LP: Rapsodija Dinama na Maksimiru (VIDEO)

U prvom kolu skupine C Lige prvaka Dinamo je na Maksimiru pred 28.863 gledatelja u odličnom izdanju slavio protiv Atalante s uvjerljivih 4:0 (3:0). Junak dvoboja bio je Mislav Oršić koji je zabio hat-trick, a u strijelce se upisao i Marin Leovac.

Plavi su tako došli do prve pobjede nakon 11 uzastopnih poraza u grupnoj fazi Lige prvaka dok Atalanta neće po dobrome pamtiti debi u najelitnijem klupskom natjecanju na svijetu. Zahvaljujući slavlju u Maksimir će se iz Uefine blagajne sliti dodatnih 2,6 milijuna eura.

Uvod u utakmicu bila je odluka Nenada Bjelice da u susret krene s tri stopera i promjenom formacije što se naposljetku pokazalo dobitnom kombinacijom.

Da se radi o Dinamovoj večeri pokazao je sam uvod u utakmicu. Već u prvoj minuti Olomo je odlično prošao po lijevoj strani te prizemnim ubačajem asistirao prema golu, Petković je proslijedio loptu do Oršića, ali njegov udara odlazi kraj gola.

Sedam minuta kasnije po desnoj strani je probio Ademi te je na prvoj stativi tražio Petkovića, ali ni njegov udarac ne pronalazi put do okvira gola.

Plavi do zasluženog vodstva dolaze u 10. minuti. Prvo se Olmo odličnim potezom oslobodio nekolicine Atalantinih igrača, ali njegov udarac ispred gola izbija Masielllo. U nastavku akcije lopta dolazi do Petkovića koji je prosljeđuje do Stojanovića, a slovenski reprezentativac oštrim ubačajem u srcu šesnaesterca pronalazi Leovca koji ju je iz prve zakucao iza leđa Gollinija.

Nakon primljenog gola Atalanta je došla do daha, ali nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti vratima Livakovića.

Novi pogodak je najavljen u 28. minuti kada je Oršić bio neprecizan iz slobodnog udarca iz opasne pozicije.

Tri minute kasnije novi gol u mreži gostiju. Olmo je fantastično uposlio Leovca koji povratnom loptom na 17 metara pronalazi Oršića, a on iznimno preciznim udarcem povećava vodstvo Dinama.

Domaćini su idealno poluvrijeme okrunili u 42. minuti kada je Stojanović centirao za Ademija, a on je glavom pronašao Oršića za njegov drugi zgoditak na susretu.

Atalanta je do prvog udarca u okvir gola došla tek u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kada je udarac s petnaesteak metara okušao Gomez no bio je to lagan posao za Livakovića.

Gostujući trener Gasperini je tijek utakmice pokušao okrenuti s dvije zamjene na poluvremenu, u igru su ušli Malinovskyi i Pašalić, a upravo se hrvatski reprezentativac našao u dobroj situaciji u 54. minuti, ali njegov udarac nakon ulaska iz drugog plana ne pronalazi okvir gola.

Četiri minuta kasnije odgovorili su Plavi. Blizu hat-tricka je bio Oršić nakon što ga je uposlio Ademi, no njegov udarac brani Gollini.

Ono što mu nije uspjelo u 58. minuti, za nogom mu je pošlo deset minuta kasnije. Spretno i sretno je jednu loptu u kazneni prostor poslao Theophile, a ona dolazi do Oršića koji je ovaj put bio neumoljiv te je šalje kraj nemoćnog Gollinija.

Atalanta je najbolju priliku dočekala u 74. minuti kada je Gomez uposlio Zapatu, napadač gostiju se u kaznenom prostoru odlično oslobodio Dilavera, ali fantastičnom obranom pogodak je spriječio Livaković.

Blizu pogotka gosti su bili i 82. minuti kada se ponovno u prilici našao Pašalić, ali ni ovaj put njegov udarac ne pronalazi okvir gola.

Dvije minute kasnije zaprijetio je Zapata koji je nakon dodavanja Iličića bio oči u oči s Livakovićem, ali loptu šalje pored gola. Posljednji pokušaj gosti su imali u sudačkoj nadoknadi kada pokušaj Gomeza odlazi poviš gola.

Druga utakmice prvog kola skupine C završila je pobjedom Manchester Cityja na gostovanju kod Shakhtera rezultatom 0:3.

U drugom kolu, u utorak, 1. listopada Dinamo će gostovati kod Manchester Cityja dok će Atalanta na San Siru ugostiti Shakhter.

Od 21 sat na Maksimiru u sklopu 1. kola skupine C Lige prvaka snage će odmjeriti Dinamo i Atalanta.

Talijanskom predstavniku ovo će biti debi u grupnoj fazi natjecanja dok je Dinamo poražen u posljednjih 11 nastupa u grupnoj fazi LP što je jednu utakmicu manje od negativnog rekorda.

Plavi su nastup u grupama zaslužili preko kvalifikacija u kojima su bili bolji od gruzijskog Saburtala, mađarskog Ferencvarosa i norveškog Rosenborga dok je Atalanta natjecanja u skupinama izborila zahvaljujući plasmana među četiri najbolje momčadi u prošloj sezoni Serie A.

U prvom međusobnom dvoboju ove dvije momčadi, u sezoni 1990./91., odigranom u 1. kolu Kupa UEFA bolja je bila Atalanta koja je prošla dalje nakon dva remija zahvaljujući postignutom većem broju golova u gostima.

U večerašnjim dvoboj domaćini ulaze bez ozlijeđenog Andrića dok je za goste upitan Muriel.

Utakmicu će suditi Jesús Gil Manzano iz Španjolske kome će pomagati sunarodnjaci Diego Barbero, Ángel Nevado i Juan Martínez Munuera dok su za VAR zaduženi Alejandro Hernández i pomoćnik Ricardo de Burgos.

Nenad Bjelica i Gian Piero Gasperini su se odlučili za sljedeće početne sastave: