Search
Close this search box.

Lucien Favre – sinonim za uspjeh

Twitter/OGC Nice

Saint Barthélemy, selo na zapadu Švicarske, tamo gdje većina stanovnika naginje ka Francuskoj većini je potpuno nepoznato, što je sasvim normalno. Prije nešto manje od godinu dana, kada je posljednji put napravljen popis stanovništva, selo je brojalo svega 778 duša.

Kada se s juga, od Lausanne, grada udaljenog 20-ak kilometara kojem većina stanovnika gravitira, dolazi do Saint Barthélemyja prvo na što ćete naletjeti je srednjovjekovni zamak iz 11. stoljeća. Danas je on prenamijenjen u ustanovu za mentalno oboljele kojima očito tamošnji zrak savršeno odgovara. Njegovi vlasnici su roditelji poznatog tenisača Stanislasa Wawrinke koji je upravo tu, u idiličnom mjestašcu odrastao. Osvajač svih Grand slamova osim Wimbledona, nije zaboravio odakle potječe, pa si je sagradio kuću s teniskim terenom u vinogradu. Prava idila. No, nama je za ovu priču puno zanimljiviji njegov prvi susjed koji je u mladosti više preferirao malo veću loptu, onu nogometnu.

Virtuoz na terenu

Lucien Favre se od malih nogu vezao uz nogomet. Sve je počelo onako dječački, seljački napucavajući loptu po beskrajnim proplancima kojima je bio okružen. Prvi klub u kojem se počeo ozbiljnije upoznavati s onim što će mu kasnije postati posao je bio Echallens iz istoimenog gradića udaljenog samo koju minutu od njegovog doma. S 19 godina prelazi u Lausanneu, a u sljedećih 25 godina zaigrao je za još tri kluba, Xamax i Servette u Švicarskoj, dok je njegova jedina inozemna avantura bio Toulouse. Tijekom nogometne karijere upisao je i 24 nastupa za reprezentaciju pritom postigavši jedan pogodak, bilo je to u prijateljskom susretu protiv Nizozemske, kada je i debitirao za nacionalnu selekciju.

Photo credit: bauernverband via Visual Hunt / CC BY

Najveći igrački uspjeh mu je bilo osvajanje Švicarskog prvenstva sa Servetteom u sezoni 1984./1985. No, upravo je ta 1985. godina usmjerila daljnju karijeru finog playmakera. Koban je bio susret u rujnu, praktički na samom početku prvenstva, protiv Vevey Sportsa kada su se u jednoj sekundi sastali sila i elegancija. Gabet Chapuisat, razbijač, čovjek kojem bi više pristajao ring nego nogometni teren – poput krvnika je ušao u finog i laganog, kakvi su gotovo svi umjetnici s loptom, Favrea – i polomio mu u nozi sve što je mogao. Favre je Chapuisata, inače oca poznatog Švicarskog napadača Stephanea, odlučio tužiti i ovaj mu je trebao isplatiti 5000 franaka odštete. Mizerna satisfakcija za uništenu karijeru. Nakon osam mjeseci rehabilitacije vratio se na teren, ali to nije više bio isti igrač. Razlog takve promjene je sam objasnio jednom kratkom i jasnom rečenicom: „Bilo me je strah“.

Novi početak

Mučio se Favre još nekoliko godina, ali onda je 1991. odlučio da je to to. Više nije vidio smisao, povratka nije bilo i prekinuo je igračku karijeru. Nije više bio ni mlad, 34. godina je došla. Vratio se tamo gdje je sve počelo, kući na svoje beskrajne proplanke, zelene livade u kojima je pronašao mir. No, u glavi mu je bila samo jedna stvar, nogomet. Ukazao se još jednom taj Echallens koji je za njega ponovno predstavljao početak. Preuzeo je funkciju pomoćnog trenera u omladinskom pogonu, a rad s mladim igračima će mu obilježiti i daljnju trenersku karijeru.

Želim početi raditi s mlađim igračima kako bih razumio da li sam sposoban podučavati ih svojim idejama

Konstantnim napredovanjem postao je i glavni trener prve momčadi s kojom je napravio povijesni uspjeh, ušao je 1995. godine u 2. Švicarsku ligu. Sljedeću sezonu provodi u akademiji Neuchâtel Xamaxa, tada jednog od najjačih švicarskih klubova. Nakon samo godinu dana osjetio je da je prerastao tu razinu te da je sposoban za nešto više. Novo odredište je bio drugoligaš Yverdon kojeg je na iznenađenje mnogih uveo u najviši rang i doveo do najvećih uspjeha u klupskoj povijesti. Ubrzo je kliknulo u glavama čelnika vodećih prvoligaških klubova, a najkonkretniji je bio Servette gdje je Favre proveo gotovo 10 godina kao igrač, a sada je postao i trenerom. Nije dugo trebalo čekati prve uspjehe. Nakon svega kojeg mjeseca osvojio je svoj prvi „veći“ trofej, kup Švicarske porazivši u finalu svoj bivši klub Yverdon. Sljedeće sezone ide u europsku avanturu zvanu UEFA kup gdje izbacuje Slaviju Prag, Zaragozu i Herthu i ispada u šesnaestini finala od Valencije s ukupnih 5-2 porazom (3-0 u gostima, 2-2 doma).

Operacija Zurich

Uspjeh na terenu nije bio jednak onome u uredima stadiona Servettea. Klub je zapao u krizu koja će rezultirati bankrotom 2005. godine, a uprava i Favre nisu bili na istoj valnoj duljini, pa je odlučio otići. Uzeo je godinu dana pauze za vlastito usavršavanje kako bi mogao spremno odgovoriti na nove izazove. I onda je 2003. godine došla ponuda s druge strane zemlje, iz kluba u kojem nikada nije igrao, iz kraja gdje ljudi žive drugačije. Nisu tamo vjerovali u francusku finoću, rad je bio svetinja, a Favre se na to savršeno naviknuo. Prve dvije sezone nije bilo velikog pomaka, ali u klubu su imali strpljenja s njim i to se pokazalo kao pun pogodak. U trećoj sezoni, onoj 2005./2006., je u posljednjem kolu gostovao kod prvoplasiranog Basela koji je imao tri boda prednosti i samo je pobjeda Zurichu dolazila u obzir.

Iako je njegova momčad povela, Basel je do toliko željenog izjednačenja stigao golčinom Petrića iz slobodnjaka, tako je pred nadrealnu završnicu, rezultat na semaforu bio 1-1. Ušlo se duboko u 90. minutu i trener domaćih Christian Gross je već dugo mahao rukama i tražio od suca Busacce da više zafućka kraj. No, onda Stahel napamet šalje loptu u šesnaesterac Basela odakle ju Iulian Filipescu prosljeđuje u mrežu. Rumunjskom braniču bio je to jedini pogodak za Zurich, bolji trenutak nije mogao poželjeti. Muk je nastao kod pristaša Basela, a slavlje igrača u bijelom moglo je započeti. Zajedno s njima je skakao i čovjek u vjetrovci sa šiltericom na glavi, kreator ovog čuda kojim je Zurich došao do prve titule nakon 25 godina.

Uslijedili su poslije susreta jedni od najvećih izgreda u povijesti švicarskog sporta, bijesni navijači Basela nisu se mogli nikako pomiriti s porazom, te je krenula demolacija i pokušaj okršaja s gostujućim navijačima, za što će u konačnici odgovarati oba kluba.

https://www.youtube.com/watch?v=EMaEXDJ9oRk

Nakon povijesnog ostvarenja Favre je i dalje ostao dosljedan svojim idejama. Većinu momčadi su činili mladići, relativno nepoznati široj nogometnoj javnosti. Ti njegovi neki novi klinci uspjeli su srušiti prekaljenu momčad Basela predvođenu Matiasom Delgadom, Mladenom Petrićem, Scottom Chipperfieldom i mnogim drugim jakim imenima. Zurich su u napadu predvodili 20-godišnji Raffael s 14 i 22-godišnji Alhassane Keita s 20 pogodaka. Pojavili su se Gokhan Inler, Blerim Dzemaili i Steve von Bergen koji će poslije postati važni reprezentativci Švicarske. Sljedeće sezone opet ista priča i nova titula je tu. Ovog puta nije bilo jednako dramatično, ali Baselu je malo nedostajalo, razlika je bila svega 1 bod.

