Search
Close this search box.

Lovren se također “ne sjeća”

Pred Županijskim sudom u Osijeku nastavljeno je suđenje Zdravku Mamiću i njegovim suradnicima bratu Zoranu, Damiru Vrbanoviću i porezniku Milanu Pernaru. Uoči suđenja, Zdravku Mamiću je dodijeljena pojačana policijska zaštita nakon što je nedavno propucan u natkoljenicu prilikom posjete mjesta smrti svog oca u Zidinima kraj Tomislavgrada.

>> Upucan Zdravko Mamić

Nakon svjedočenja Luke Modrića u šestom mjesecu ove godine, odmah sljedeći dan svjedočiti je trebao i Dejan Lovren, ali zbog performansa i raskida suradnje između Mamića i njegovih tadašnjih odvjetnika, suđenje je odgođeno za trenutnu reprezentativnu stanku.

>> Afera Godot: Modrić promijenio iskaz

Može se reći kako je odgoda suđenja urodila plodom, ako je suditi prema druženju Marija Mamića i Dejana Lovrena u jednom zagrebačkom restoranu, što očito ne predstavlja nikakav problem za pravosuđe.

>> Mario Mamić i Dejan Lovren snimljeni u zagrebačkom restoranu

Usprkos ranjavanju u nogu, Zdravko Mamić nije propustio današnje ročište, te je uz pomoć štaka došao na suđenje. U početku glavne rasprave, sudac Krušlin upozorio je Mamića kako će biti udaljen ukoliko se ne bude pridržavao reda tijekom rasprave, kao što se  događalo na ranijim ročištima.

Prema svjedočenju Lovrena, sa 14 godina počeo je trenirati u NK Dinamu, a sa 17 godina potpisuje prvi profesionalni ugovor o igranju, a iako je bio maloljetan, roditelji nisu supotpisali ugovor. Navedeno se dogodilo 2007. godine kada su potpisali ugovore i nekolicina drugih igrača poput Sammira, Tadića i Pokrivača. Na pitanje tužitelja Tončija Petkovića je li potpisivao još kakav ugovor o profesionalnom igranju s Dinamom ili je to bio jedini, kaže kako je dosta toga potpisivao do odlaska u Lyon, nekolicinu ugovora i aneksa ugovora. Prilikom sastavljanja ugovora 2007. godine misli da nije postavljao nikakve uvjete, a sjeća se početne plaće od 3.000 eura bruto, s nekim bonusima. Njegove financije vodila je majka Silva Lovren, te je ona pregovarala sa Zdravkom Mamićem koji je potpisao ugovor sa Dinamove strane. Nakon što je potpisao ugovor, otišao je na posudbu u Inter iz Zaprešića, gdje je proveo sezonu i pol, te se vratio u Dinamo. Što se tiče uvjeta ugovora o profesionalnom igranju, sve je vodila njegova majka. Sjeća se da je dogovorila podjelu transfera u visini 50 posto po prijelazu u drugi klub. Siguran je da je aneks potpisan mnogo prije 2009. godine i nekoliko dana nakon ugovora o profesionalnom igranju.

Potom je traženo da se Lovrenu predoči njegov iskaz iz istrage, u kome je izjavio kako je sporni aneks o pravu na 50 posto transfernog obeštećenja potpisan dva do tri mjeseca prije odlaska u Lyon.

Potpisao sam s Lyonom ugovor o profesionalnom igranju u siječnju 2010., a ovaj aneks s Dinamom sam potpisao u rujnu ili listopadu 2009. Odnosno, sjećam se da sam tada nešto potpisao. Bio sam u rujnu 2009. od Marija Mamića obaviješten da se neki strani klubovi za mene zanimaju, Tottenham i Olympique Lyonnais i neki manji europski klub, čijeg se imena ne sjećam. Stoga sam odlučio tražiti povećanje plaće u Dinamu, i to sam tražio od Zdravka Mamića. Imao sam pravo na mjesečnu plaću od 6.000 eura. S obzirom na to da sam vidio da se za mene interesiraju drugi klubovi, tražio sam da mi se plaća poveća na 250.000 eura godišnje, ali je Zdravko Mamić to odbio. Znao sam od prije da su neki igrači, čijih se imena sada ne mogu sjetiti, imali pravo na 50 posto transfernog obeštećenja, u slučaju prelaska u drugi klub, zatražio sam od Mamića da mi se da isto pravo, odnosno da mi se da 50 posto obeštećenja koje je u cijelosti trebalo pripasti Dinamu. Na to je Mamić pristao pa smo potpisali aneks temeljem kojeg sam stekao pravo na to. Bilo je to dva, tri mjeseca prije mog odlaska u Lyon“. – tako je glasio raniji iskaz iz istrage.

