Matej Vuk strijelac za pobjedu Istre nad ‘Farmaceutima’ i potpuno kompliciranje borbe za ostanak! (VIDEO)

U prvoj utakmici programa pretposljednjeg (35.) kola HT Prve lige Istra 1961 je na Aldo Drosini rezultatom 1-0 (0-0) svladala Slaven Belupo i tako sedmom ligaškom pobjedom u sezoni stigla do 29 bodova na kontu, dva manje od svog današnjeg suparnika te time u potpunosti zakomplicirala dramatičnu borbu za ostanak.

Pogodak vrijedan velika tri boda ‘Zeleno-Žutih’ postigao je Matej Vuk u 46. minuti susreta, a vrijedi istaknuti da Danijel Jumić u posljednjem kolu na gostovanju u Osijeku neće moći računati na danas kartoniranog Taichija Haru.

Prilikama zaista siromašno prvo poluvrijeme gledali smo u Puli. Obje momčadi igrale su dosta oprezno i nepovezano u napadu, te smo svega nekoliko puta vidjeli spomena vrijedne dolaske u posljednju trećinu.

Iz prvog dijela tako ističemo tek Gonzalezov blok Bogojevićevog udarca sa sedam metara u 23. minuti, neuspjeli pokušaj udarac Hare u izglednoj situaciji na dvanaest metara te najkonkretniju situaciju koja se odigrala poslije Ivančićevog ubačaja iz kuta, Šutalo je na drugoj strani dobio duel s Godom i poslao loptu malo pored vratnice.

Nakon minute nadoknade sudac Mario Zebec igrače je poslao na odmor, a važna informacija iz prvog dijela svakako je činjenica da zbog žutog kartona zarađenog u 33. minuti Danijel Jumić u posljednjem kolu neće moći računati na akumulirano sankcioniranog Taichija Haru.

Nastavak domaći nisu mogli bolje otvoriti. Poslije svega 25 sekundi igre ‘Zeleno-Žuti’ stižu do vodstva! Hujber se s desne strane centra terena probio sve do ruba šesnaesterca i dodao u sredinu za Haru, nakon lošeg primanja Japanca lopta se sretno odbija do Vuka koji nečuvan udarcem iz prve s dvanaest metara snažnim udarcem pogađa lijevi kut za 1-0 Istre i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni!

Već u 48. minuti konkretno prijete i ‘Farmaceuti’. Ubačaj sa strane izveo je Goda, pronašao Krstanovića koji glavom s lijevog ruba peterca prosljeđuje u sredinu, tamo je pored dva igrača Istre u skoku najviši Knoll, koji glavom puca u donji lijevi kut, no na gol crti sigurnu obranu upisuje koncentrirani Lučić.

Naravno, gosti su poslije primljenog pogotka počeli konkretnije napadati suparnika. U 64. minuti ponovno Knoll prijeti Istri. Jednu blokiranu loptu koja je padala u visokom luku Krstanović glavom s osam gura na pet metara prema suigraču, a on također glavom istu prosljeđuje u gredu!

Pritisak Stipićeve momčadi se nastavio, ali dalekometne pokušaje Krstanovića i Lulića u 67. i 69. minuti mirno je ukrotio domaći vratar Lučić.

Uslijedio je period u kojem je ‘zvijezda događaja’ bio glavni sudac Mario Zebec. U 73. minuti gosti su protestirali zbog njegove da duel Glavčića i Galilee nije dovoljan za kazneni udarac, poslije tihe VAR konzultacije s kolegama Pejinom i Tomasom varaždinski sudac potvrdio je svoju odluku. Tri minute poslije protestiraju i domaći jer je Zebec sudio prekršaj u napadu Vuku zbog duela s Parackim, kojem je, evidentno bez ‘utjecaja’ Vuka’ u trku ‘otišla’ stražnja loža (te je zbog toga i napustio uskoro igru).

Do kraja utakmice, četiri minute sudačke nadoknade, gosti su praktički igrali bez vezne linije te su svim silama nastojali stići do pogotka koji bi značio bod i potvrdu ostanka u prvoj ligi, ali konkretnu prijetnju Lučiću nisu uspjeli kreirati.

Istra u posljednjem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Slaven Belupo sezonu zaključiti na svom terenu domaćinstvom Varaždinu.

U prvoj utakmici programa pretposljednjeg (35.) kola Hrvatski Telekom Prve lige posljedsnjeplasirana Istra 1961 na svojoj Aldo Drosini u Puli s početkom u 17 sati dočekuje sedmoplasirani Slaven Belupo.

