‘Lokosi’ pogocima Goričana, Kačavende i Kulenovića slavili protiv darivateljski raspoloženih ‘Farmaceuta’ (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 11. kola HT Prve lige Lokomotiva je rezultatom 3-0 (0-0) svladala Slaven Belupo u Kranjčevićevoj i tako prekinula niz od pet ligaških susreta bez pobjede, ujedno protivniku nanijevši sedmi ligaški poraz. Sraz zagrebačkog i koprivničkog prvoligaša otvoren je minutom šutnje u spomen na nedavno preminulog predsjednika Lokomotive, Tina Doličkog.

Okršaj je odlučen u drugom dijelu u kojem su gostujući igrači imali nekoliko ‘pomračenja’, koja su domaćini ubojito iskorištavali. U vodstvo je momčad Silvija Čabraje svojim ligaškim prvijencem doveo Silvio Goričan u 54. minuti, nakon velike pogreške Bruna Gode u začetku akcije. Na 2-0 povisio je Lukas Kačavenda poslije još jedne serije loših reakcija Gode i Damiana van Bruggena, a konačnih 3-0 uslijedilo je čim se krenulo s centra zbog drugog pogotka, katastrofalno poslijepodnevno izdanje zadnje linije ‘Farmaceuta’ upotpunio je van Bruggen još jednom velikom pogreškom omogućivši u završnici da Kačavenda asistira Sandru Kulenoviću za njegov ligaški prvijenac u dresu Lokomotive.

Domaćini su uvodno bili konkretnija momčad u vidu kvalitetnih dolazaka u posljednju trećinu, te je prvu dobru situaciju na utakmici kreirala poslije ubačaja iz kuta u 7. minuti. Na ubačaj Cokaja u sredini je na tri metra pored van Bruggena usamljen na skoku ostao Aliyu, koji je glavom od travnjaka poslao loptu tik uz desnu vratnicu.

Slaven je većinom nastojao visokim pritiskom doći do lopte, skrativši visoko postavljenom zadnjom linijom prostor za igru, a do dobrih situacija za eventualnu prijetnju dolazio je poslije kontri i polukontri. Upravo iz jedne takve situacije gosti su imali veliku priliku u 20. minuti kada je Bosec odličnim dodavanjem otvorio Krstanovića lijevo u prostor, a on preciznim dodavanjem desno pronašao usamljenog Grgića desno na dvanaest metara, ali reakcija 27-godišnjeg igrača Osijeka na posudbi u Koprivnici bila je vrlo loša, te mu se lopta u konačnici nespretno odbija od noge, ostavivši Nevistića potpuno nezaposlenog.

Odličnu kontru odigrali su i ‘Lokosi’ u 29. minuti kada su poslije ubačaja iz kuta za goste Kačavenda i Kulenović savršeno preciznim dodavanjima došli u protivnički šesnaesterac, ali u završnici je pokušaj Kačavendinog namještanja na udarac pravovremenom reakcijom s deset metara dalje od svojih vrata otklonio Božić.

Siromašno poluvrijeme, u kojem je Čabrajina momčad dominirala posjedom, dok je isti Zekićeva ekipa evidentno svjesno prepustila, privedeno je kraju bez ijedne konkretne prijetnje po vratare.

Već u 49. minuti ‘Farmaceuti’ su poslije lijepe kontre, koju je oduzimanjem lopte i dodavanjem iste desno u prostor otvorio Marina, preko Grgića zatresli mrežu Nevistića, ali na signalizaciju pomoćnika Perice pogodak opravdano nije priznat.

Lokomotiva je do vodstva stigla u 54. minuti Prva HNL prvijencem 21-godišnjeg Silvija Goričana. Lopta je iz pozadine upućena desno prema naprijed gdje se Goda u ključnom trenutku okliznuo i time omogućio bijeg Aliyuu, koji je s desnog ruba šesnaesterca kvalitetno nisko ubacio skroz na drugu stranu za ‘odbjeglog’ Goričana, a on sa sedam metara udarcem iz prve mirno matirao Čovića za svoj prvi pogodak u drugom Prva HNL nastupu.

Nije se Slaven uspio izraženije nametnuti suparniku nakon primljenog pogotka, dapače, Lokomotiva je bila ta koja je u narednom periodu kreirala dvije dobre situacije, ali s udarcima Kulenovića u 64. i Cokaja u 69. minuti Čović nije imao većih problema.

U 70. minuti uslijedila su velika uzbuđenja na obje strane, ali ponovno je Lokomotiva ta koja kapitalizira svoju situaciju. Prvo su ‘Farmaceuti’ imali veliku priliku koju je Nevistić odličnom reakcijom obranio usamljenom Zapati, a nekoliko trenutaka poslije domaćini stižu do povećanja prednosti. Na ubačaj s lijeve strane Aliyu je desno u šesnaestercu pobjegao neopreznom Godi i glavom vratio u sredinu gdje vrlo loše reagira van Bruggen, Cokaj u nastavku prizmeno dodao na deset metara, gdje usamljeni Kačavenda matira Čovića za 2-0 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno treći u 19. Prva HNL nastupu.

Nakon četiri minute duge VAR provjere (i potvrde) pogotka uslijedio je nastavak igre i novi pogodak Lokomotive poslije još jedne ‘tragikomične’ reakcije posljednje linije gostiju. Nizozemac van Bruggen je dobio loptu od suigrača s centra, neobjašnjivo se ‘zaigrao’, izgubio loptu od strane Kačavende, koji utrčava u šesnaesterac i idealno poslužuje lijevo usamljenog Kulenovića. Napadač domaćih dodirom je samo proslijedio loptu u mrežu za 3-0 i svoj ligaški prvijenac u dresu ‘Lokosa’, ukupno osmi pogodak u 51. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta Lokomotiva je bez problema čuvala visoko stečenu prednost i tako prekinula niz od pet ligaških susreta bez pobjede, stigavši ujedno do četvrtog slavlja u ovosezonskom izdanju elitnog domaćeg nadmetanja. Slaven Belupo je sada, pak, u nizu od dva uzastopna poraza i deset ligaških susreta bez pobjede.

Nakon reprezentativne pauze Lokomotivu u sljedećem kolu čeka formalno gostovanje kod Hrvatskog dragovoljca, dok će Slaven Belupo na svom Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici dočekati Osijek.

U drugoj utakmici programa 11. kola HT Prve lige na stadionu u Kranjčevićevoj se s početkom u 17 sati sastaju trenutno šestoplasirana Lokomotiva i devetoplasirani Slaven Belupo.

Obje momčadi već duži period nisu s jedne prvenstvene utakmice izašli kao pobjednici. ‘Lokosi’ su trenutno u nizu od pet utakmica bez osvojena tri boda (četiri poraza i jedan remi), dok su ‘Farmaceut’ prvu i jedinu pobjedu u ovosezonkom izdanju HNL-a ostvarili u prvom kolu senzacionalno svladavši Dinamo na Maksimiru. U devet od tada odigranih susreta koprivnički prvoligaš ima omjer od šest poraza i tri remija.

Današnji okršaj proći će obilježen preranom smrću predsjednika Lokomotive Tina Doličkog, koji je preminuo u petak. Upravo s mislima usmjerenima ka tužnom događaju koji je zadesio klub, trener Silvijo Čabraja najavio je sraz sa Slavenom: “Prerana smrt našeg predsjednika svakako je utjecala na sve nas, žalimo za čovjekom koji je maksimalno bio posvećen našem klubu, veselio se našim pobjedama, tugovao je zbog poraza. Strahovito će nam nedostajati, no život se nastavlja i pokušavali smo svoje obveze odraditi na najbolji mogući način. I uoči dvoboja sa Slavenom Dolički će nam biti u mislima i pobijedimo li Koprivničane, tu ćemo mu pobjedu i posvetiti”.

“Raspoloženje u svlačionici je dobro, ne bih rekao da se uvukla nekakva nervoza (op.a. zbog dugog niza bez pobjede), nemir ili strah. Razlog tome svakako je u spoznaji da smo u većini utakmica u kojima smo ostali praznih ruku dobro igrali, pa smo uvjereni kako je došlo vrijeme da nas i rezultat ‘pomazi'” – zaključio je 53-godišnji Čabraja, koji će danas jubilarni deseti put voditi Lokomotivu u prvenstvenoj utakmici.

Kolega mu na suprotnoj strani, Zoran Zekić, danas će pak ‘odraditi’ 130. Prva HNL utakmicu u svojoj karijeri, četvrtu s klupe ‘Farmaceuta’. “Usudio bih se reći da u zadnjih par kola i mi i Lokomotiva igramo bolje nego što to naši rezultati pokazuju. Bit će jako zanimljivo, teren je brz, bit će dosta kontakta, moramo imati sve to na umu.

Zaista ne mogu naći primjedbu što se tiče karakternog dijela svakodnevnog rada, samo očekujem da se to pokaže i na utakmici. Kroz trening se te stvari dobivaju, ali moramo nešto potvrditi i u subotu. Trebali bismo u 90 minuta biti stabilniji, normalniji i više vjerovati u to što radimo” – zaključio je u najavi Zekić.

Što se izostanaka tiče, domaćini danas ne mogu računati na Cipetića i de Haasa koji su kartonirani, dok zbog ozljeda treneru Čabraji na raspolaganju nisu Tuci i Petrak. U redovima gostiju iz istog razloga danas u Zagrebu neće biti Parackog i Zvonareka, ali je treneru Zekiću na raspolaganju nedavno pristigli Zoran Kvržić.

Glavni sudac utakmice je Splićanin Duje Strukan, a pomoćnici će mu biti sugrađanin Hrvoje Radić i Šibenčanin Goran Perica. Četvrti sudac je Jakov Titlić iz Hrvaca, a VAR i AVAR suci su Dario Kulušić iz Šibenika i Alen Jakšić iz Splita. Delegat susreta je Tihomir Čalić iz Marčane, a kontrolor suđenja Tomislav Šetka iz Đakova.