Dejan Lovren je rekao kako je navedeno točno, ali kada je potpisivao taj aneks, ponovno je potpisao aneks koji je već bio potpisan 2007. godine. Jedina razlika je bila u tome što je Zdravko Mamić tražio da isplata Lovrenovog dijela obeštećenja bude isplaćena u Republici Hrvatskoj. U to vrijeme nije imao otvoren račun u inozemstvu. Na pitanje zbog čega je 2007. godine potpisao da će novac biti isplaćen u inozemstvu, ako nema otvoren račun, rekao je da ne zna, da se radilo o potpisivanju ugovora za neki budući transfer. Na to pitanje reagirao je Zdravko Mamić, rekao je da se radi o manipuliranju svjedoka te se diže i izlazi, a sudac ga upućuje u hodnik. Aneksom ugovora iz 2009. godine, prema svjedočenju Lovren je potpisao povećanje plaće na 10.000 eura te potpisuje aneks ugovora iz 2007. godine s drugačijim tekstom. Ne sjeća se je li dobio primjerak tog aneksa ugovora, o tome je vodila računa njegova majka, njemu je bilo bitno da igra za Dinamo. Misli da je majka bila prisutna prilikom potpisivanja aneksa ugovora iz 2007. godine.

Nije mogao niti reći ima li primjerak aneksa ugovora iz 2009. godine, tada ga je zanimalo da je u ekipi i da bude jedan od glavnih igrača. Anekse ugovora nije čitao, potpisivao je ono što mu je rekla majka i što mu je stavljeno na stol, te ne zna jesu li aneksi bili pisani na nekom stranom jeziku. Ne sjeća se niti aneksa kojim mu je isplaćeno 82.500 eura, kaže kako je ugovor potpisala njegova majka Silva Lovren i da se ona bavila financijama. Na pitanje o punomoći koja je potpisana 15. siječnja 2010. godine, dok je aneks ugovora potpisan 4. siječnja 2010. godine svjedoči kako ne može objasniti zašto su datumi takvi i odnosi li se punomoć na te anekse ugovora. Odvjetnici Zdravka Mamića su nezadovoljni, a sudac Krušlin govori kako obrana vrši pritisak na svjedoka i prijeti im novčanom kaznom. Nakon što je Lovrenu predočen aneks ugovora o profesionalnom igranju kojim se regulira podjela transfernog obeštećenja navedeno je da se radi o aneksu ugovora zaključenog 1. siječnja 2007. godine, Lovren ne može objasniti razliku u datumima.

Nije mu rečeno koliko iznosi odšteta prelaska u Lyon, to saznaje čitajući o tome u medijima. Ne može se očitovati koliko je iznosio transfer, radi uključenih bonusa, ali zna da je uprihodovao 4,2 milijuna eura s porezom kojeg je NK Dinamo platio u njegovo ime. Postojali su problemi pri isplati njegovog dijela transfera jer novac od Lyona nije stizao što mu je objašnjavao Zdravko Mamić, pa je novac čekao godinu i pol. Dopise je pisao sam, na tabletu. Novac će mu biti isplaćen, ali imaju problema s likvidnošću. Usmeno mu je to rekao Mario Mamić.

Predočen mu je dopis poslan Dinamu. Ne sjeća se kako je dopis slao Mariju Mamiću, a nakon što mu je predočen još jedan dopis potvrđuje da je sačinio i slao kao i prvi dopis. To potvrđuje i na trećem dopisu. Tužitelj Tonči Petković upitao ga je je li u to vrijeme imao menadžerski ugovor sa Nikkyjem Arthurom Vuksanom i je li znao za pravo na 50 posto transfernog obeštećenja, na što Lovren odgovara kako Vuksan nije imao toliko doticaja sa financijama kao Mario Mamić. Kaže kako se Mario Mamić o njegovoj nogometnoj karijeri brine još od 15., 16., 17.-te godine.

Do isplate 50 posto transfera dolazi na taj način da ga je nazvala Vlatka Peras i rekla dan za koji će mu novac biti isplaćen. Odlazi u Erste banku i otvara račun posebno za tu namjenu, novac mu je isplaćen za koji dan, on je boravio u Hrvatskoj. Ne sjeća se koliko je prošlo vremena između poziva od strane Vlatke Peras i otvaranja računa u banci. Predočava mu se ponovno raniji iskaz iz istrage.

“Ja sam tada bio u Lyonassu. Nazvala me Vlatka Peras i rekla da će mi taj novac biti isplaćen ili da će mi ubrzo biti isplaćen, ne mogu se sjetiti. Nazvao sam majku da provjeri, obavijestila me poslije da je isplaćen. Ponavljam, ja sam tada bio u Francuskoj pa nisam mogao osobno otići do banke u kojoj mi je novac bio isplaćen”.

Na upit što je od toga točno, Lovren kaže da je točno da je to rekao, ali da se zbunio. Kaže da se to odnosilo na kredit za stan, a ona mu je slala dokumente u Lyonnais. Dogodilo se to u ožujku 2011. godine. Novac koji je dobio od transfera proslijedio je Zoranu Mamiću. Govori kako su bili prijatelji i suigrači, pa ga je stoga Zoran pitao da mu pozajmi novac. Rekao je da on također čeka novac, i da će mu kasnije moći pomoći. Pozajmio mu je novac bez razmišljanja, a radilo se o potrebama vezanim uz poslovna ulaganja. Novac je proslijeđen istoga dana kada je Lovrenu sjeo na račun, sklopili su ugovor o pozajmici istoga dana.

Ne može se sjetiti kako mu je Mario Mamić isplaćivao 2,3 milijuna eura, svjedoči kako je to bilo 2012. ili 2013. godine, uplatama na račun u inozemstvu. Upitan je zašto je u istrazi rekao da novac potražuje od Zorana Mamića, što je potvrdio kao točno, ali da je brigu o povratu duga preuzeo Mario Mamić pa je novac potraživao od obojice. Nakon toga, tužitelj je pročitao SMS poruku koju je Dejan Lovren poslao Nikkyju Arthuru Vuksanu 27. listopada 2015. godine:

“Ne da mi se. Trebat ćete i vi mene… Očito i vama svima fali komunikacije pa ste svi iznenađeni kao da nitko ne zna ništa o mojoj ozljedi. Ti i Mario ste najbolje bili upućeni u moju ozljedu. (…) Ne mora se mene je… na taj način i pravit idiotom, ali ja kad poludim znaš i sam da neće biti dobro. Pogotovo kad vidim kako me u klubu je…, ti još mene je… što plačem. E pa imam pravo da plačem jer očito ljudi koji bi trebali biti uz mene nisu kad ih trebam. A kada vam svima dođe situacija do grla u vezi sranja sa Zdravkom i onih prošlosti, onda Dejane budi dobar i izvuci nas. Zato, kažem, nema veze…”.

Svjedoči kako je tada bi razočaran, a Nikky Arthur Vuksan i Mario Mamić su ga ismijavali radi ozljede. Kaže kako je bio spreman pomoći bez razmišljanja Zoranu Mamiću, a isto tako i Zdravku Mamiću u vezi jamčevine. Nakon tri i pol sata svjedočenja Dejana Lovrena, USKOK je uložio primjedbu kako se iskaz smatra nevjerodostojnim.

Na red za svjedočenje došla je majka Dejana Lovrena, Silva Lovren te otac Saša Lovren. Govori kako je njezin sin počeo igrati za Dinamo u sedmom razredu, također kaže da nitko nije zastupao njezinog sina prilikom zaključenja profesionalnog ugovora. Kao roditelj pregovarala je sa Zdravkom Mamićem, najviše o podjeli transfera, jer je čula kako se to može ostvariti. Svjedoči kako je aneks ugovora sklopljen tjedan ili dva dana nakon ugovora o profesionalnom igranju, a na pitanje zašto se to nije reguliralo već u ugovoru o profesionalnom igranju kaže da su bili zadovoljni, da je to velik novac, da su se prilagođavali i išli sa povjerenjem. USKOK je i na iskaze Silve i Saše Lovrena ukazao na nepoklapanju u odnosu na ono što su govorili za vrijeme istrage.

Igor Žuraj


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter