Menalo pogotokom u nadoknadi osigurao preokret i slavlje Dinama, dva pogotka Drmića u debiju za ‘Plave’ (VIDEO)

U prvoj utakmici 32. sezone SuperSport Hrvatske nogometne lige Dinamo je pred 4 320 gledatelja na Maksimiru rezultatom 3-2 (2-2) svladao Lokomotivu i tako slavljem otvorio kampanju obrane naslova prvaka.

Gosti su imali dva pogotka prednosti zahvaljujući Sandru Kulenoviću i Ibrahimu Aliyuu koji su Dominika Livakovića matirali u 4. i 22. minuti, a preokret ‘Plavih’ započeo je Josip Drmić koji je po ulasku s klupe do kraja poluvremena Krševana Santinija svladao u 24. i 34. za izjednačenje.

U 78. minuti je izravan crveni karton zaradio Mateo Marić, a momčad Ante Čačića do pobjede je u prvom kolu odveo Luka Menalo koji je u 91. minuti pogodio za konačnih 3-2.

Uvodno svakako vrijedi istaknuti da su se producenti MAXSport-a zaista ‘potrudili’ da po uključenju u prijenos susreta imamo dojam da počinje sraz elitnog razreda u nekoj zemlji ‘trećeg svijeta’, dojmove o službenoj grafici lige ostavljamo na osobnu procjenu, ali da je sramota da se u sažecima ne vrti ni službeni logo lige (koji nije vidljiv zapravo ni u jednom TV grafičkom dizajnu) – jest. Je li to – to što su nam pripremili vlasnici TV prava ne znamo, definitivno se nadamo da ‘samo čovjek nije još donio grafiku’.

Odličan i uzbudljiv dvoboj (barem što se neutralnih gledatelja tiče) gledali smo od prve minute na Maksimiru. Već na isteku prve minute ‘Plavi’ su se poslije lijepe akcije uspjeli probiti po desnoj strani napada, u završnici je Soldo pravovremenim uklizavanjem zaustavio pokušaj Ivanušeca s dvanaest metara, a u nastavku je odbijena lopta stigla do Ristovskog čiji se pokušaj ubačaja od grede odbio u peterac gdje gosti ipak uspješno otklanjaju opasnost.

Lokomotiva je uzvratila dvije minute poslije kada je poslije lošeg ispucavanja Theophila tijekom visokog pritiska ‘Lokosa’ Aliyu došao u posjed desno na rubu šesnaesterca i pronašao u sredini Cokaja čiji je udarac s petnaest metara završio malo pored desne vratnice.

U 4. minuti je Theophil još jednom pogreškom pri pokušaju izlaska iz posljednje trećine omogućio Smakaju da pravovremenim izlaskom stigne do lopte prije Ivanušeca i odbije je prema naprijed gdje je na dvanaest metara između Theophila i J. Šutala usamljen bio Kulenović koji je mirnim udarcem pogodio donji desni kut i doveo Lokomotivu u vodstvo.

Nakon lijepe akcije poslije ubačaja iz kuta u 15. minuti Čabrajina momčad je još jednom matirala Livakovića, u završnici je dodavanje Aliyua u mrežu pospremio (ponovno) usamljeni Kulenović. Sudac Bel svirao je pogodak, ali nakon sugestije VAR kolega (Zebec, Crnčić) odlazi pogledati na monitor duel Solde i Ademija, te u konačnici presuđuje da je stoper gostiju napravio prekršaj pri pokušaju građenja Ademija u kretnji prema lopti i pogodak nije bio priznat.

Nisu se ‘Plavi’ u ovom periodu nikako uspijevali kvalitetnije posložiti na terenu i smiriti poletne goste. U 22. minuti brzom i jednostavnom kombinacijom Aliyua i Vranjkovića probijena je lijeva strana domaće obrane, u završnici ubačaj potonjeg u sredinu kratko odbija Ademi, a Aliyu desno s četrnaest metara pogađa sami donji suprotni kut za 0-2 i veliki šok na Maksimiru.

Dvije minute nakon drugog primljenog pogotka Čačić Ante je odlučio iz igre izvaditi Bočkaja i na travnjak poslati Drmića. Donedavni napadač Rijeke vrlo brzo je postao ‘glavna zvijezda’ utakmice te svega nakon minute igre donio Dinamu smanjenje zaostatka, a u 34. minuti i izjednačenje.

Ristovski je u 25. minuti lijepim prebacivanjem iskoristio slobodan prostor i pronašao Špikića koji se iz drugog plana sjurio do desnog ruba peterca i povratnom loptom pronašao usamljenog Drmića na osam metara, a njegov udarac se od ruke Mersinaja (koji je uklizao) odbio u suprotnom smjeru i završio pod gredom i iza crte za 1-2. Iako je prvotno pogodak bio upisan kao autogol Mersinaja, na poluvremenu je došlo do službene promjene te je pripisan kao prvijenac Drmića u dresu ‘Plavih’.

Svega dvije minute nakon smanjenja zaostatka gostujuća obrana još jednom ‘spava’, Drmić bježi usamljen na desnoj strani napada i s ruba peterca prizemnim udarcem šalje loptu tik pored suprotne vratnice.

U 30. minuti su ‘Plavi’ kreirali veliku gužvu u petercu gostiju koji kratko otklanjaju opasnost, u nastavku Oršić na svojoj ‘trademark’ poziciji puca malo pokraj desnog okvira vrata, ali zbog zaleđa suci u konačnici cijelu situaciju ‘poništavaju’.

Do izjednačenja je Dinamo stigao u 34. minuti kada se Ivanušec na desnoj strani napada lijepim driblingom riješio Solde i ubacio u srce peterca gdje Santini kasni s izlaskom te Drmić uspijeva postaviti nogu i s četiri metra zatresti mrežu za svoj drugi pogodak u debiju!

Nakon izjednačenja aktualnog prvaka ‘konačno’ su na svoje došli i treneri jer su obje momčadi do kraja poluvremena izgledale dosta kompaktnije i manje bezglavo pri pokušajima izlazaka i branjenja po izgubljenoj lopti, pa tako do kraja poluvremena (osim tri žuta kartona) nismo vidjeli konkretnijh uzbuđenja.

U nastavak je Dinamo, dojam je, planski ušao nešto povučenije što se Lokomotiva uvodno nije libila iskoristiti te smo u desetak uvodnih minuta drugog dijela uglavnom gledali goste s izraženijom inicijativom u igri prema naprijed, no osim nekoliko kvalitetnih dolazaka u posljednju trećinu te jednog neopasnog udarca pored vrata, vidjeli smo još samo jednako neopasan udarac Pivarića koji je iz teške pozicije samo zagrijao Livakovića u 55. minuti.

Dvije minute poslije ove situacije Čačić se odlučio povući i drugi potez na susretu te je umjesto Oršića na travnjak poslao Mišića.

Prvi spomena vrijedan posao u drugom dijelu za vratare vidjeli smo u 69. minuti kada je Ljubičić odigrao s lijeve strane napada kvalitetnu okomitu loptu koju je kroz noge propustio Petković, a iznenađeni Soldo postavljanjem noge zamalo matirao vlastitog vratara koji je kranjim naporom morao odbiti loptu u korner.

Bio je ovo period kada su ‘Plavi’ uspostavili izraženiju dominaciju i gotovo u valovima dolazili u dobre pozicije za završnicu pa smo tako u 71. minuti nakon velike gužve u petercu i Petkovićevog ostavljanja povratne lopte za Ljubičića vidjeli i njegov prizemni udarac s četrnaest metara ‘kroz šumu’ nogu, ali upravo nogom uspio je u posljednji trenutak još jednu obranu upisati Krševan Santini.

Pet minuta poslije Marić je zaista grubim startom i visoko podignutom nogom ‘uletio’ u koljeno Ristovskog, Bel je 24-godišnjem veznjaku prvo pokazao žuti karton, a nakon još jedne VAR intervencije otišao na monitor pogledati situaciju te zatim promijenio svoju odluku i opravdano gostujućem igraču u 78. minuti dodijelio izravan crveni karton.

U 84. minuti je Mišić ‘u svom stilu’ odigrao kvalitetnu okomitu loptu između linija gostiju i pronašao u šesnaestercu Menala koji si je loptu gurnuo desno u prostor te iskosa sa sedam metara pogodio bliži kut gdje je siguran u intervenciji bio Santini.

Gostujući vratar ponovno se iskazao svega tri minute poslije kada je Drmić izbacio u čistu jedan na jedan situaciju Ademija, ali Krševan je pravovremenim istrčavanjem uspio i u toj situaciji sačuvati svoju mrežu.

Potpuni preokret i pobjedu Dinamu donio je Menalo u 91. minuti igre. Ljubičić je kvalitetno izveo prekid i pronašao Theophila koji glavom s lijeve prebacuje na desnu stranu gdje je Menalo pobjegao Pivariću i u padu glavom s metra zatresao mrežu za veliko slavlje domaćina.

Do kraja susreta brojčano inferiorna Lokomotiva pokušala je ipak nekako stići do situacije za pogodak, a u tome je Čabrajina i uspjela u posljednjim sekundama igre kada je udarac Mersinaja bez problema obranio Livaković i time zaključio dvoboj.

Dinamova sljedeća obveza je u utorak kada u okviru 2. kola kvalifikacija za Ligu prvaka dočekuje makedonski Škupi, a u drugom kolu ‘Plavi’ putuju na gostovanje u Koprivnicu kod Slaven Belupa. Lokomotiva u drugom kolu u Kranjčevićevoj dočekuje Osijek, a program prvog kola nove sezone domaćeg prvenstva nastavlja se sutrašnjim okršajima Osijeka i Gorice u Gradskom vrtu (19:00) te Šibenika i Rijeke na Šubićevcu (21:00).

Dvobojem Dinama i Lokomotive koji od 20 sati počinje na stadionu Maksimir starta 32. sezona SuperSport Hrvatske nogometne lige.

Branitelj naslova u današnjem srazu ne može računati na Boška Šutala, Bulata, Marina i Emrelija koji su ozlijeđeni dok odlukom trenera u konkurenciji nisu Dilaver, Gojak i Brkljača dok je Andrić nadomak transfera u Clermont. Kod gostiju zbog povreda nema De Haasa, Cipetića, Stojkovića i Kačavende, a Vasilj je kartoniran.

Trener Plavih Ante Čačić je u najavi utakmice izjavio: “Čeka nas start u prvenstvo, i to protiv momčadi koja je prošle sezone otrgnula sedam bodova Dinamu što znači da utakmica zaslužuje našu veliku pozornost. Želja nam je, naravno, učiniti sve da zakoračimo u prvenstvo s tri boda. Trebat ćemo zaista odraditi dobrih 90 minuta da bismo došli do željenog cilja.”

Njegov kolega na suparničkoj klupi Silvijo Čabraja je dodao: “Slijedi nam iznimno teška utakmica protiv Dinama, prvaka koji je prošli tjedan u Superkupu pokazao svoju snagu te da je nastavio tamo gdje je stao prošle sezone. Dinamo je svakako favorit, no uz maksimalnu koncentraciju, predanost i angažman na terenu možemo doći do pozitivnog rezultata, što smo pokazali i prošle sezone.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Marjan Tomas (Vladisavci), Kruno Šarić (Županja) i Ivan Matić (Osijek) dok će u VAR sobi biti Mario Zebec (Varaždin) i Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat susreta je Željko Ukić (Zagreb), a suce će kontrolirati Alojzije Šupraha (Zadar).