U ovosezonskim međusobnim okršajima prvi dvoboj odigran u Koprivnici uvjerljivo je pripao ‘Farmaceutima’ koji su slavili rezultatom 5-1, dok je drugi koprivnički okršaj današnjih suparnika odigran u 26. kolu okončan bez pobjednika (1-1). U Puli je pobjedu odnijela Istra 2-1 slavljem u 17. kolu kada su ‘Zeleno-Žuti’ kreirali preokret pogocima Josipa Špoljarića iz kaznenih udaraca u 81. i 91. minuti susreta.

Zbog akumuliranih kartona u kadru domaćih danas nema kapetana Slavka Blagojevića, a zbog ozljeda trener Jumić ne može računati na Gedeona Guzinu, Petra Bosančića, Rafu Navarra i Dylana Levitta. Gosti nemaju ozbiljnih problema s izostancima, na raspolaganju zbog ozljede nije samo 20-godišnji Luka Liklin koji je ove sezone odigrao svega četiri utakmice uz skromnu minutažu.

Domaćinima je današnji sraz ‘biti ili ne biti’ te im za ostanak realnih nada u ostanak treba pobjeda, dok bi gosti osvojenim bodom i konačno osigurali ostanak u elitnom razredu domaćeg nogometa. Slaven u okršaj ulazi s četiri poraza u nizu, a Istra je bez pobjede osam kola, odnosno još od fenomenalne serije od tri pobjede u nizu kada su u prvom dijelu ožujka slavljima nad Šibenikom i dvaput Lokomotivom oživjeli svoje nade u ostanak.

Trener gostiju Tomislav Stipić, kojem je u srijedu preminuo otac te na današnju utakmicu stiže poslije današnjeg pogreba, nije tijekom tjedna sudjelovao u klupskim aktivnostima, pa su sraz najavili njegovi igrači.

Maksimalno smo koncentrirani na sutrašnju utakmicu koja nam puno znači i s kojom možemo riješiti naš status. Svi igrači su fokusirani na zadatak koji možemo ispuniti samo uz veliku želju, htijenje i borbu. Očekujem zanimljivu utakmicu, odlično suđenje i ostvarenje našeg cilja – Goran Paracki.

Teška je utakmica pred nama, a s pozitivnim rezultatom i matematički rješavamo pitanje opstanka. Samo nam je to u glavi i želimo ostvariti taj cilj. Nadam se da ćemo nakon utakmice pričati isključivo o nogometu – Stipe Bačelić Grgić.

Idemo po pobjedu u Pulu. Znamo kakva nas utakmica čeka, ali vjerujemo u nas i naše kvalitete. Uvijek kad je bilo najteže zajedničkim smo snagama izvlačili situaciju i uvjeren sam da će tako biti i ovog puta, zaključio je najavu Ivan Krstanović.

Kod domaćina klupske obveze s medijima pred današnji sraz odradili su trener Jumić i veznjak Dino Halilović.

Mislim da je najbitnije da smo se dobro odmorili od zadnje utakmice, dobro rekuperirali i da ćemo biti spremni za sutrašnju utakmicu. Osim igrača koji su bili ozlijeđeni na prošloj utakmici, i Blagojevića koji je kartoniran, upitan je i Tomašević koji je dobio udarac. Svi ostali su u redu, spremni za utakmicu. Da će biti lako, neće. Svjesni smo svi toga. Ali ipak, puno toga će se nas pitati, moramo ostati na tragu drugog poluvremena utakmice protiv Lokomotive, biti još bolji, koncentriraniji, gledati iskoristiti i najmanju šansu, i na taj način doći do pobjede, Jumić.

Ne treba bježati od toga da je sutra ključna utakmica za ovu sezonu, ali isto tako mislim da mi igrači i stručni stožer najbolje znamo koliko se zadnjih mjeseci svakodnevno dajemo u ovo na treninzima i analizama. Čvrsto vjerujem da ćemo sutra spustiti ručnu i pobijediti, osigurati ostanak u ligi, zaključio je Halilović.

Glavni sudac utakmice Mario Zebec iz Varaždina, što je činjenica koja je izazvala dosta negativnih reakcija u istarskim medijima. Pomoćnici će mu biti Bojan Zobenica iz Velike Gorice i Jerko Crnčić iz Vrbovca, dok su VAR i AVAR suci Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca te Marjan Tomas iz Vlasdislavaca.

Na travnjak Aldo Drosine će istrčati sljedeće postave:

Slaven Belupo: Filipović, Božić, Paracki, Prce, Goda, Mlinar, Bačelić Grgić, Lulić, Bogojević, Knoll, Krstanović. Klupa: Čović, van Bruggen, Etoundi, Glavčić, Zvonarek, Gamarra, Iličić, Apau, Bosec
Istra 1961: Lučić, Sergi Gonzalez, Šutalo,Tomašević, Hjuber, Galilea, Ivančić, Halilović, Bande, Hara, Vuk