Put u obećanu zemlju

Švicarska je nakon dvije uzastopne titule postala premala za Favrea i bio je spreman za novi izazov. U ljeto 2007. godine odlazi u Njemačku i preuzima klupu Herthe. Istog onog kluba kojeg je posramio usred Berlina sa svojim malenim Servetteom. Sa sobom je u Njemačku poveo von Bergena i Raffaela, valjda kako bi i njemu samom prilagodba bila malo lakša. Hertha je prethodnu sezonu okončala na desetom mjestu, pa je i prva Favreova sezona ponovno bila predviđena za pripremanje terena za nešto veliko što bi trebalo uslijediti, a malo je nedostajalo da se to dogodi već dogodine.

Wikimedia/Steindy

Neko vrijeme je Hertha čak i držala 1. mjesto, igrala sjajno predvođena Voroninom i Pantelićem u napadu te sigurnim Šimunićem i Friedrichom u obrani, ali nije bilo snage da se takva razina održi do kraja. No, i 4. mjesto je bilo velika stvar. Osim rezultata i igra Herthe je bila sjajna. Taktička organiziranost je bila na visokom nivou što je već postala glavna karakteristika Favreovih momčadi. Nažalost, u Berlinu nije uspio ostvariti ono što je naumio jer mu je na ljeto uprava okrenula leđa i odlučila prodati najvažnije prvotimce. Nakon 7 odigranih kola samo 3 osvojena boda su upalila alarm i promjene su bile nužne. Favre je spakirao kofere i vratio se kući. Što se tiče Herthe, ona je sezonu završila posljednja i oprostila se od najvišeg nogometnog razreda u Njemačkoj.

Stanka od godinu i pol dana prekinuta je novim pozivom iz Njemačke. Borussia Mönchengladbach je u veljači 2011. godine bila na dnu Bundeslige i trebao im je spasitelj, čudotvorac. Velik izazov je to izazov bio za Favrea, možda i najveći u karijeri. Uspio je izboriti playoff za ostanak u ligi, dvomeč s Bochumom koji ga nije uspio izbaciti.

Švicarcu je odmah bilo jasno da mu je u ruke dana momčad s mnoštvom nebrušenih dijamanata, sjajnih mladih nogometaša koje treba ukomponirati u jednu savršenu simfoniju. Bez ikakvih pojačanja, s igračima koji su uglavnom produkt M’Gladbachove akademije već sljedeće sezone završava na 4. mjestu. Uistinu impresivan rezultat, kao da je preko noći od luzera stvorio pobjednike. Tu sezonu je obilježio tada 22-godišnji Marco Reus koji je postigao 18 pogodaka, a osim njega nogometni svijet je upoznao Marc-Andrea ter Stegena, Dantea, Patricka Hermanna, Romana Neustädtera i Havarda Nordtveita. Jasno je bilo da će ih teško održati na okupu. Ekspresno je ostao bez Reusa, Dantea i Neustadtera što je utjecalo na rezultat, ali pametnom i ciljanom kupovinom uspijeva popraviti nedostatke. Još jednom je odlučio povući sebi Raffaela jer mu se Luuk de Jong, najskuplje pojačanje M’Gladbacha, nije uklapao u momčad, ter Stegena je zamijenio Sommerom, iz Leverkusena je posuđen mladi Christoph Kramer. Zajedno sa sportskim direktorom Maxom Eberlom je činio sjajan duo.

Uslijedila je sezona 2014./2015. u kojoj je Favre dosegao vrhunac sa M’Gladbachom. Njemački velikan izdanjima je podsjetio na vremena kada je 70-ih godina prošlog stoljeća harao Njemačkom i Europom predvođen fantastičnim Juppom Heynckesom. Osvojenim 3. mjestom ostvaren je najbolji rezultat nakon gotovo 30 godina. Najimpresivnija je bila pobjeda kod Guardiolinog Bayerna kojeg je Favre svojom taktičkom genijalnošću potpuno nadigrao, a zahvaljujući svom mezimcu Raffaelu, strijelcu dva pogotka, došao do možda i najveće pobjede u karijeri.

