Lokomotiva preokretom svladala Osijek i preskočila ga na ljestvici (VIDEO)

U prvoj utakmici programa devetog kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva je rezultatom 2-1 (1-1) svladala Osijek i tako stigla do četvrte pobjede u sezoni.

Goste je u vodstvo pogotkom u 7. minuti doveo Mirko Marić, a preokret domaćima donijeli su Dino Halilović i Marko Tolić, koji su Ivušićevu mrežu tresli u 37. i 88. minuti utakmice.

U ravnopravnom otvaranju utakmice gosti do vodstva dolaze iz prve opasne situacije kreirane u 7. minuti. Ubačaj Talysa s lijevog krila od Moharramija se odbio do Kleinheislera koji je dobro pucao s ruba kaznenog prostora, Grbić odbija loptu nekoliko metara od sebe, a u nastavku koncentrirani Marić iz blizine postiže svoj četvrti pogodak u sezoni za 0-1 Osijeka. Dojam je da je domaći vratar ovdje mogao (možda i trebao) bolje reagriati pri obrani Kleinheislerovog udarca.

Gosti ponovno prijete u 14. minuti kada je dobar pritisak Jugovića propustio kvalitetnije iskoristiti Marić koji je promašio okvir Grbićevih vrata. Nakon ove situacije Lokomotiva je uspjela uspostaviti ravnopravnost u posjedu lopte, a s vremenom se čak i nametnuti Osijeku.

Tomićeva momčad također je zamalo do pogotka stigla iz svoje prve opasne situacije na utakmici kada je u 23. minuti Kastrati odličnim udarcem s nekih osamnaest metara pogodio gredu Ivušićevih vrata.

Do izjednačenja Lokomotiva dolazi u 37. minuti kada je na Sammirov ubačaj iz kuta loše reagirala obrana gostiju, a sve uz dosta sreće i spretnosti iskoristio Halilović i postigao svoj drugi pogodak u HNL-u, prvi u ovoj sezoni za 1-1. Kao i kod pogotka Osijeka, dojam je da je ovdje vratar mogao i trebao puno bolje reagirati.

U 44. Sammir na centru terena gubi loptu i u dobru situaciju izlazi Marić, no njegov udarac u prvu vratnicu s nekih petnaest metara dobrim postavljanjem mirno brani Grbić.

Lokomotiva je veliku priliku za preokret imala u drugoj minuti nastavka, Cokaj je odličnom dugom loptom pronašao Kastratija koji iz dozvoljene pozicije bježi obrani gostiju, no uz loše primanje umjesto prema protivničkim vratima loptu upućuje natrag, tražeći valjda suigrače i tako upropaštava zaista odličnu priliku Tomićeve momčadi.

Osijek uzvraća u 55. minuti, Kleinheislerovo dodavanje (dojam je) u nedozvoljenoj je poziciji primio Marić i snažnim udarcem natjerao Grbića na fantastičnu intervenciju kojom je loptu odbio u korner.

Samo minutu poslije Silva je uputio prelijep udarac vanjskim dijelom kopačke s vrha desne strane šesnaesterca, no Grbić još jednom na visini zadatka atraktivno brani.

Uslijedio je period nešto neopasnijih situacija pred vratarima, kod gostiju su Pilj i Marić udarcima iz daljine bili neprecizni, a kod gostiju se Halilović u 72. našao u vrlo dobroj poziciji za pogodak, no njegov udarac glavom s nekih osam metara bio je slabašan i Grbić ga mirno hvata u ruke.

U 76. minuti Bebek je vjerojatno trebao dodijeliti drugi žuti karton Drožđeku koji je povlačio rukama s leđa Silvu, no Riječanin je odlučio samo svirati prekršaj bez opomene. Općenito gledano Bebek je imao nekoliko vrlo spornih odluka o kojima ćemo detaljnije u našoj analizi.

Osijek je bio aktivnija momčad na travnjaku i tražio je pogodak za pobjedu, no nekoliko dobrih situacija za ugrožavanje Grbića Skenderovi nogometaši nisu uspjeli konkretizari. Lokomotiva se većinom branila, no aktivno tražila brz izlazak u kontre. Upravo iz jedne takve domaći su izborili prekršaj nakon kojeg je postignut pogodak za konačnih 2-1.

Izveo je Tolić (ušao u 79. umjesto Budimira) slobodni udarac, Drožđek nije uspio poentirati iz odlične situacije, no gosti loše čiste i u posjedu je Sammir koji kvalitetnim dodavanjem pronalazi Tolića, a on prekrasnim potezima izigrao obranu gostiju i postigao svoj drugi Prva HNL pogodak u karijeri.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Uzuni je mogao postići pogodak nije iskoristio situaciju u kojoj je ostao usamljen na tri metra na drugoj vratnici, lopta je otišla pristojno pored suprotne vratnice.

Do kraja utakmice (šest minuta sudačke nadoknade) Osijek nije uspio stvoriti ozbiljnu situaciju pred Grbićem, te je Lokomotiva tako preokretom stigla do četvrte pobjede u sezoni, zahvaljući kojoj je sada s bodom više ispred slavonskog prvoligaša na ljestvici.

Lokomotiva u sljedećem kolu igra s Dinamom doma, a Osijek gostuje u Koprivnici kod Slaven Belupa. Program devetog kola nastavlja se sutra utakmicama Slaven Belupa i Gorice (16:30) te Varaždina i Dinama u Varaždinu (19 sati).

S početkom u 18 sati u Zagrebu se srazom Lokomotive i Osijeka otvara program devetog kola Hrvatski Telekom Prve lige.

Obje momčadi u prethodnim su prvenstvenim obvezama imale blijeda izdanja, prvenstveno Lokomotiva koja je u gostima kod Gorice (0-0) odigrala možda čak i jednu od svojih najlošijih utakmica u Prvoj HNL.

Osijek je s druge strane imao dosta problema s Varaždinom u Gradskom vrtu, no zaista je malo tko vjerovao da će u posljednjim minutama utakmice Bijelo-Plavi prosuti stečenu prednost i u konačnici odigrati neriješenih 2-2 s posljednje plasiranom momčadi lige.

Lokomotiva bi današnjom pobjedom preskočila Osijek na ljestvici uz bod prednosti, dok bi se Osijek eventualnim slavljem bodovno izjednačio s trenutnim liderima prvenstva Hajdukom i Dinamom.

Što se međusobnih okršaja u Prvoj HNL tiče, Lokomotiva je u 33 do sada odigrane utakmice uspješnija s učinkom od 13 pobjeda i 10 remija. Osijek je od deset pobjeda protiv današnjeg supranika po pet upisao u doma i gostima, te su općenito utakmice ovih protivnika vrlo neizvjesne neovisno o mjestu radnje.

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke, a pomoćnici će mu biti Nikol Kečkiš iz Virovitice i Robi Kezele iz Rijeke.

Od izostanaka izdvajamo kartonirane Denisa Kolingera kod domaćih i Dmytra Lopu kod gostiju, kojima još zbog ozljeda nedostaju Petar Bočkaj i Alen Grgić.

Treneri Goran Tomić i Dino Skender na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: