a u prvoj od tri minute sudačke nadoknade utakmice je presuđena poslije još jedne očajne, očajne reakcije zadnje linije gostiju. Filipović je istrčao na dvadesetak metara od svojih vrata i pod pritiskom Kačavende pokušao lagano dodati za Kima kojem je to ipak bio prezahtijevan zadatak, Pivarić iskorištava situaciju, juri u šesnaesterac i s četrnaest metara šalje loptu u nebranjena vrata za konačnih 3-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni (prvi iz igre), ukupno 13. u 190. Prva HNL nastupu!

Borba za ostanak svoj novi zaplet dobit će u sljedećen kolu u kojem Lokomotiva gostuje na Aldo Drosini kod Istre 1961. Slaven Belupo je u sljedećem kolu domaćin te će na svom Ivan Kušek Apaš stadinu u Koprivnici dočekati Rijeku.

U prvoj utakmici 33. kola HT Prve lige Lokomotiva od 15 sati u Kranjčevićevoj dočekuje Slaven Belupo. U njihovom prvom ovosezonskom međusobnom dvoboju odigranom u Zagrebu vidjeli smo pobjedu Lokomotive (2:1) dok su oba susreta odigrana u Koprivnici završila bez golova.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na suspendiranog Bonanseu dok su Mersinaj, Musa, Đira, Tahiraj, Aliyu, Hadžić i Tuci ozlijeđeni. Gosti su pak bez Goda i Mlinara koji imaju žute kartone.

Trener Lokomotive Samir Toplak je u najavi utakmice rekao: “Za ovu, “ratničku” utakmicu, trebam samo posve spremne igrače. Veliki je pritisak na nama i bit će vrlo teško. Nadam se samo da će moji igrači bolje ući u utakmicu nego protiv Šibenika, kad je važnost dvoboja očito sputala neke naše igrače, pa nismo bili na željenoj razini. Moramo odigrati pametno i biti strpljivi kao protiv Šibenika kojeg smo svladali “na mišiće”, u takvim se utakmicama na takav način obično i pobjeđuje. Slično će biti i protiv Slavena, ne očekujem da ćemo “umirati u ljepoti”, najvažnije je da budemo kompaktni i agresivni u defenzivnom bloku, te da realiziramo prilike koje ćemo stvoriti.”

Njegov kolega Tomislav Stipić je dodao: “Utakmice s Lokomotivom su tradicionalno uzbudljive. Nikad ne možete i ne smijete upisivati bodove unaprijed. Treba se seriozno i sistematski pripremiti i u konačnici odlučno odraditi svih 90 minuta. Očekujem dobar i uspješan Slaven Belupo. U sportu nije zdravo biti zlopamtilo ili željeti osvetu da bi se povećao motiv. Imamo svoj put i našu etapu do zajedničkog cilja. Za taj zadatak imam ekipu koja je spremna odgovoriti na sve prepreke na tom putu.”

GLavni sudac utakmice je Damir Batinić iz Osijeka kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Osijek) i Marko Cestarić (Sisak) dok su za VAR zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Miro Grgić (Osijek). Delegat susreta je Lino Roša (Vodnjan), a kontrolor suđenja Branko Bajić (Split).