You Tube Screenshot/GOLTV

Švicarskog stratega se često hvali zbog njegove napadački orijentirane igre, ali ta sezona je pokazala da se zapravo radi o fantastično uređenom i kontroliranom stroju u kojem su obrana i napad jednako važni mehanizmi. Naime, M’Gladbach je u 34 kola primio svega 26 pogodaka, debelo najmanje poslije ‘nedodirljivog’ Bayerna (18).

Sjajna završnica je probudila optimizam koji se srušio poput kule od karata. Favreu se dogodio „deja vu“, ponovila se epizoda zvana Hertha, samo što ovog puta krivca nije mogao tražiti u upravi, pa ga je pronašao u sebi. Nakon 5 odigranih kola na kontu je stajalo ravno 0 bodova i koferi su još jednom bili spremni. Preklinjali su ga da ostane, krivca su tražili u kartama, položaju Merkura u odnosu na Veneru, čepovima na kopačkama, u svemu osim njemu, ali rastanak nije izbjegao. Završila je priča koja je mogla biti bajka.

Na jugu je uvijek sunce

Nakon nešto manje od godinu dana stanke Favre preuzima novi klub. Odlazi daleko na jug, u Francusku koja mu je poznata još iz igračkih dana kada je nosio dres Toulousea. Uzima kartu u jednom smjeru za Nicu, grad s Azurne obale gdje vječno sunce sja. Njegov prethodnik Claude Puel je napravio fantastičan rezultat završivši na 4. mjestu i izborivši Europsku ligu. Težak je zadatak bio nadmašiti ga, ali ako je netko prava osoba za savladavati izazove, to je Lucien Favre.

Iako se mimoišao s dvojicom najboljih igrača iz Puelove momčadi, Ben Arfom i Germainom koji su vrlo brzo napustili klub, u kratkom roku je sastavio ekipu od koje je strahovala cijela Francuska. Najveća „bomba“ je bila kada je posljednjeg dana prijelaznog roka dres s brojem 9 navukao na sebe Mario Balotelli. Vrlo neočekivan potez od trenera kao što je Favre, ali ono kako je on posložio taj mozaik bilo je pravo remek-djelo. Od relativno anonimnih Koziella, Serija, Cypriena i Plee je stvorio igrače spremne za puno veće klubove. Uspio je vratiti „ludom Talijanu“ nogometni talent, ono što je negdje lutajući izgubio. Švicarac je odmah pokazao zašto je doveden na klupu. Sjajno mu je krenulo i čak 14 kola je Nica provela na vodećoj poziciji. Na kraju su ipak upali u krizu oko nove godine i prepustili Monacu da postane hit priča.

Ipak, 3. mjestom je napravljen jedan od najvećih uspjeha kluba u posljednjih 50 godina i Puel je bio brzo zaboravljen. Sjajne igre su privukle velike klubove željne kvalitetnih igrača kojih u Nici nije nedostajalo. Najspominjaniji je bio veznjak Jean Michael Seri za kojeg je Barcelona jako zagrizla, ali na kraju je ipak ostao. Logično je bilo da se pokuša sada ići na nešto više, pa je uloženo više novca ovog ljeta, a najzvučnije pojačanje je Wesley Sneijder kojem, kao i Balotelliju, Favre treba vratiti magiju u noge. No, umjesto napretka nova sezona je priredila Favreu hladan tuš. Donji dio ljestvice nije pozicija kojoj prirodno pripada ova ekipa. Ispalo se i iz Lige prvaka, a eventualno kakva takva satisfakcija se može pronaći u igranju skupina Europske lige. Nadaju se u Nici da je ovo samo kratkotrajna kriza.

Što se tiče Luciena Favrea i on je bio tražena roba ovog ljeta. Vrlo je realan bio njegov povratak u Bundesligu i to u Borussiju Dortmund što bi predstavljalo novu, višu stepenicu u njegovoj trenerskoj karijeri, ali iz Nice su poslali kratku i jasnu poruku: „Ne ide Favre nigdje“. Što bi uopće i išao; Francuska, Azurna obala, Nica, pa može li bolje?

Duje Kulušić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter