Lokomotiva slavljem na Aldo Drosini prekinula niz od tri okršaja bez osvojenog boda

U pretposljenjoj utakmici programa 8. kola SuperSport HNL-a Lokomotiva je na Aldo Drosini rezultatom 1-2 (0-1) svladala Istru 1961 i tako prekinula niz od tri utakmice bez osvojenog boda, ujedno time prekinuvši i domaći niz od četiri dvoboja bez poraza.

Vrlo učinkovitim izdanjem je do slavlja stigla momčad Silvija Čabraje kojoj su slavlje pogocima u 23. i 66. minuti igre donijeli Josip Pivarić i Silvio Goričan, dok je strijelac jedinog pogotka za domaćine (zabio drugo kolo zaredom) bio Ante Erceg u 80. minuti.

Domaćini su za današnji sraz bili lišeni usluga ozlijeđenih Blagojevića, Duvnjaka i Kneževića dok su gosti nastupili bez Kačavende, a Nikola Soldo je proteklog tjedna ostvario transfer u Koln.

Momčad Gonzala Garcije je dosta koncentriranije i aktivnije od suparnika otvorila dvoboj te od prve minute vodila igru, aktivno i učestalo tražeći prostor za proboj do posljednje trećine. Gosti su se usprkos ovakvom pristupu domaćina bez većih problema branili, rijetko uspijevavši spojiti nekoliko dodavanja za konkretniji pokušaj izlaska, pa smo tako gledali nogomet uz veliku borbu, ali nimalo spomena vrijednih prilika.

Prvo uzbuđenje vidjeli smo u 14. minuti kada je na dodavanje Hujbera s ruba šesnaesterca u sredini na sedam metara Erceg pao u duelu sa Salihuom. Tražili su domaćini kazneni udarac, a sudac Dario Bel opravdano je ostao nijem, što je potvrdila i tiha VAR provjera s kolegama Lovrićem i Novoselom.

Nakon što je Čavlina u 22. minuti obranio mirno obranio prvi udarac na utakmici uslijedio je izlazak gostiju poslije kojeg stižu do vodstva. Veliki posao u začetku akcije i izlaska naprijed odradio je u sredini Vasilj koji je iz svoje polovice povukao naprijed i izveo svoju momčad u 6na6 situaciju. Po dolasku na dvadesetak metara proigrao je Cipetića koji je u punom trku iz prve oštro ubacio skroz lijevo na rub peterca gdje Pivarić lijepim postavljanjem noge iz prvog dodira šalje kroz noge Majkića za 0-1 i svoj ovosezonski prvijenac, ukupno 18. pogodak u 225. S/HNL nastupu.

Izbacio je primljeni pogodak evidentno domaćine iz ritma što su ‘Lokosi’ dobro iskoristili i u narednom periodu uspješno odigrali nekoliko povezanih akcija poslije kojih su došli do udaraca, no s pokušajima Kulenovića i Pivarića Majkić nije imao ozbiljnog posla.

Svega nekih sedam minuta nakon pogotka Istra je ponovno preuzela posjed i najkonkretnije u dotadašnjem dijelu okršaja pritisnula suparnika. Veliku priliku za izjednačenje domaćini su kreirali u 29. minuti kada je Kadušić lijepim potezom desno uz sam rub šesnaesterca lijepim potezom poslao Milićevića u prazno, zatim na rubu peterca jednostavno prošao i De Haasa, udarac mu je dodirom uspio odbiti požrtvovni Milićević, lopta se u nastavku odbila do lijeve vratnice gdje metar od gol crte ispred Ercega Salihu uspješnim odbijanjem u korner do kraja otklanja opasnost. Poslije tog ubačaja iz kuta domaćini su tražili i kazneni udarac zbog navodnog Marićevog nehotičnog igranja rukom, Bel je i na to ostao nijem, a VAR kolege mu vrlo brzo dale za pravo dok gledatelji nisu mogli donijeti nikakav zaključak o situaciji jer režiseri (za HNL gotovo pa standardno) u usporenoj snimci nisu pustili relevantan kadar.

Bio je pritisak ‘Zeleno-Žutih’ u ovom razdoblju dosta agresivan i konstantan, a u 34. minuti je 20-godišnji Čavlina lijepom paradom u korner odbio i opasan pokušaj Ercega iz slobodnog udarca po sredini sa sedamnaest metara. Ni dvije minute poslije Petrusenko je prekrasnom loptom iz sredine izbacio Kadušića desno u čistu gol situaciju, ali on se nakon bijega čuvaru s petnaest metara umjesto na udarac odlučio na dodavanje lijevo za Petkovića koji je zatresao mrežu no i evidentno bio u zaleđu zbog kojeg pogodak opravdano nije priznat.

Čabrajina se momčad nakon serije ovih događaja ‘uozbiljila’ i uspjela smiriti suparnika te do kraja prvog dijela vodila glavnu riječ na terenu, a u 40. minuti su ‘Lokosi’ bili vrlo blizu povećanja rezultatske prednosti. Na ubačaj Cipetića je lijevo u šesnaestercu domaćih nastala velika gužva u kojoj je Pivarićev udarac glavom dobro blokiran, zatim je kapetan gostiju udarcem sa sedam metara pogodio Galileu, a u završnici s desnog ruba peterca Aliyu nakon lijepe varke i izbacivanja Rovisa (uz ‘smetnju’ Kulenovića) pogađa Perkovića od kojeg lopta od grede završava u korneru.

U nastavak okršaja Čabraja je ušao s promjenama igrača i sustava, pa su tako umjesto Cipetića i Milićevića na travnjak istrčali Vranjković i Goričan.

Dosta se čvršće igralo u uvodu drugog dijela te je Istra teže dolazila do posljednje trećine (u kojoj ni u prvom dijelu nije bila pretjerano učinkovita), ali je ipak u 51. minuti imala veliku priliku za izjednačenje. Na ubačaj iz prekida s desne strane Erceg je ostao nečuvan te s osam metara glavom poslao loptu u desnu vratnicu, Petković je bio na odbijenoj lopti no s dva metra je uspio samo pogoditi koncentriranog i dobro postavljenog Čavlinu koji je zatvorio prvi kut te velikom obranom odbio prijetnju.

Kao i u prvom dijelu, ‘Lokosi’ su iz svoje prve situacije u drugom stigli do pogotka. Veliku pogrešku napravio je Perković koji je na lijevoj strani obrane pod pratnjom Aliyua nonšalantno gurnuo loptu prema šesnaestercu, Nigerijac je to odmah prepoznao, stigao do posjeda i s ruba terena ubacio prizemno u sredinu gdje je Goricčan u 66. minuti mirno sa šest metara pogodio donji lijevi kut za 0-2 i svoj drugi pogodak u sezoni, ukupno 4. u 29. S/HNL nastupu.

Dosta su manje pozornosti domaćini pridavali obrani u ovom razdoblju što je Lokomotiva dobro korsitila. U 82. minuti je Kulenović snažnim udarcem iz prekida s lijevog ruba šesnaesterca gađao gornji bliži kut, no i to je koncentrirani Majkić odbio u korner.

Iako je Istra svim silama tražila izjednačenje do kraja, ali pravih izazova za gostujućeg vratara nije bilo, tek smo u četvrtvoj od jednako toliko minuta nadoknade vidjeli dosta ‘panične’ reakcije gostujuće obrane u velikoj gužvi na desnom rubu peterca, ali u konačnici su Čabrajini izabranici i to uspješno odradili, ostavivši Čavlinu nezaposlenim.

Puležani su u sljedećem kolu gosti na Ivan Kušek Apašu kod Slaven Belupa dok će Lokomotiva u Kranjčevićevoj biti domaćin Varaždinu koji je u ovom kolu rezultatom 2-1 svladao Goricu.

U prvom susretu nedjeljnog programa osmog kola SuperSport Hrvatske nogometne lige od 18:55 na stadionu Aldo Drosina u Puli snage će odmjeriti Istra 1961 i Lokomotiva.

Domaćini su za današnji sraz lišeni usluga ozlijeđenih Blagojevića, Duvnjaka i Kneževića dok su gosti bez Kačavende, a Nikola Soldo je proteklog tjedna ostvario transfer u Koln.

Trener Zeleno-žutih Gonzalo Garcija je u najavi utakmice rekao: “Bit će izrazito zahtjevna utakmica protiv baš uzbudljive ekipe koja igra s puno intenziteta, te ima dobar ritam. Nadam se da ćemo biti kompetitivni kao u zadnjim tjednima na terenu. Imat ćemo sličan pristup prema ekipi Lokomotive kao i na dosadašnjim utakmicama, te smatram da će biti dosta borbeno. Naši se igrači još uvijek prilagođavaju, ali probat ćemo dominirati, zadržati loptu, također se dobro organizirati i stvarati veći pritisak.”

Njegov kolega na klupi Lokomotive Silvijo Čabraja je dodao: “Svi znamo i ponavljamo iz tjedan u tjedan da nema lake utakmice, nema lakog gostovanja. Pred nama je Istra, koja je svojim igrama pokazala da je ozbiljan protivnik. Morati ćemo biti maksimalno fokusirani na terenu, jer samo uz potpuni angažman možemo do rezultata. Unatoč povezanim porazima u zadnjim kolima, ekipa dobro radi na treninzima, u svlačionici nema negativnih emocija, dapače, moji igrači gore od želje da pokažu svoju kvalitetu i kako vrijede više od brojki na tablici lige. Uz korekciju nekoliko detalja – u realizaciji golova, te koncentraciji u zadnjoj liniji, vjerujem kako ćemo nastaviti s dobrim igrama i započeti nove nizove pozitivnih rezultata i pobjeda.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će pomagati Marjan Tomas (Osijek), Goran Pataki (Đakovo) i Antonio Škobić (Osijek) dok će u VAR sobi biti Zdenko Lovrić (Đakovo) i Kristijan Novosel (Valpovo). Delegat susreta je Ante Podnar (Gospić), a suce će kontrolirati Alojzije Šupraha (Zadar).